Jak na syndrom podvodníka

4. května 2023

Syndrom podvodníka, definovaný jako „psychologický jev, při kterém jednotlivec pochybuje o svých dovednostech, talentu nebo úspěších a má přetrvávající vnitřní strach z toho, že bude odhalen jako podvodník,“ je mezi freelancery poměrně rozšířený, zvlášť u začátečníků.

Právě pro ně Kim Hobson sepsala praktického průvodce The Ultimate Guide to Imposter Syndrome For Freelancers and The Best Tool to Deal With It.

Nejprve správně upozorňuje na souvislost mezi tímto syndromem a tím, že se někteří freelanceři bojí zdražit nebo sebou nechají orat, protože se cítí vnitřně nejistí.

Také si všímá, že freelanceři pracující hlavou často žijí v internetové bublině, kde se porovnávají s online influencery a lidmi na samém vrcholu jejich oboru nebo jiných odvětví.

Nabízí ovšem i nápravu: Jednoduchý postup pro postupné změny vnitřního dialogu směrem k sebevědomější interpretaci vlastní práce na volné noze a čtenářům připomíná: „Ani netušíte, kolik toho už víte.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Meet Room Martina Světlíka

Náš člen, konzultant a lektor produktů Apple Martin Světlík si v centru pražských Holešovic vybavil vlastní zasedací a školící místnost — a rozhodl se o ni podělit s dalšími kolegy.

Jeho Meet Room nabízí dostatek prostoru pro 10 účastníků, rychlou WiFi, klid a funkční techniku včetně velké televize.

Fotky i ceník najdete na webu a s kódem NAVOLNENOZE můžete využít 10% slevu na první pronájem. Členové našeho portálu s aktivní prezentací pak mají slevu 20 %.

S kůží na trh

Jan Planička dříve pracoval v reklamce. Když se mu ale narodil syn, cítil, že potřebuje změnu. Přestože k tvoření blízko neměl, chtěl dělat něco jiného než pracovat hlavou. Na volné noze se nakonec shodou okolností začal věnovat kůži. Dnes, po několika letech, provozuje úspěšnou dílnu a pod značkou Kožedělník Jan Planička společně s kolegy tvoří opasky, peněženky a další kožené výrobky.

„Když se mi v roce 2018 narodil synek, dal jsem výpověď a řekl jsem si, že chci zkusit jít na volnou nohu. Měl jsem rezervu. Mohl by o to být zájem a do toho jsem ještě fotil reportáže a svatby, takže jsem si říkal, kdy jindy než teď,“ vzpomíná Honza v článku na serveru Podnikatel.cz.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Anatomie pádu

Francouzský kriminální thriller o dvou spisovatelích na volné noze pracujících na dálku z horské chaty ve francouzských Alpách? Přesně to je Anatomie pádu, jeden z nejlepších evropských filmů za poslední dobu, mj. oceněný Zlatou palmou z Cannes.

V Česku je film k vidění na HBO Max či za 80 Kč na webu karlovarského filmového festivalu; trailer viz YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Profesní cesta architektky Evy Jiřičné

V rámci pořadu Osudy vyšla na webu Českého rozhlasu před časem velmi pěkná 5dílná podcastová série se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou. V jednotlivých epizodách postupně popisuje svůj životní příběh — vzpomíná na dětství, na dobu, kdy se profesně postavila na vlastní nohy, i první zakázky, které formovaly její profesní cestu.

„Co na architektuře miluji dodneška snad nejvíc, je spolupráce s těmi, co tu architekturu staví.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Obejměte své drsňáctví

Copywriterka a kreativní koučka na volné noze Julie Cortés radí freelancerům, kteří se sebou občas nechají zametat, ať obejmou své drsňáctví:

„Z nějakého důvodu se někteří klienti — či poptávající — snaží diktovat pravidla. Prozradím vám tajemství: Nenechte je. Vše začíná u vás. Musíte být svým vlastním malým drsňákem. Musíte přestat tolerovat toto bezohledné chování. Tak často se necháme ovládnout strachem a úzkostí a přijímáme špatné zacházení, protože nic lepšího neumíme… nebo zrovna zoufale potřebujeme peníze. A jsme sami sobě překážkou, když nemáme nastavené dobré zásady (čti: hranice). Pochopte, že samostatná výdělečná činnost NEDÁVÁ ostatním právo šlapat po vás. Jako podnikatelé máte plné právo stanovit si vlastní pravidla, o čem se dá vyjednávat a přes co nejede vlak.“ (volně přeloženo)

Ve směle pojmenovaném článku Embrace Your Badassery pak dále autorka vysvětluje základní strategie jednání s klienty, kteří se snaží vnutit freelancerům svou vůli a nerespektují rovnoprávné postavení obou stran (viz i náš článek).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí