Pojďme se (víc) bavit o penězích

28. ledna 2021 Robert Vlach

Aktivní správa majetku se v mnohém podobá podnikání.

Občas se mě někdo zeptá, jestli bych v knize Na volné noze něco změnil, a na to vždy upřímně odpovídám, že nic. Mám ale jedno téma, na které bych se nově chtěl více zaměřit, a to jak lépe hospodařit s penězi — v podnikání, ale zejména v osobním a rodinném životě.

Tvorba bohatství má totiž dvě složky, a zatímco má kniha logicky řeší hlavně tu první, jak úspěšně podnikat a peníze vydělat, ta druhá — tedy jak je nerozházet a rozumně spravovat — je stejně důležitá, ale mnohem víc opomíjená.

Když se bavím s českými i zahraničními profesionály o tom, jak nakládají s penězi a spravují svůj majetek, typicky shledávám, že této oblasti věnují nepoměrně menší pozornost než svým příjmům. Chybí jim znalosti, strategie i funkční návyky. Výsledkem je nehospodárnost, finanční nestabilita, v těch horších případech nezdravé zadlužení či karamboly.

Docela to chápu. Finance jsou nezáživné téma, do kterého zároveň směřují nemalé marketingové rozpočty. Jsme zahlceni informacemi, jejichž účel je buď čistě reklamní, a tedy pro naši vlastní prosperitu okrajový, nebo jsou příliš abstraktní a odborné, případně zavádějící (motivační brak o bohatství a úspěchu). Nebo dokonce přímo škodlivé.

Myslím, že dobrým řešením je bavit se o osobních financích více pragmaticky, ale zároveň kultivovaně. A to je přesně ten druh dialogu, který bychom chtěli v následujícím roce–dvou na tomto blogu i napříč dalšími kanály Na volné noze více podpořit.

Záměrně mluvím o dialogu, protože naše individuální postoje i řešení každodenních problémů se liší a téma samo rozhodně není ploché. Aktivní správa majetku se v mnohém podobá podnikání. Nutí nás čelit nejistotě, přezkoumávat zažité postoje a zjišťovat, jak podobné problémy řeší ostatní — ale zároveň hledat svou vlastní cestu.

Podobně jako v podnikání i zde platí, že zatímco v některých zásadách je snadné nalézt shodu, jiné se řídí našimi hodnotami a životní filozofií. Věci, které jedni považují za rozumné, se mohou jiným jevit jako plýtvání a naopak. No schválně, co třeba je rozumné podle vás?

 • Platit dětem co nejlepší školu, sportovní a zájmové kroužky
 • Koupit si výkonný iPhone a MacBook Pro na práci
 • Investovat do vlastního bydlení na pěkném místě
 • Jíst a žít zdravě, neškudlit na ničem, co souvisí se zdravím
 • Nešetřit na knihách, kultuře a inteligentní zábavě
 • Cestovat, rozšiřovat si obzory a poznávat svět
 • Vlastnit bezpečné auto s nízkou spotřebou, žádné prdítko
 • Platit si levnou výpomoc na rutinní a domácí práce
 • Půjčit si na bydlení, vzdělání či auto s férovým úrokem
 • Investovat do akcií či kryptoměn a spekulovat na růst ceny
 • Syslit peníze na spořícím účtu, byť s minimálním úrokem
 • Pěkně se oblékat a udělat vždy vynikající první dojem

Jednotlivě dávají tyto výdaje smysl. Háček je v tom, že přemíra rozumných výdajů už tak rozumná není. Sebevětší příjem se dá utratit „rozumně“, ale při pohledu na vybrakovaný účet pak sami cítíme, že potřebujeme jinou optiku — řešení, které respektuje naše vyšší a dlouhodobé zájmy, a tím i posouvá náš pohled na to, co je skutečně rozumné.

Jednou z těch opravdu rozumných věcí je pak více se o penězích bavit s ostatními:

Jak hospodaří? Jak oddělují osobní, rodinné a podnikatelské peníze? Jaké záznamy si vedou? Jak žít úsporně s ohledem na své potřeby i životní prostředí? Jak neplýtvat? Kolik ukládat do rezervy? Na čem se dá ušetřit? Jak spořit? Do čeho investovat? Jak se připravit na stáří? K čemu vést děti?

Tyto (a mnohé další) otázky si debatu i osvětu zaslouží. Postupně se tedy budeme snažit vám ji zprostředkovat pomocí nových článků, rozhovorů či přednášek na setkání našeho podnikatelského think-tanku a zároveň tak, abychom neuráželi vaši inteligenci a smysl pro to, co je v životě důležité. A hodně nám v tom můžete pomoci i vy, když vyplníte krátký dotazník, co vás nejvíc zajímá:

👉 Vyplnit krátký anonymní dotazník 👈

Jako ochutnávku z nového obsahu si ostatně už můžete pustit první rozhovor z nové minisérie na téma Jak krotit finance a žít levně, ale mít bohatý život — s UX designérem a karavanovým nomádem Víťou Válkou:

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí