Podcast Remoted je na české freelance scéně výjimečný počin. Náš člen, tvůrce webů Jan Barbořík ho natáčí od listopadu loňského roku a v dosavadních 15 epizodách stihl pokrýt řadu důležitých témat, které oceníte tím spíš, pokud na volné noze začínáte. Je to pohodové a plné osobních zkušeností.
Na webu k tomu Honza píše: „Zveřejněním svých zkušeností chci něco vrátit komunitě lidí na volné noze, která mi pomohla čerpat informace pro mé začátky. Chci pomoct dalším lidem najít odvahu ke vstupu do světa podnikání.“
O podcastu jsme poprvé psali hned ze startu a rádi ho po čase znovu připomínáme. Tady je přehled všech vydaných epizod od nejnovější po nejstarší:
Na webu ČTK vyšel krátký článek o šperkařce a drátenici Anně Benešové alias Monsterance — vítězce pražského kola soutěže Živnostník roku 2023.
„I takové tradiční řemesla, jako je drátování, lze úplně v klidu propagovat skrz různé moderní kanály a tím ho dále oživovat. V moment, kdy začnete před světem svoji práci skrývat, jste ve stagnaci, nikoliv v dalším růstovém nastavení, a sami sebe brzdíte.“
„Práci jsem si nakonec sama vymyslela, stvořila a sama si ji už od roku 2016 ladím tak, abych pořád měla dost času na rodinu i sama na sebe,“ říká Alice Kavková v rozhovoru pro server Podnikatel.cz, kde popisuje svou podnikatelskou cestu až k založení rodinného deskovkářství 4 Kavky — společně s manželem Martinem přináší na český trh originální deskové hry mj. z Japonska.
Vedle her Alice zmiňuje taky web Podnikavka, na kterém sdílí své zkušenosti z oblasti osobního rozvoje a zároveň nabízí podnikatelské balíčky — v rámci konzultací tak ostatním volnonožcům radí v oblastech, kde například sama udělala chybu.
„Už kdysi dávno jsem se rozhodla, že to budu sdílet a že budu ostatní lidi provázet na té cestě a řeknu jim, tam nechoď, tady pozor, teď se sehni, tady je závora, rozbiješ si hlavu a podobně.“
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Pokud si rádi držíte přehled v technologiích, určitě vám neuniklo, že světově známý magazín Wired má nově svou českou a slovenskou verzi. Zatím vychází online, tištěná podoba by měla následovat v příštím roce. Věnovat se bude nejen čistě technologickým tématům, ale i oblasti vědy nebo podnikání. Původní texty budou vycházet v češtině, slovenštině i angličtině.
„Náš region je plný mimořádně talentovaných lidí a pozoruhodných firem. Cílem české a slovenské edice časopisu Wired je přinášet globální pohled, podporovat propojení nejdynamičtějších místních lidí s neustále se měnící mezinárodní technologickou scénou a pozitivně ovlivňovat náš region,“ říká ke spuštění šéfredaktor Michal Kučera.
Vychází nový report Freelance Business na téma Where do freelancers find customers (Kde freelanceři nacházejí zákazníky), na kterém jsme spolupracovali s Freelancing.eu a tuctem dalších freelance komunit.
Výsledky nejsou statisticky reprezentativní pro celou freelance ekonomiku. Stačí ale na to, aby zpochybnily často omílané tvrzení o rostoucím významu freelance platforem v roli zprostředkovatele zakázek mezi jednotlivými freelancery a jejich klienty. Odpovědi od 434 freelancerů z 58 zemí naznačují, že význam online platforem coby zdroje zakázek na volné noze zůstává nízký. Hlavní zdroje byly, docela typicky, založeny na sociálních vazbách:
„Nízká angažovanost na platformách: Pouhých 14,7 % freelancerů získalo v posledním roce klienty prostřednictvím freelance platforem,“ uzavírá Elina Jutelyte ve výsledné zprávě. Vzhledem k tomu, že jen zlomek oněch ~15 % spoléhá na freelance platformy jako na svůj primární zdroj zakázek, jejich reálný tržní podíl bude ještě menší, potenciálně v jednotkách procent. To odpovídá předchozím průzkumům, z nichž některé shrnuje přednáška European Freelancers & Where to Find Them.
Další zajímavé závěry si můžete přečíst ve výsledné zprávě.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.