Překladatelé budoucnosti

7. prosince 2022

Překladatelé na volné noze maj prý být brzy bez práce kvůli pokrokům ve vývoji překladatelských nástrojů na bázi umělé inteligence, jako je DeepL.

AI jistě dobude svět, ale ne tak docela! The Economist nyní předpovídá, že překladatelem budoucnosti je hybrid stroje a člověka a že práce překladatelů bude méně repetitivní, více specializovaná a zábavnější než doposud:

„Příběhy o umělé inteligenci obvykle staví lidi proti povstání strojů ve stylu Terminátora. Překladatelé budoucnosti nebudou ale zcela lidští ani strojoví. Budou to lidé posílení technologií. Říkejme jim kyborgové.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Nad propastí

Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.

Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.

Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Čistý zvuk pro online hovory

Míváte online hovory v rušném prostředí? Dan Gamrot nedávno sdílel tip na nástroj Krisp, který dokáže pomocí AI efektivně odstranit nežádoucí zvuky v pozadí, jako ruch kavárny, klikání na klávesnici, štěkot nebo třeba hučení větráku. Funguje s většinou používaných aplikací (Zoom, Google Meet, Teams) a v základu je dostupný zdarma — na 60 minut volání denně.

PS: U příspěvku na Linkedin Dan sdílel i vlastní krátkou ukázku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

DeepL Write

Tvůrci fenomenálního AI překladače DeepL Translator právě spustili DeepL Write — bezplatného pomocníka pro lepší psaní v americké či britské angličtině a němčině.

Beta verze DeepL Write běží jednoduše v prohlížeči a pomůže vám s pravopisem, gramatikou, slovní zásobou i slohem. No a pokud byste hledali něco víc sofistikovaného, zkuste Grammarly.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jan Romportl v Ostravě

Dnes, v pondělí 16.1. od 18:30 se můžete v Impact Hubu Ostrava zúčastnit přednášky a debaty o AI s Janem Romportlem, kterou spolupořádáme. Honza je špičkový odborník na umělou inteligenci, vstup je zdarma a veškeré info včetně odkazu pro registraci najdete v události na Facebooku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI generátor hlasu

K diskuzi o umělé inteligenci přidáváme tip na ještě jeden zajímavý nástroj — AI hlasový generátor Play.ht, který dokáže textové podklady namluvit realisticky znějícími hlasy, mezi kterými už nechybí ani čeština (celkem nabízí 142 jazyků včetně různých přízvuků). Hodit se to může třeba pro tvorbu audio verzí článků, podcasty nebo coby voiceover k videím a online kurzům. Některé hlasy zní sice stále roboticky, u spousty z nich už ale nepoznáte, že je nenamluvil člověk. Otestovat si to můžete přímo na webu.

Mezi novými funkcemi je mj. i klonování hlasu, kdy si po splnění podmínek můžete nechat vytvořit kopii toho vlastního.

Mimochodem, pokud vás téma AI zajímá a budete v pondělí 16.1. v Ostravě, určitě si nenechte ujít večerní přednášku našeho člena, špičkového českého AI experta Jana Romportla. Od 18:30 bude v Impact Hubu mluvit právě o budoucnosti umělé inteligence.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí