Jak přečíst 52 knih za rok

14. dubna 2022

Hana Jadavan na svém skvělém blogu o knihách, které nepochybně ocení i freelanceři, nedávno připravila sérii 5 článků o tom, jak si vybudovat a udržet návyk pravidelného čtení — zejména odborných a rozvojových knih. Sdílí vlastní přístup i jednoduché hacky pro udržení motivace a pozornosti.

„Čtením si buduju originální profesní know-how, které mě následně živí formou školení a mentoringu v oblasti práce s týmy, leadershipu, agilního fungování a osobního seberozvoje.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Ceník Sherlocka Holmese

Pokud jste zastánci jednotných transparentních cen v podnikání na volné noze, nejspíš vás hodně pobaví následující slovní přestřelka v klasickém příběhu Sherlocka Holmese z roku 1922, nazvaném Záhada na Thorském mostě 🤑

Miliardářský klient na Sherlocka Holmese:

„Peníze pro mě v tomto případě neznamenají nic. Pro mě za mě je klidně můžete pálit, pokud vám to osvítí cestu k pravdě. Tato žena je nevinná, musí být zbavena všech obvinění a je na vás, abyste to dokázal. Řekněte si částku!“

Sherlockova chladná odpověď:

„Mé ceny jsou stejné pro všechny. Neohýbám je pro nikoho vyjma případů, kdy se zřeknu odměny úplně.“

Miliardář:

„No, pokud pro vás dolary nic neznamenají, pomyslete na reputaci! Jestli uspějete, všechny noviny v Anglii i Americe vás budou oslavovat. Oba kontinenty budou mluvit jen o vás.“

Sherlock:

„Děkuji vám, pane Gibsone, ale sláva mě nezajímá. Možná vás překvapí, že dávám přednost práci v anonymitě a přitahuje mě vždy jen problém sám o sobě.“

Pár dalších poznámek:

  • Klient je ve skutečnosti představen jako milionář v penězích roku 1922, dnes by šlo rozhodně o miliardáře.
  • Tato konkrétní povídka obsahuje i další pozoruhodné dialogy a celý kánon Sherlocka Holmese je plný odkazů na nekonvenční profesní etiku, k níž se slavný fiktivní detektiv propracoval.
  • Vše, co Doyle o Sherlockovi napsal, je nyní dostupné v ultimátní edici Sherlock Holmes: The Definitive Collection na Audible, kterou namluvil fenomenální Stephen Fry. Suma sumárum 72 hodin audia — jak prosté, milý Watsone!
Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nobody Wants to Read Your Sh*t

Pokud píšete, tvoříte či vyprávíte příběhy, existuje výborná kniha o narativních strukturách používaných ve všem od marketingu přes filmy a romány až po literaturu faktu a seberozvojové knihy.

Její autor Steven Pressfield ji nazval Nobody Wants to Read Your Sh*t podle rady, kterou dostal kdysi coby novopečený copywriter v marketingové agentuře. Je však plná laskavé moudrosti a těžce nabytých znalostí o vyprávění příběhů.

Tahle útlá knížka je víc „niche“ než Pressfieldův světoznámý bestseller Válka umění, ale je neméně skvělá a bude vás zaručeně bavit 💩

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Deset myšlenek o čase

Lektor pro obsahové newslettery a náš člen Martin Kavka představil v sérii Kniha měsíce titul, který stojí za pozornost — zvlášť pokud máte pocit, že permanentně nestíháte. Jde o útlou knížku Deset myšlenek o čase, kde se švédská fyzička a spisovatelka Bodil Jönssonová zamýšlí právě nad vnímáním času a ukazuje, jak se vztah k němu v moderní době změnil.

„Je v tom spousta zajímavých postřehů, ke kterým když člověk přijde v pravý čas, tak mu můžou otevřít oči,“ říká Martin a vybírá několik z nich:

  • Čas je náš jediný osobní kapitál. Kupujeme si za něj zážitky, peníze, znalosti. A jde o to, jak s ním nakládáme.
  • Přemýšlení potřebuje čas. Prokrastinace je skvělý nástroj, jak vymyslet dobré věci.
  • Lepší je ohlédnout se za sebe. Projekty dokážeme lépe naplánovat, když se na ně podíváme metodou zpětného zrcátka, než když je vidíme před sebou.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Hanka Zemanová o psaní knih

„První tři knihy byly mnohem víc vydřené a stály mě mnohem víc energie.“ Jak se u spisovatelky Hanky Zemanové vyvíjel přístup k práci na úspěšných knihách — od Biokuchařky po Rytmus roku? O tom mluví v krátkém klipu z výborné přednášky pro náš think-tank:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak jsem se naučila znovu číst

Knihy jsou důležité pro osobní i profesní rozvoj, umíte si na ně ale najít čas? A udržet při čtení pozornost? Michelle Losekoot v dalším výborném textu píše: Jak jsem se naučila znovu číst.

„Za všechno, co v pětatřiceti vím a umím, vděčím knihám. Čtení je moje soukromá vysoká, která nikdy nekončí. Chci a potřebuju hodně číst. Chci, protože mi to dělá dobře, a potřebuju, protože jsem knowledge worker, živím se tím, že prodávám lidem nápady. A musím si na ně v hlavě budovat stavební materiál.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí