Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“
„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“
Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.
Bojujete s tvůrčím blokem? Martin Kavka se ve svém posledním newsletteru podělil o šest ryze praktických tipů, díky kterým se mu daří přes podobný stav dostat.
„Zjistil jsem, že – alespoň mně – docela zabírají časová omezení. Znáte to, když máte připravit přednášku za den, zvládnete to. A když na ni budete mít měsíc, budete ji piplat měsíc. Problém s tvůrčím blokem může být zkrátka v tom, že si nedáváte žádnou uzávěrku. A tak to dělám – omezuju se.“
Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?
Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.
NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.
Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“
Zkušená tvůrkyně a spisovatelka Jessica Abelová napsala výborný osvětový článek o tom, proč tvůrci sklouzávají k tomu, že přidávají různé „výdělečné“ činnosti, aniž by to vedlo k vyššímu výdělku. Přidává také doporučení, jak přemýšlet o financích v podnikání tak, aby se kreativní člověk vyhrabal ze situace, kdy pracuje stále víc, ale na příjmech to není moc znát:
„Tvorba obsahu mi změnila život i podnikání,“ píše Tomáš Vachuda v nejnovějším, tradičně obsáhlém a nabitém článku na blogu. Tom v textu rozebírá nejčastější bariéry, které lidem brání s tvorbou začít, stejně jako popisuje, jak a kde hledat kvalitní náměty.
„Profík od amatéra se liší v tom, že tím procesem umí chodit rychleji a intuitivněji. A že vidí více krůčků toho procesu. Každopádně i ti nejlepší spisovatelé mají klidně celý tým redaktorů a editorů, kteří jejich texty upravují. Takže buďte v klidu. Dá se říct, že neumějí psát ani autoři bestsellerů. Tak nevyžadujte dokonalost ani od sebe.“
Mimochodem, mezi tipy na inspiraci Tom zmiňuje i několik našich článků a videí Na volné noze, spolu s řadou dalších výborných zdrojů, které sami rádi sledujeme.
Tomáš Sobel vydal úžasnou prázdninovou epizodu o důležitosti prázdna (nejen) v kreativní práci, ve které se zamýšlí nad tím, jak odpočívat a nacházet při tom inspiraci pro další práci.
Tomův podcast Vaše jméno je vaše značka, o jehož pečlivé produkci napsal před časem i článek Podcasty, od nápadu k realizaci, je skutečným fenoménem a nová epizoda je teprve 17. v pořadí:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.