Japonsko: Seniorní podnikatelé

8. března 2023

Dan Šácha korespondenčně z Japonska:

Japonsko je země starých (i podnikatelů). To není posměšek ani nadsázka, ale statistický fakt. Vždyť jen lidí nad 100 let zde žije přes 90 tisíc. Vnímám to prakticky každý den, protože jsou to překvapivě hlavně starší lidé, se kterými se dávám do řeči — častokrát na jejich popud.

  1. Když jsem do Japonska přiletěl před téměř 10 roky poprvé, hned po pár hodinách mě oslovil pán v důchodu, který se na stará kolena začal učit anglicky, aby mohl komunikovat s cizinci, co přijíždějí do jeho rodného města. Pozval mě na oběd a mimo jiné hodně lámanou angličtinou řekl, že když mu to půjde, začne jazykové znalosti předávat i kamarádům. Že by se z něj stal na stará kolena lektor na volné noze? To už bohužel nezjistím, ale rád si to představuju.
  2. Při druhé cestě jsem si hned za domem našel oblíbený stánek s plackami, který si otevřela snad osmdesátiletá babička. Její kuchařské umění bylo očividně vyhlášené široko daleko, protože kdo prováhal první minuty, toho čekalo čekání. Jelikož jsem byl po nějaký čas stálým a na poměry té části města zřejmě i výrazným zákazníkem, neváhala na mě vždy už z dálky mávnout. Jsem si jistý, že svůj drobný byznys vede s elánem dodnes. Když zbyde čas, zajdu se tam podívat.
  3. Napotřetí se moje cesta zkřížila s Kindži Nakamurou, umělcem prodávajícím krásné pohledy svých maleb v malém bambusovém hájku na západní straně Kjóta. Do vlastní tvorby se naplno pustil až ve 48 letech (předtím působil v advokátní kanceláři). Když jsme se v roce 2018 potkali, bylo mu lehce přes sedmdesát. U zákazníků, kteří se s ním dali do řeči, si obvykle přímo do mapy poznačil, odkud pocházejí. Mezi Čechy jsem zdaleka nebyl první. I když jsem neměl v plánu nakoupit, nakonec jsem v batohu odnášel sedm malých obrázků. Byznys pomohla uzavřít jeho pozitivní energie. Snad ji budu mít v jeho věku minimálně stejně tolik.

Stárnoucí populace a dlouhověkost představuje pro Japonsko samozřejmě řadu problémů, ale čistě pohledem běžného dne mě podobná setkání a oddanost řemeslu nebo odhodlání k životní změně i s tolika „křížky“ vždy obrovsky motivovala. A bavila.

O to zvědavější jsem, jaký příběh na mě čeká tentokrát…

PS: Kdo je na této fotce asi uhodnete i bez dalšího vysvětlování.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Podobné novinky

Setkání v Barceloně a Madridu

Jste na volné noze více do světa nebo máte v květnu cestu do Španělska? Pak by vás mohla zlákat pozvánka na dvě naše mezinárodní setkání pro freelancery v Barceloně a Madridu:

Setkání pořádáme ve spolupráci s Impact Hubem Barcelona a Impact Hubem Madrid pod hlavičkou naší evropské komunity Freelancing.eu jako součást volné série meetupů Freelancers On the Road s cílem propojovat a podporovat evropské freelancery. Chcete-li dostávat pozvánky na budoucí setkání, přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

25 top freelancerů o životě

Otto Bohuš vydal druhou část svého velkého rozhovoru s předními českými profesionály. Tentokrát se otázky zaměřily na jejich život:

  1. Co ti aktuálně ve vlastním životě přináší nejvíc radosti?
  2. Jak konkrétně pracuješ se svým vnitřním světem, svou myslí, mindsetem, duchem?
  3. Jmenuj dvě místa na zeměkouli jako svůj (zatím nesplněný) cestovatelský sen. A proč právě tato místa?

Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nomádem v Japonsku

Přemýšleli jste o tom, že byste pracovali delší čas na dálku z Japonska? Ostrovní země plánuje od března 2024 zavést nová víza pro digitální nomády. Umožní vám zůstat až půl roku. Jednou z podmínek, kterou musí uchazeči splnit, je ale roční příjem alespoň 10 milionů jenů (cca 1,5 miliónu korun).

„Cílem programu je mj. ukázat zemi jako atraktivní destinaci pro další skupinu cestovatelů a přilákat tak nezávislé profesionály z celého světa,“ popisuje v článku Dan Šácha.

V textu zároveň připomíná, že zemi nejsou cizí ani coworkingy. V Tokiu nebo Kjótu jsou např. pobočky známé sítě Impact Hubů. Originální jsou naopak budky pro práci na vlakových nástupištích, o kterých Dan korespondenčně psal právě z Japonska v našich novinkách loni.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Expanze za hranice

Tady je naše Otázka týdne:

Uvažuješ o expanzi svých služeb za hranice Česka?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Byznys restart Otto Bohuše

„Autor, učitel, bonviván z povolání,“ píše o sobě Otto Bohuš v představení nového projektu — jeho byznys restart na ostrově Mauricius mj. zahrnuje masterclass pro podnikatele, kteří hledají nové podněty pro svou práci i život. Ve skupině dalších profesionálů.

Více o pozadí této Ottovy podnikatelské transformace a proč už nechce být vnímaný jen jako copywriter se dozvíte v našem nedávném rozhovoru pro podcast Na volné noze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí