Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.
Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.
Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.
Bezpečnostní expert Michal Špaček byl hostem podcastu Vzhůru dolů. S moderátory Martinem Michálkem a Robinem Pokorným si povídal o IT bezpečnosti obecně a specificky pak pro vývojáře — mj. jak se stavět k dvoufaktorovému zabezpečení nebo proč je důležité hlásit bezpečnostní chyby.
Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.
Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:
Miloš Čermák je kmotr, a to rovnou dvojitý!
Ale popořadě:
Miloš je na volné noze jako publicista a standup komik. Napsal přes 30 knih a patří k nejznámějším českým novinářům. Dnes vydává úspěšný newsletter a podcast Jedno procento na Substacku, kde píše mj. o nástupu umělé inteligence. Jeho druhou kariérou jsou standupy v Čermák Staněk Comedy. No a v této epizodě se stal kmotrem hned dvakrát, když pokřtil náš podcast Na volné noze i nové QQ podcast studio Ostrava, kde natáčíme.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.
Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.
Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.