Jak jsou na tom američtí freelanceři

23. září 2020

Nová studie Freelance Forward 2020 od firmy Upwork, která tradičně definuje americké freelancery mimořádně široce, je na světě. Výsledky jsou zajímavé a vysoce aktuální.

Nicméně, pokud nemáte čas pročítat celou 80stránkovou prezentaci výsledků, tady je to nejzajímavější:

 • Podíl full-time freelancerů na americkém trhu práce mírně vzrostl na 13 %.
 • Freelanceři reportovali menší negativní dopad epidemie Covidu ve srovnání s ne-freelancery, pokud jde o celkový pocit ze života, životní styl, duševní zdraví a finance.
 • 65 % kvalifikovaných freelancerů, kteří byli aktivní před a během Covidu, uvedlo, že pracovali buď stejně, nebo více než před pandemií.
 • 58 % tradičních zaměstnanců, kteří začali po Covidu pracovat na dálku, zvažuje do budoucna být na volné noze. A 12 % amerického trhu práce zkusilo práci na volné noze během pandemie vůbec poprvé.
 • Z těch, kteří odešli ze zaměstnání na volnou nohu, 75 % uvádí, že vydělávají stejně nebo víc, než by měli u tradičního zaměstnavatele.
 • Freelanceři přispěli 1,2 biliardami dolarů k americkému národnímu důchodu, o 22 % více než v roce 2019.
 • Freelanceři v průměru strávili 25 % pracovního času podnikatelskými aktivitami, 23 % administrativou a 52 % fakturovatelnou prací pro klienty.
 • 47 % freelancerů vnímá svou práci na volné noze jako dlouhodobou kariérní volbu.
 • 65 % freelancerů ve věku 55+ vnímá práci na volné noze jako dobrý přechod do pracovního důchodu a jsou méně náchylní dělat si starosti o spoření na stáří než jejich protějšky, které nejsou na volné noze.
 • Full-time freelanceři a ti, kteří dělají kvalifikovanou práci na volné noze, se nejvíc ztotožňují s označením “freelance ekonomika”.
 • 86 % freelancerů říká, že zlaté časy práce na volné noze jsou teprve před námi.

Poznámka: Studie nahrazuje starší průzkumy Freelancing in America (2014-2019), které Upwork koprodukoval s Freelancers Union a k letošnímu roku byly zřejmě již ukončeny.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Profesní cesta architektky Evy Jiřičné

V rámci pořadu Osudy vyšla na webu Českého rozhlasu před časem velmi pěkná 5dílná podcastová série se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou. V jednotlivých epizodách postupně popisuje svůj životní příběh — vzpomíná na dětství, na dobu, kdy se profesně postavila na vlastní nohy, i první zakázky, které formovaly její profesní cestu.

„Co na architektuře miluji dodneška snad nejvíc, je spolupráce s těmi, co tu architekturu staví.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

19. výročí Na volné noze

Dnes slaví Na volné noze přesně 19 let 🎂

Chcete nám něco pěkného vzkázat? Pište do komentářů na Facebook, LinkedIn, Instagram nebo Twitter.

Chcete podpořit své podnikání i naši činnost? Přidejte se a staňte se součástí největší komunity nezávislých profesionálů v Česku — od roku 2005

Chcete lépe rozumět trhu práce na volné noze? Zapojte se do našeho průzkumu.

Díky ❣

Freelancers: Next Generation

Robert Vlach byl hostem uznávaného britského podcastu Freelancers: Next Gen, který moderuje Matt Dowling z Freelancer Clubu. Výsledkem je výborné interview se širokým tematickým záběrem, od podnikatelské osvěty a legislativy (Mattovo téma) po přetváření zvýšené poptávky v lepší podmínky zakázek, prevenci stagnace v cenotvorbě na volné noze a další. Poslouchat můžete na Spotify:

Miloš Čermák na Wired

Publicista a překladatel Darek Šmíd připravil pro český Wired hodně povedený profilový článek Miloše Čermáka — takové okno do života jednoho nezávislého profesionála. Stručnou formou přibližuje denní rituály, pohled na AI nebo nástroje, které Miloš při každodenní práci využívá.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

4. výročí Freelancing.eu

Naše sesterská komunita Freelancing.eu dnes slaví 4. narozeniny. Pokud rádi sledujete anglické novinky o podnikání nejen v Evropě, tady si můžete přečíst výroční shrnutí.

Přihlásit si můžete taky náš anglický newsletter — stojí za odběr!

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí