Podnikatelské rady pro freelancery, kteří si na volné noze jen přivydělají při práci v zaměstnání, jeden aby pohledal, píše Sara Polsky v úvodu svého článku právě na tohle téma.
Jejím klíčovým postřehem coby freelancerky na vedlejšák je, že je rozumné stanovit si určitý počet hodin, kolik je schopná měsíčně na volné noze odpracovat. To pak usnadňuje plánování a zároveň tím předchází přetížení či vyhoření, když by třeba vzala projekt, který je příliš časově náročný nebo vyžaduje dodržení těsných termínů.
„Přišla jsem na to, že měsíčně můžu vzít na volné noze práce v rozsahu 20 až 40 hodin podle toho, jak jsem zrovna vytížená ve své hlavní práci či jiných oblastech mého života,“ píše Sara. Vypozorovala také, že přivýdělky na volné noze z ní dělají lepší profesionálku, protože jí umožňují osvojovat si nové dovednosti, zkušenosti a budovat kontakty.
„Za svých 11 podnikatelských let jsem zaplatil za používání online nástrojů zatím přesně 0 Kč. Ne, není to chyba, opravdu nulu,“ prozrazuje digitální konzultant, designér a Notion expert z Pardubic, Dála Musil hned v úvodu svého článku se všeříkajícím názvem Jak podnikat a neplatit měsíčně nic za aplikace. Předává v něm tipy, které ocení zejména začínající a šetřiví freelanceři.
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Zkušená tvůrkyně a spisovatelka Jessica Abelová napsala výborný osvětový článek o tom, proč tvůrci sklouzávají k tomu, že přidávají různé „výdělečné“ činnosti, aniž by to vedlo k vyššímu výdělku. Přidává také doporučení, jak přemýšlet o financích v podnikání tak, aby se kreativní člověk vyhrabal ze situace, kdy pracuje stále víc, ale na příjmech to není moc znát:
Jaká jsou finanční rizika podnikání a na co dalšího si dát pozor? Dominika Špačková sdílí na YouTube kanále Maminkatelky krátká videa ze svých kurzů, nejen pro ženy a podnikající maminky — najdete v nich mj. doporučení a tipy, jak se vyhnout největším chybám a podnikat s minimálním riskem a respektem k rodině i k sobě.
Všechna videa najdete i na webu Maminkatelky.
Nevyděláváte tolik, kolik byste chtěli? Nedaří se vám najít společnou řeč s klienty? Jak v tomto článku píše Madla Čevelová, může to být tím, že se k podnikání podvědomě stavíte jako k něčemu jinému a svůj byznys zaměňujete s koníčkem, uměním nebo životním úkolem:
„Nezáleží na tom, jak moc podnikáte srdcem, jak ušlechtilý je váš záměr nebo jak vysoké jsou vaše etické standardy. Podnikat znamená vyměňovat hodnotu za peníze. Tečka.“
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.