Pracovní doba

4. května 2007 Robert Vlach

Správně stanovená pracovní doba je pro každého profesionála výchozím bodem k optimální výkonnosti a celkové spokojenosti v práci i soukromém životě. Pracovat totiž můžeme méně a zároveň lépe.

Produktivita práce

Moderní společnost žije v rytmu pětidenního pracovního týdne a tomuto nemilosrdnému tempu, jehož intenzita se nadále stupňuje, se musí většina lidí chtě-nechtě přizpůsobit.

Zatímco my v Česku si na tu závratnou rychlost teprve zvykáme, v anglicky hovořícím světě si již našli pro tento neustálý kolotoč sarkastický název Rat Race neboli krysí závod. Ekonomika prostě běží na stále vyšší obrátky, aniž by to měl kdokoli ještě skutečně zapotřebí.

Většina zaměstnanců nemá bohužel na výběr. Pokud si chtějí zachovat příjem na splácení drahých životních nákladů a hypoték, musejí dostát rostoucím nárokům. Žádá se od nich zejména vysoká produktivita práce, tedy jinými slovy maximální využití stanovené pracovní doby a přesčasů.

Hospodaření s časem

Obrovskou výhodou nezávislých profesionálů je, že si mohou pracovní dobu podle potřeby libovolně měnit. Každý, kdo se stane svým pánem, rychle pochopí, že může pracovat, kdy a jak se mu zlíbí.

Tato svoboda má ale také svou stinnou stránku. Většina podnikatelů a živnostníků totiž přinejmenším zpočátku pracuje mnohem více než průměrný zaměstnanec. Svobodu obracejí ve svůj neprospěch a záhy čelí prvním příznakům workoholismu, nemoci z přepracování. Proto se někdy říká, že podnikatel je sám sobě tím nejhorším šéfem.

Prvním východiskem je správné hospodaření s časem – stanovení pracovní priority pro každé časové období a její následné splnění v době, která je pro daný úkon ideální z hlediska vašich biorytmů. Jednoduše řečeno, soustřeďte své úsilí na důležité úkoly v té části dne či týdne, kdy se cítíte celkově nejlépe.

Řízení pracovní doby

Čím rozumněji profesionál řídí svůj čas, tím lépe je připraven na celkovou změnu pracovní doby. Příliv pracovních úkolů je svým způsobem nekonečný a v kombinaci s vysokým nasazením při práci 5 až 7 dní v týdnu to znamená jediné: člověk nemá dost času na odpočinek, natož na nějaký vývoj mimo pracovní oblast.

Dalším logickým krokem by tedy mělo být lepší řízení pracovní doby způsobem, který poskytuje dost času na odpočinek i mimopracovní zájmy. To v každém případě znamená, že profesionál omezí svou pracovní dobu na rozumný počet dní v týdnu a hodin v každém pracovním dni.

Pokud nemáte obchod ani kancelář, nemusíte se vázat na konkrétní denní dobu. Pro jednoduchou kontrolu vám budou stačit digitální stopky, které při práci vždy zapnete a pohlídáte si tím svůj denní limit.

Zkrácený pracovní týden

Pomyslnou vyšší metou je pracovní týden zkrácený na 3 nebo 4 pracovní dny. Sám jako nezávislý profesionál pracuji nyní pouze 4 dny v týdnu a ten rozdíl rozhodně pociťuji. Přinejmenším jsem celkově uvolněnější a více se prací bavím. Přitom toho udělám prakticky stejně jako dřív a příjem se mi nijak nezmenšil, ba naopak.

Jak je to možné? Člověk, který pracuje přespříliš, toho totiž v konečném důsledku udělá mnohem méně než ten, který uvědoměle dělí svůj čas mezi práci, odpočinek a prostor pro další růst. Na první pohled to vypadá jako paradox, ale celé tajemství opravdu spočívá pouze v nalezení vyváženého poměru mezi uvedenými složkami.

Přidaným volným dnem nemusí být nutně pátek. Osobně upřednostňuji úterý či středu pro odpočinek v průběhu týdne. Co se pracovního rozvrhu týče, v závislosti na typu a náročnosti práce leží optimum někde mezi 5 až 10 hodinami denně, respektive 30 až 40 hodinami týdně.

Sledování souvislostí

Hledání ideální pracovní doby je pro nezávislého profesionála věcí vnitřní disciplíny. Její pomocí lze dosáhnout pozoruhodných změn. Výsledky této transformace jsou nezřídka kuriózní: někteří pracují například pouze v noci, jiní zase nepracují v některých obdobích roku vůbec apod.

Proto je při změnách pracovní doby velmi důležité sledovat všechny možné souvislosti. Pohlížejte na věc také z hlediska vašich zákazníků, partnerů či rodiny. Ať už totiž bude vaše pracovní doba jakákoli, jejich práce i životy nadále poběží ve zcela jiném rytmu a s tím je dobré předem počítat.

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí