„Konkurence je dobrá. Žene vás k lepšímu výkonu, ať už děláte cokoli. Pokud nesoutěžíte ve sportu, kde buď vyhrajete, nebo prohrajete, můžete být úspěšní a přitom fandit někomu dalšímu. Koláčů je dost, nejde o nulový součet. Mně a Slyovi trvalo několik desetiletí, než nám došlo, že můžeme být úspěšní a zároveň přátelé. A člověče, je to mnohem lepší,“ píše Arnold Schwarzenegger v aktuálním vydání svého newsletteru ke kamarádství se Silvestrem Stallonem.
V naší komunitě volnonožců se v podobné souvislosti taky říká, že amatéři si konkurují a profesionálové si pomáhají. Arnold svůj newsletter mimochodem obnovil po delší pauze a přestože není vyloženě podnikatelský, je to příjemné (a často pořádně dlouhé) čtení, kde občas narazíte na dobré tipy.
Zmínit se rovnou vyplatí i Schwarzeneggerova autobiografie Total Recall, která vyšla taky v češtině. Je zajímavá, ať už patříte mezi fanoušky Arnoldových filmů, nebo ne — popisuje totiž velmi otevřeně jedinečnou kariéru člověka, který dosáhl vrcholu ve třech zcela odlišných oblastech: sportu, herectví a politice. Nejedna kapitola navíc pojednává i o podnikání, které Arnold rozjel. Rozhodně stojí za přečtení či poslech.
Časotvorba Tomáše Vachudy je aktuální Knihou měsíce v YouTube sérii, kterou moderuje Hana Jadavan. Tom ve videu popisuje, pro koho kniha je a ukazuje taky nově vydanou tištěnou verzi, kterou už seženete na jeho webu.
PS: Připomeňte si i náš loňský rozhovor s Tomem, který jsme natáčeli těsně před vydáním knihy.
Jak mluvit s lidmi na sítích? — nový ebook Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot volně navazuje na bestseller Jak na sítě a pokrývá všechna důležitá témata, která při komunikaci na sociálních sítích oceníte. Od nastavení tonality a tvorby obsahu po budování komunity. K tomu 50+ praktických ukázek z praxe a 100+ tipů a rad mj. od nás z Na volné noze a dalších značek jako Ambiente, Martinus, Websupport, Liftago nebo Broni Sobotky.
S kódem NAVOLNENOZE si můžete ebook pořídit s 20% slevou.
Melvil vydal před pár týdny novou knihu 30 hodin — průvodce, kterého část freelancerů určitě ocení. Tématem je totiž ověřování podnikatelského nápadu; tedy nejen jak ho vymyslet, ale hlavně vyladit, ověřit na trhu a během krátké doby dostat do hmatatelné podoby.
„Mnoho lidí dělá tu chybu, že se natolik zamiluje do svého nápadu, že skočí rovnou k jeho exekuci. Přeskočí tím ale dvě velmi důležité části, hlubší rozpracování nápadu a definici hodnoty pro konzumenta,“ píše v úvodu autor Dalibor Pulkert.
Tomáš Vachuda nedávno vydal svou dlouho očekávanou a připravovanou (e)knihu Časotvorba o tom, jak si mohou nejen freelanceři uvolnit ruce a čas pro něco, čemu říká „každodenní dovolená“.
Kromě dlouhého rozhovoru pro náš podcast teď vydal ke knize i video, ve kterém podrobně popisuje, jak kniha vznikala a co by dnes třeba udělal jinak — zkrátka Tomův pohled na to, jak napsat na volné noze naučnou knihu …za 6 let:
Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.
Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.
Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.