Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.
Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.
Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze:
Svobodné podnikání svobodných jednotlivců je důležitou součástí svobodné společnosti. Avšak demokracie nikdy není v bezpečí před autokraty a tyrany, kteří ji nenávidí více než cokoli jiného.
Proto se významný historik Timothy Snyder rozhodl napsat své zásadní dílo o tyranii, které po vpádu Ruska na Ukrajinu rozšířil do podoby zcela jedinečné audioknihy On Tyranny (Expanded Audiobook Edition Updated with Twenty New Lessons from Russia's War on Ukraine).
Více v audiorecenzi Roberta Vlacha v podcastu Co čtu:
Za poslech stojí také vynikající Snyderovo interview, které nedávno uvolnila americká televize PBS na YouTube:
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
URI, největší organizace podporující srbské freelancery, vydala pochvalnou recenzi původně české knihy Na volné noze (v Srbsku vyšla pod názvem Put frilensera) od Ivany Matic — tady je automatický Google překlad do češtiny.
„Pokud jste začínající freelancer/ka, je kniha Na volné noze povinnou četbou. Pokud již máte zkušenosti s prací na volné noze, kniha vám ukáže důležitost věcí, které jste možná zanedbali nebo ne zcela zvládli, odhalí vám některé důležité nástroje a možná vám vysvětlí něco, čemu jste celou dobu nerozuměli. Pokud se k vám tato kniha dostane a nejste na volné noze, garantuju vám, že posílí vašeho podnikatelského ducha. A konečně, pokud v současné době nepatříte do žádné z těchto tří skupin a rozhodnete se tuto knihu přečíst, po jejím přečtení do jedné z nich nevyhnutelně patřit budete.“
Společně s rozhovorem o knize Na volné noze natočila Hana Jadavan s Robertem Vlachem i bonusové povídání dvou knihomilů o čtenářských návycích:
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.