Jak zvládnout současný stav

11. května 2020

Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:

„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství

Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?

  • Moje služby jsou užitečné klientům v dobrých i špatných dobách. Zatímco v dobách blahobytu jim pomáhám najít nebo vytvořit práci, ve které budou spokojení, v těžkých dobách řešíme nalezení obživy (tj. vůbec nějaké práce).
  • Mám široké portfolio klientů z různých sektorů, kterým poskytuji poradenství a školení (individuální klientky, kariéroví poradci, neziskovky, příspěvkové organizace, odborné komunity). V některých organizacích jsem placená z grantů, které nejsou současnou situací ovlivněny.
  • Sleduji trendy a pomáhám inovacím v mém oboru. Jako jeden z mála kariérových poradců v ČR jsem se začala zajímat o využití digitálních nástrojů a sociálních sítí pro kariéru a kariérové poradenství, po čemž je dnes velká poptávka.
  • Nabízím hodinové balíčky pro konzultace s klienty, které zvýhodňují dlouhodobou spolupráci. Díky tomu mi neodpadli klienti a byli ochotnější se dohodnout na pokračování spolupráce.
  • Rychle jsem převedla služby do online prostředí. Hned po uzavření škol jsem se spojila s klientkami a domluvila se na konzultacích na dálku, za což jsem jim nabídla nějaký čas navíc nad rámec domluvené spolupráce. Veškeré dohodnuté kurzy se podařilo realizovat formou webinářů. Nakonec měly více účastníků než prezenční kurzy a já díky tomu získala vyšší honorář.
  • S manželem jsem se střídali v péči o děti a domácnost, abych mohla pracovat. Bez toho by to nešlo.
  • Chystám další online produkty, o kterých jsem již dříve uvažovala, ale neměla jsem na ně čas.
  • Nesnižuji ceny za individuální poradenství, jako dostupnější variantu doplním poradenství skupinové.

Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery

Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.

Jak se nám to podařilo?

  • diverzifikace rizik a příjmů – každý z nás v jiném oboru, oba máme navíc příjmy z několika projektů a spoluprací,
  • fungujeme na dálku – Petr prodává grafiku přes fotobanky, dubánčí produkty přes e-shop, já školím a konzultuji na dálku,
  • šetříme – nepotrpíme si na značkové produkty, drahé dovolené, kroužky či školy pro děti, máme udržitelné režijní náklady v podnikání i domácnosti,
  • jsme multioboroví a vzájemně vykrýváme své nedostatky, díky tomu zvládáme spoustu věcí vlastními silami a nemusíme za ně platit (web, grafik, texty, fotky, sociální sítě, programování, aj.),
  • pracujeme a jsme vytrvalí, nevadilo nám věnovat čas věcem, které nepřinášely okamžitý zisk,
  • pořád sledujeme trendy a učíme se nové věci – Petr byl v Česku průkopníkem fotobank, já přináším nové nástroje a technologie do kariérového poradenství,
  • máme oba silnou (osobní) značku, jsme aktivní na sociálních sítích a v komunitách, vzájemně se propagujeme,
  • střídali jsme se v práci a péči, já jsem díky tomu udržela kariéru při dětech a Petr při hrách s dětmi stvořil Dubánky,
  • vždycky jsme práci i podnikání stavěli tak, abychom měli dost času na rodinu i sami na sebe, díky tomu jsme dlouhodobě v pohodě a slušné kondici,
  • výdaje na péči o děti (chůvy, školka) a služby pro domácnost jsme nebrali jako náklad, ale jako investici,
  • tvoříme vlastní osobní projekty, které nás propagují a přinášejí také další příjem.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Brusič nožů na volné noze

Aleš Mlýnek proměnil svou celoživotní vášeň v precizní řemeslo – broušení nožů. Fascinuje ho klid, soustředění a dokonalá kontrola nad výsledkem. Každý nůž brousí ručně s respektem k materiálu, tvaru a příběhu, od kuchyňských nožů až po historické repliky.

„Zákazníkům chci nabídnout něco víc než jen rychlé nabroušení, ale skutečně precizní ruční práci, která noži prodlouží životnost a zlepší jeho funkčnost,“ říká Aleš v článku na serveru Podnikatel.cz.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Registrace k poplatkům

Stihli jste se už registrovat u České televize a Českého rozhlasu? Podle novely zákona musí firmy a OSVČ do 30. června 2025 nahlásit ČT a ČRo počet zaměstnanců a pronajímaných vozidel, která mohou přijímat vysílání —⁠ a to i v případě, že žádné zaměstnance ani auta nemáte a výsledný poplatek tak bude 0 Kč.

Nesplnění povinnosti ale může znamenat pokutu až 15 000 Kč. Více se dočtete třeba v článku na serveru Podnikatel.cz.

Přihlásit se můžete tady:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

20 let Živnostníka roku

Pořadatelé soutěže Živnostník roku, která letos slaví stejně jako my 20 let, vydali na webu krátký rozhovor s Robertem Vlachem o proměnách českého podnikání.

„Robert Vlach je jednou z nejvýraznějších postav celého dvacetiletí podnikatelských soutěží,“ píše ředitel soutěže David Pavlát.

Robert se stal Živnostníkem roku v roce 2011 a v posledních letech je také jedním z porotců celorepublikového kola. Portál Na volné noze je také stálým odborným partnerem soutěže a do každého ročníku nominujeme několik desítek uznávaných nezávislých profesionálů a profesionálek.

Z právníka designérem

Petr Bureš vystudoval práva, ale nakonec ho zlákala vůně kůže a práce rukama. Ve své dílně tak už několik let šije kožené aktovky, peněženky a další doplňky na míru. Věří v tichý luxus, neokázalý styl a osobitost. A do budoucna chce vybudovat ateliér, kde budou kvalitu jeho podpisu nést i další šikovní tvůrci.

„Když jsem rok po promoci doma řekl, že budu opouštět zaměstnání a půjdu se koníčku věnovat naplno, musel jsem mamince slíbit, že si právničinu nechám jako záložní variantu, kdyby se nedařilo,“ vzpomíná Petr v článku na Finmagu, který mapuje jeho profesní cestu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Podnikání hodináře

Jak vypadá podnikání hodináře na malém městě? Jan Brož původně snil o Africe, ale nakonec našel smysl v rodinném řemesle. Po letech vzdoru převzal otcovo hodinářství a zlatnictví, které dnes provozuje společně s manželkou — a v Počátkách na Vysočině tak dokazují, že kvalita, lidský přístup a poctivost mají svou hodnotu.

„Táta nad některými zakázkami vzdychal, že jsou napadené kutilem domácím. Oprava hodin totiž není jen rozebrat, vyčistit, promazat a složit. Neznalost principu může strojek trvale poškodit. Svěříte-li práci mistrovi, půjdou dalších dvacet let, kdy je opět potřeba vyčistit zatuhlá maziva,“ popisuje Jan v článku na Finmagu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí