Jak zvládnout současný stav

11. května 2020

Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:

„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství

Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?

  • Moje služby jsou užitečné klientům v dobrých i špatných dobách. Zatímco v dobách blahobytu jim pomáhám najít nebo vytvořit práci, ve které budou spokojení, v těžkých dobách řešíme nalezení obživy (tj. vůbec nějaké práce).
  • Mám široké portfolio klientů z různých sektorů, kterým poskytuji poradenství a školení (individuální klientky, kariéroví poradci, neziskovky, příspěvkové organizace, odborné komunity). V některých organizacích jsem placená z grantů, které nejsou současnou situací ovlivněny.
  • Sleduji trendy a pomáhám inovacím v mém oboru. Jako jeden z mála kariérových poradců v ČR jsem se začala zajímat o využití digitálních nástrojů a sociálních sítí pro kariéru a kariérové poradenství, po čemž je dnes velká poptávka.
  • Nabízím hodinové balíčky pro konzultace s klienty, které zvýhodňují dlouhodobou spolupráci. Díky tomu mi neodpadli klienti a byli ochotnější se dohodnout na pokračování spolupráce.
  • Rychle jsem převedla služby do online prostředí. Hned po uzavření škol jsem se spojila s klientkami a domluvila se na konzultacích na dálku, za což jsem jim nabídla nějaký čas navíc nad rámec domluvené spolupráce. Veškeré dohodnuté kurzy se podařilo realizovat formou webinářů. Nakonec měly více účastníků než prezenční kurzy a já díky tomu získala vyšší honorář.
  • S manželem jsem se střídali v péči o děti a domácnost, abych mohla pracovat. Bez toho by to nešlo.
  • Chystám další online produkty, o kterých jsem již dříve uvažovala, ale neměla jsem na ně čas.
  • Nesnižuji ceny za individuální poradenství, jako dostupnější variantu doplním poradenství skupinové.

Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery

Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.

Jak se nám to podařilo?

  • diverzifikace rizik a příjmů – každý z nás v jiném oboru, oba máme navíc příjmy z několika projektů a spoluprací,
  • fungujeme na dálku – Petr prodává grafiku přes fotobanky, dubánčí produkty přes e-shop, já školím a konzultuji na dálku,
  • šetříme – nepotrpíme si na značkové produkty, drahé dovolené, kroužky či školy pro děti, máme udržitelné režijní náklady v podnikání i domácnosti,
  • jsme multioboroví a vzájemně vykrýváme své nedostatky, díky tomu zvládáme spoustu věcí vlastními silami a nemusíme za ně platit (web, grafik, texty, fotky, sociální sítě, programování, aj.),
  • pracujeme a jsme vytrvalí, nevadilo nám věnovat čas věcem, které nepřinášely okamžitý zisk,
  • pořád sledujeme trendy a učíme se nové věci – Petr byl v Česku průkopníkem fotobank, já přináším nové nástroje a technologie do kariérového poradenství,
  • máme oba silnou (osobní) značku, jsme aktivní na sociálních sítích a v komunitách, vzájemně se propagujeme,
  • střídali jsme se v práci a péči, já jsem díky tomu udržela kariéru při dětech a Petr při hrách s dětmi stvořil Dubánky,
  • vždycky jsme práci i podnikání stavěli tak, abychom měli dost času na rodinu i sami na sebe, díky tomu jsme dlouhodobě v pohodě a slušné kondici,
  • výdaje na péči o děti (chůvy, školka) a služby pro domácnost jsme nebrali jako náklad, ale jako investici,
  • tvoříme vlastní osobní projekty, které nás propagují a přinášejí také další příjem.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Temu vs. volnonožci

Jak může čínské online tržiště Temu ovlivňovat podnikání některých freelancerů a malých firem, které volnonožci provozují? Důležité téma teď v článku otevírá naše členka Alice Kavková, spoluzakladatelka rodinného deskovkářství 4 Kavky.

„Temu nám zatlouká hřebíčky do rakve. Nájezdník z východu, který prodává fejky her, jejichž originály tu distribuujeme, agresivní slevovou politikou tak prodražil reklamu, že to zasáhlo i největší hráče v zemi,“ píše v úvodu Alice.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Meet Room Martina Světlíka

Náš člen, konzultant a lektor produktů Apple Martin Světlík si v centru pražských Holešovic vybavil vlastní zasedací a školící místnost — a rozhodl se o ni podělit s dalšími kolegy.

Jeho Meet Room nabízí dostatek prostoru pro 10 účastníků, rychlou WiFi, klid a funkční techniku včetně velké televize.

Fotky i ceník najdete na webu a s kódem NAVOLNENOZE můžete využít 10% slevu na první pronájem. Členové našeho portálu s aktivní prezentací pak mají slevu 20 %.

S kůží na trh

Jan Planička dříve pracoval v reklamce. Když se mu ale narodil syn, cítil, že potřebuje změnu. Přestože k tvoření blízko neměl, chtěl dělat něco jiného než pracovat hlavou. Na volné noze se nakonec shodou okolností začal věnovat kůži. Dnes, po několika letech, provozuje úspěšnou dílnu a pod značkou Kožedělník Jan Planička společně s kolegy tvoří opasky, peněženky a další kožené výrobky.

„Když se mi v roce 2018 narodil synek, dal jsem výpověď a řekl jsem si, že chci zkusit jít na volnou nohu. Měl jsem rezervu. Mohl by o to být zájem a do toho jsem ještě fotil reportáže a svatby, takže jsem si říkal, kdy jindy než teď,“ vzpomíná Honza v článku na serveru Podnikatel.cz.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Anatomie pádu

Francouzský kriminální thriller o dvou spisovatelích na volné noze pracujících na dálku z horské chaty ve francouzských Alpách? Přesně to je Anatomie pádu, jeden z nejlepších evropských filmů za poslední dobu, mj. oceněný Zlatou palmou z Cannes.

V Česku je film k vidění na HBO Max či za 80 Kč na webu karlovarského filmového festivalu; trailer viz YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Profesní cesta architektky Evy Jiřičné

V rámci pořadu Osudy vyšla na webu Českého rozhlasu před časem velmi pěkná 5dílná podcastová série se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou. V jednotlivých epizodách postupně popisuje svůj životní příběh — vzpomíná na dětství, na dobu, kdy se profesně postavila na vlastní nohy, i první zakázky, které formovaly její profesní cestu.

„Co na architektuře miluji dodneška snad nejvíc, je spolupráce s těmi, co tu architekturu staví.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí