Příjmové rozdíly mezi freelancery v Americe — Nový průzkum The Freelancer Pay Gap zanalyzoval data cca 6.000 amerických freelancerů a freelancerek, kteří vykázali za předchozí půlrok přes Upwork 100 či více hodin. Závěr je ten, že muži si celkově účtovali za práci ve srovnatelných pozicích o 48 % více než ženy.
Datový vzorek nebyl reprezentativní pro freelancery obecně, takže pro různé profese a obory byly zjištěné rozdíly až dramaticky odlišné. V některých technických profesích jako třeba DevOps byly obrovské, zatímco v jiných malé až zanedbatelné. A v některých jako třeba copywriting si účtovaly ženy o něco více než muži.
Co s tím? Průzkum nejen vyčíslil rozdíly, ale obsáhl také následujících 7 tipů pro stanovení ceny na volné noze (volně přeloženo, podrobnosti viz odkaz):
Další užitečná doporučení popisuje Sarah Duran v souvisejícím článku.
Poznámka: Ve Velké Británii odhalil podobný průzkum v roce 2020, že muži jako OSVČ měli o 43 % vyšší příjmy než ženy.
Hezký začátek týdne! Krátce před Velikonocemi vyšly výsledky každoročního průzkumu Freelancer Study 2025, kterého se účastní zejména muži (84 %) s VŠ vzděláním (81 %) ze 73 zemí (95 % Evropa) a převážně technických a manažerských profesí (85 %). Jde tedy o poměrně úzký, ale zato hlubší pohled do podnikání 3.571 freelancerů, kterým se evidentně docela daří:
Do výsledného reportu přispělo také 16 expertů na freelancing z celého světa, včetně Roberta Vlacha. Pro srovnání mrkněte na výsledky našeho loňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, do kterého se naopak zapojilo o něco více žen než mužů.
Cenotvorba a cenové vyjednávání je pro většinu freelancerů rozhodně jedna z nejdůležitějších podnikatelských dovedností.
15. listopadu máte jedinečnou příležitost připojit se zdarma k mezinárodní online debatě o cenotvorbě freelancerů, kterou moderuje americká publicistka Sarah Duran se třemi zkušenými hosty:
Michal Doubek je uznávaný finanční poradce a lektor finanční gramotnosti, který mj. natáčí dva osvětové podcasty Myšlení finančníků a Finance prakticky.
V nejnovější epizodě, jejímž hostem byl Robert Vlach, se zaměřil na finanční řízení podnikatelů na volné noze. V rozhovoru tak přišla řeč zejména na věci, které jsou ve finančním sebeřízení specifické pro nás freelancery:
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Dobrý obchod musí být vyvážený. Ale zatímco klienti obvykle ví, co chtějí, a nemají problém si o to říct, freelanceři často vlastní zájmy zanedbávají a tají.
Číst dálOdebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.