Kniha — Astronautův průvodce

11. září 2019

Astronautův průvodce životem na Zemi je hodně osobní a poutavý příběh o cestě za profesním snem patrně nejznámějšího astronauta současnosti Chrise Hadfielda. V dětství, kdy se rozhodl, že jednou poletí do vesmíru, přitom bylo prakticky nemožné, aby se jako Kanaďan do amerického vesmírného programu vůbec dostal.

Jeho kniha je o náročné přípravě na život ve vesmíru a kariéře astronauta, která možná paradoxně, jak napovídá název, téměř celá probíhá na Zemi. Stejně tak vypráví o ohromném odhodlání, ale taky o tom, jak nezbytné a v tomhle případě životně důležité jsou dobře nastavené procesy. Ve vesmíru Chris nakonec strávil zhruba půl roku, poprvé vzlétl v raketoplánu Atlantis v roce 1995, naposledy ruským Sojuzem o 17 let později. Během tohoto posledního pobytu se mimochodem zasloužil o velkou popularizaci vesmírného programu přes sociální sítě mj. taky díky hudebnímu videu, když na ISS nahrál coby poctu Davidu Bowiemu jeho slavnou Space Oddity.

Pokud jste tuhle verzi ještě neslyšeli, rozhodně si ji pusťte. K dnešku má video na YouTube přes 40 milionů zhlédnutí. Kniha vyšla i v audio podobě, kterou načetl sám Chris Hadfield. Českou verzi pak výborně namluvil herec Ladislav Frej — obě stojí za to.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Kniha 30 hodin

Melvil vydal před pár týdny novou knihu 30 hodin — průvodce, kterého část freelancerů určitě ocení. Tématem je totiž ověřování podnikatelského nápadu; tedy nejen jak ho vymyslet, ale hlavně vyladit, ověřit na trhu a během krátké doby dostat do hmatatelné podoby.

„Mnoho lidí dělá tu chybu, že se natolik zamiluje do svého nápadu, že skočí rovnou k jeho exekuci. Přeskočí tím ale dvě velmi důležité části, hlubší rozpracování nápadu a definici hodnoty pro konzumenta,“ píše v úvodu autor Dalibor Pulkert.

Knihotvorba

Tomáš Vachuda nedávno vydal svou dlouho očekávanou a připravovanou (e)knihu Časotvorba o tom, jak si mohou nejen freelanceři uvolnit ruce a čas pro něco, čemu říká „každodenní dovolená“.

Kromě dlouhého rozhovoru pro náš podcast teď vydal ke knize i video, ve kterém podrobně popisuje, jak kniha vznikala a co by dnes třeba udělal jinak — zkrátka Tomův pohled na to, jak napsat na volné noze naučnou knihu …za 6 let:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Praktická kniha o AI

Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.

Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.

Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.

Wisepreneurs z Austrálie

Robert Vlach byl hostem australského podcastu Wisepreneurs pro seniorní freelancery, který skvěle moderuje Nigel Rawlins. Svižně sestříhaný rozhovor obsáhl spoustu důležitých témat včetně dlouhověkosti v podnikání, cenotvorby a vyjednávání s klienty:

Časotvorba

Je to venku — Tomáš Vachuda dokončil a právě vydal svou dlouho připravovanou knihu Časotvorba o hospodaření s časem! K dispozici je zatím jako ekniha za 399 Kč.

S Tomášem jsme o připravované knize loni natočili i dlouhý rozhovor pro náš podcast:

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí