Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.
„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“
Profesionální sloganistka a názvotvůrkyně Lenka Paprok, která mj. napsala enormně čtený článek Názvověda pro náš blog, byla nedávno hostem Českého rozhlasu.
V nebývale otevřeném rozhovoru s Kateřinou Huberovou mluvila Lenka nejen o své práci na volné noze, ale vůbec poprvé také o tom, jaké je to být jedním z vyléčených adolescentních onkologických pacientů. Od Lenčiny diagnózy uplynulo 19 let a dnes se aktivně angažuje v organizacích zaměřených na jejich podporu.
Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“
„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“
Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.
Článků o tom, jak je pro zdraví i fyzický a duševní výkon důležitý kvalitní spánek, najdete poměrně dost. Málokterý je ale podobně vyčerpávající, jako příspěvek, který připravil náš člen, online marketér Bronislav Markowicz. Parádní shrnutí k tématu.
Webový konzultant Jan Řezáč otevřel na LinkedIn enormně přínosné vlákno o vlastním pracovním vyhoření. Podívejte se i do komentářů.
„Spánek je patrně ta nejúčinnější věc, kterou můžeme každý den udělat pro obnovení zdraví našeho mozku a těla.“ Neurovědec a autor bestselleru Proč spíme Matt Walker natáčí pro TEDx novou sérii krátkých videí Sleeping with Science, kde postupně probírá důležitá témata spojená se spánkem a jeho vlivem na zdraví, imunitu, paměť i výkonnost.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.