Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1-10 z 392 novinek v kategorii

Renovátor seker na volné noze

Renovace seker měl Petr Pěchota ze začátku jako koníčka při zaměstnání, který mu sotva pokryl náklady. Jak zpětně říká, potřeboval zaměstnat tvůrčí část mozku, nejen tu obchodnickou. Když ale během covidu přešla velká část komunikace do digitální formy, což mu nesedělo, rozhodl se, že se do své záliby pustí naplno a založí živnost. Dnes má vlastní značku Peter's Axes a v malé dílně za Prahou už dva roky vyrábí a renovuje sekery i další doplňky.

„Když jsem měl sekery jen jako koníček, tak jsem propagaci neřešil. Bylo mi to jedno. Zajímalo mě maximálně tlachání na sítích. Jenže být živnostníkem znamená, že budoucnost musí mít nějaký vývoj. Proto o sobě musíš dávat vědět,“ zmiňuje v rozhovoru pro magazín Doklidu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ukázkový newsletter

Z březnového vydání newsletteru Na volné noze máme takovou radost, jak se nám ho povedlo naplnit hromadou kvalitního obsahu, že jsme ho rovnou přidali mezi 3 ukázková čísla z archivu na stránce pro přihlášení odběru.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pátá generace mlynářů

Pavel Šmajstrla je zástupce už páté generace mlynářů, která v rodinném mlýně v Beskydech hospodaří. Pohanku zde tradiční mechanickou cestou zpracovávají od roku 1861. On sám převzal podnikání po otci už téměř před dvaceti lety a jak říká, přešlo to tak plynule, že si ani nevšiml, že se stal mlynářem.

„Prapraděda Josef byl opravdu světák. Nechal se naverbovat někdy v jedenácti letech a šel razit tunely pod Alpami mezi Rakouskem a Itálií. Dovezl si pytel peněz, bambitku na ochranu a inspiraci k podnikání. Za vydělané peníze si koupil vyhořelý statek, který proměnil na mlýn,“ vzpomíná Pavel v rozhovoru pro Forbes.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Domácnost je grunt

Finmag odemkl starší, osobně laděný článek Roberta Vlacha Domácnost je grunt, který pojednává o tom, že na volné noze jsou ekonomika podnikání a domácnosti či rodiny spojené nádoby.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Začátky Dana Gamrota

Dan Gamrot napsal velmi upřímný příspěvek o svých začátcích na volné noze. Tohle si určitě dejte.

„Panikařil jsem při jakémkoliv veřejném projevu, koktal, potil se, skákal s pátého na devadesáté a nedokázal se napojit na lidi. Což je blbý, když člověk mrskne šéfovi na stůl výpověď a nechá si na startu freelance kariéry vytisknout vizitky, na kterých spojuje své jméno se lektorským řemeslem.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Zuzana Bílková z Besky v DVTV

Naše členka Zuzana Bílková z beskydské manufaktury Besky na vlněné přikrývky a přírodní lůžkoviny nejvyšší kvality byla hostem Martina Veselovského v DVTV.

Řeč byla o Zuzčině podnikání, o ovčí vlně, jejím zpracování a řemeslné tradici, na kterou v Besky navazují. Příjemný půlhodinový rozhovor je k dispozici pro předplatitele.

Zuzka, která manufakturu v roce 2010 zachránila před zavřením, je držitelkou řady prestižních ocenění jako Živnostník roku, Žena roku či Český Goodwill.

Vlněné podnikání

Jana Šindlerová nikdy nepřemýšlela o tom, že by ze svého koníčku udělala podnikání. Pletení pro ni byla relaxace. S otázkou, proč své výrobky neprodává, za ní přišel až její přítel.

„Já jsem mu řekla, že se zbláznil, že se to neprodá, nikdo to nebude chtít. Taky jsem se trochu styděla, že jsem jako stará bába, co někam přijede a plete si,“ říká v rozhovoru pro server Podnikatel.cz.

Dnes má Jana vlastní značku a e-shop, kde nabízí ručně pletené čepice, čelenky a šály z peruánské vlny — ty skladové posílá do dvou dnů, na zakázkové si chvíli počkáte, protože jak na webu píše: „Pletu jako o život, ale zase chci, aby mě to stále bavilo.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Výrobce paliček na volné noze

Další z výborných rozhovorů magazínu Doklidu se věnoval podnikání Vojty Pelíška — výrobce proslulých paliček, které používají bubeníci po celé Evropě.

Zaběhnutou živnost Vojta před sedmi lety převzal po svém otci, který odešel do důchodu. V té době ještě pracoval v korporátu a musel vyřešit dilema, jestli do podnikání vůbec jít. Jak ale sám říká, i přes počáteční obavy se nakonec rozhodl vyměnit dosavadní nesvobodnou jistotu za svobodnou nejistotu.

„Obrovskou výhodou živnostenského podnikání je svoboda a rychlost rozhodování. Chceš jiný lak? Tak šup a během sekundy máš jiný lak. Samozřejmě musíš zvážit, jestli to zákazníci ocení a pocítí pozitivně, protože každá změna má své plusy i minusy, ale tahle svoboda mě baví. Korporát je jako tanker, dlouho mu trvá, než zatočí. Než se všechno zváží, připomínkuje a rozhodne, tak uplynou tři roky jako nic.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Člověk k pronájmu

Japonec Šódži Morimoto udělal z „nicnedělání“ velmi originální profesi. Nechává se totiž najmout jen proto, aby byl přítomen. Někdy tak vedle klienta jen sedí a věnuje se telefonu, jindy někoho doprovází u specifické události — třeba při vyplňování rozvodových papírů. Může to fungovat? Zdá se, že ano. Od roku 2018, kdy svou službu začal poskytovat, byl najat více než 4000×.

„Klient chce něco udělat a já prostě jdu s ním. Neočekává se žádné hluboké nasazení a není potřeba žádná osobnost,“ říká Morimoto a dodává, že tato práce podle něj skvěle vyhovuje jeho introvertní povaze.

Tento svérázný, ale zajímavý nápad mj. ukazuje, jak může kreativita formovat kariéru na volné noze a co za nečekané příležitosti freelancing nabízí.

O atypické profesní cestě Šódžiho Morimota se můžete dočíst víc taky v nedávno vydané knize Rental Person Who Does Nothing.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Proč chodit na mastermind

Máte zkušenosti s mastermindem? Magdalena Čevelová v novém článku píše, jaké jsou jeho výhody a co můžete v rámci skupiny na setkání řešit.

„Mastermind je pravidelné řízené setkávání v malé uzavřené skupině s podobným cílem nebo zaměřením. Jeho základem je sdílení, podpora a spolupráce. Můžete na něm získat zpětnou vazbu k vaší službě či produktu, nasbírat motivaci dotáhnout dlouho odkládaný úkol, nebo vyřešit problém, se kterým jste si posledních pár týdnů lámali hlavu.“

Pro zajímavost Madla sdílí i témata, která probírala s účastníky svých Byznys kruhů. Tady je pár z nich:

  • Jak si říct klientům o doporučení a zpětnou vazbu?
  • Podle čeho rozhodnout, který obsah dát zdarma a který za peníze?
  • Jak si určit priority a zorganizovat čas?
  • Kdy a jakým způsobem zdražit, abychom nepřišli o zákazníky?
  • Jak lépe zvládat pracovní stres?
  • Co pro nás může udělat AI?
Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí