Jak na digitální minimalismus

3. října 2019

Filip Molčan je programátor, založil několik IT společností, rok strávil v Silicon Valley. Svůj byznys teď ale dělá primárně z malé roubenky v Českém Švýcarsku a pro Forbes Česko nedávno popsal svůj přístup k digitálnímu minimalismu.

„Můžete si samozřejmě říci, že do toho půjdete mnohem drsněji, smažete všechny sociální sítě, chytrý telefon vyměníte za hloupý a místo e-mailů začnete posílat koresponďáky. Realita je ale taková, že bez technologií se většině z nás funguje velice nepohodlně. Proto se zkuste zaměřit na ty technologie, které vám opravdu přinášejí zásadní vylepšení vašeho života. Mně to zabralo.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Plán dne: Nautilus Omnibus

Věřili byste, že něco tak jednoduchého a všudypřítomného jako seznam úkolů lze ještě podstatně vylepšit? Právě to se povedlo Tomovi Baránkovi, který nově zpřístupnil svůj plánovací nástroj ve veřejné webové betaverzi zdarma jako Nautilus Omnibus.

Webová aplikace si ukládá data jen lokálně ve vašem prohlížeči a umí vizualizovat zadaný denní checklist či to-do list formou jakéhosi šneka. Na něm pak vidíte, jestli stíháte, a pokud ne, můžete ještě úkoly průběžně upravovat.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Praktická kniha o AI

Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.

Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.

Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.

Chytré poznámky

Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.

Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:

Produktivní workflow freelancera

Stejně jako před rokem ukazuje Jiří Benedikt svůj kompletní produktivní workflow — v letošním videu se zaměřil hlavně na návyky, které od loňska nově zařadil nebo zásadně vylepšil. Předvádí například, jak pracuje s aplikacemi ChatGPT Plus, Workflowy, Gmail, Trello a dalšími.

Video má skoro 4,5 hodiny, je ale přehledně rozdělené do kapitol, takže si můžete pustit třeba jen tu část, která vás zaujme. Jirka k tomu navíc připravil i podrobnou osnovu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Proč AI spasí svět

Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:

  1. Pozabíjí AI nás všechny?
  2. Rozvrátí AI naši společnost?
  3. Připraví nás AI všechny o práci?
  4. Povede AI ke zničující nerovnosti?
  5. Budou lidé pomocí AI dělat zlé věci?

Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.

V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí