Astronautův průvodce životem na Zemi je hodně osobní a poutavý příběh o cestě za profesním snem patrně nejznámějšího astronauta současnosti Chrise Hadfielda. V dětství, kdy se rozhodl, že jednou poletí do vesmíru, přitom bylo prakticky nemožné, aby se jako Kanaďan do amerického vesmírného programu vůbec dostal.
Jeho kniha je o náročné přípravě na život ve vesmíru a kariéře astronauta, která možná paradoxně, jak napovídá název, téměř celá probíhá na Zemi. Stejně tak vypráví o ohromném odhodlání, ale taky o tom, jak nezbytné a v tomhle případě životně důležité jsou dobře nastavené procesy. Ve vesmíru Chris nakonec strávil zhruba půl roku, poprvé vzlétl v raketoplánu Atlantis v roce 1995, naposledy ruským Sojuzem o 17 let později. Během tohoto posledního pobytu se mimochodem zasloužil o velkou popularizaci vesmírného programu přes sociální sítě mj. taky díky hudebnímu videu, když na ISS nahrál coby poctu Davidu Bowiemu jeho slavnou Space Oddity.
Pokud jste tuhle verzi ještě neslyšeli, rozhodně si ji pusťte. K dnešku má video na YouTube přes 40 milionů zhlédnutí. Kniha vyšla i v audio podobě, kterou načetl sám Chris Hadfield. Českou verzi pak výborně namluvil herec Ladislav Frej — obě stojí za to.
Čtete? Benefity knih pro život asi není třeba opakovat. Jestli se ale o čtenářství obecně chcete dozvědět víc, spisovatelka Klára Smolíková tohle téma přibližuje a sdílí zasvěcené postřehy ve svém newsletteru Cesty za čtenáři.
„Jednou za měsíc napíšu pro ty, kteří nad čtenářstvím nezlomili hůl, několik tipů a nápadů a přidám jednu či dvě historky z mých cest za čtenáři.“
A pokud vás zajímá, jak se žije spisovatelům na volné noze, pusťte si taky náš nedávný rozhovor s Klárou.
„Nejraději mám příběhy o změně charakteru. Je to jedna z nejsilnějších příběhových struktur, která nám ukazuje, že stojí za to překonávat překážky a bojovat,“ říká v podcastu Poslouchej mě náš člen, lektor tvůrčího psaní René Nekuda.
S moderátorkou Ivou Hadj Moussa rozebírá právě sílu příběhů a jak mohou formovat nejen naše životy, ale i společnost.
Spisovatelce Kláře Smolíkové se poštěstilo napsat dětskou knihu, které se prodalo neuvěřitelných 250.000 výtisků. Celkem napsala za 25 let kolem 60 knih, ale přitom sama říká, že píše pomalu, dvěma až čtyřmi prsty. V našem novém rozhovoru komentuje knižní trh, čtenářské návyky, svůj kreativní proces, cesty za čtenáři, psaní i prodej knih na volné noze.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Časotvorba Tomáše Vachudy je aktuální Knihou měsíce v YouTube sérii, kterou moderuje Hana Jadavan. Tom ve videu popisuje, pro koho kniha je a ukazuje taky nově vydanou tištěnou verzi, kterou už seženete na jeho webu.
PS: Připomeňte si i náš loňský rozhovor s Tomem, který jsme natáčeli těsně před vydáním knihy.
Jak mluvit s lidmi na sítích? — nový ebook Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot volně navazuje na bestseller Jak na sítě a pokrývá všechna důležitá témata, která při komunikaci na sociálních sítích oceníte. Od nastavení tonality a tvorby obsahu po budování komunity. K tomu 50+ praktických ukázek z praxe a 100+ tipů a rad mj. od nás z Na volné noze a dalších značek jako Ambiente, Martinus, Websupport, Liftago nebo Broni Sobotky.
S kódem NAVOLNENOZE si můžete ebook pořídit s 20% slevou.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.