Když se Tomáš Vachuda do něčeho pustí, tak je to precizní. A jeho nový rozsáhlý článek (resp. ebook na 42 stránek A4) Jak poznat sami sebe: 7 kroků, jak zjistit co chcete od práce a života není výjimkou. Jak Tomáš píše, jde vlastně o jedno velké cvičení s cca 200+ otázkami, které využijete hlavně v případě, pokud řešíte restart kariéry anebo kam obecně další rok směřovat.
„Celé léto jsem věnoval sebeobjevování, abych si ujasnil, co chci od života a hlavně od práce. Už jsem cítil, že potřebuju změny kariéry, ale zároveň jsem netušil, kam vlastně směřovat. Trvalo mi několik měsíců si to ujasnit. Jelikož jsem nenašel žádný článek, video ani knihu, kde by se to téma sebeobjevování rozebralo opravdu do hloubky, tak jsem to – přirozeně – bral jako znamení, že něco musím sepsat já.“
Hned v úvodu Tom mj. zmiňuje 7 parametrů ideální práce:
P.S. V podobném duchu můžete znát i užitečný rekapitulační sešit YearCompass.
Časotvorba Tomáše Vachudy je aktuální Knihou měsíce v YouTube sérii, kterou moderuje Hana Jadavan. Tom ve videu popisuje, pro koho kniha je a ukazuje taky nově vydanou tištěnou verzi, kterou už seženete na jeho webu.
PS: Připomeňte si i náš loňský rozhovor s Tomem, který jsme natáčeli těsně před vydáním knihy.
Jak mluvit s lidmi na sítích? — nový ebook Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot volně navazuje na bestseller Jak na sítě a pokrývá všechna důležitá témata, která při komunikaci na sociálních sítích oceníte. Od nastavení tonality a tvorby obsahu po budování komunity. K tomu 50+ praktických ukázek z praxe a 100+ tipů a rad mj. od nás z Na volné noze a dalších značek jako Ambiente, Martinus, Websupport, Liftago nebo Broni Sobotky.
S kódem NAVOLNENOZE si můžete ebook pořídit s 20% slevou.
Melvil vydal před pár týdny novou knihu 30 hodin — průvodce, kterého část freelancerů určitě ocení. Tématem je totiž ověřování podnikatelského nápadu; tedy nejen jak ho vymyslet, ale hlavně vyladit, ověřit na trhu a během krátké doby dostat do hmatatelné podoby.
„Mnoho lidí dělá tu chybu, že se natolik zamiluje do svého nápadu, že skočí rovnou k jeho exekuci. Přeskočí tím ale dvě velmi důležité části, hlubší rozpracování nápadu a definici hodnoty pro konzumenta,“ píše v úvodu autor Dalibor Pulkert.
Tomáš Vachuda nedávno vydal svou dlouho očekávanou a připravovanou (e)knihu Časotvorba o tom, jak si mohou nejen freelanceři uvolnit ruce a čas pro něco, čemu říká „každodenní dovolená“.
Kromě dlouhého rozhovoru pro náš podcast teď vydal ke knize i video, ve kterém podrobně popisuje, jak kniha vznikala a co by dnes třeba udělal jinak — zkrátka Tomův pohled na to, jak napsat na volné noze naučnou knihu …za 6 let:
Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.
Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.
Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.