Výborný tip Tomáše Baránka z rozhovoru z minulého týdne: Jednodušší dohledávání vědeckých studií, publikací a dalších zdrojů je jedním z prvních hmatatelných přínosů umělé inteligence pro freelancery pracující hlavou.
Člověka, který není vědec, přivede hledání studií v Google Scholar spíš k frustraci a otázkám než k dobrým odpovědím. A právě zde přicházejí na pomoc AI nástroje jako Elicit či Consensus. Oba umožňují uživatelům prohledávat mnoho milionů vědeckých publikací pomocí dotazů v přirozeném jazyce (zejména angličtině) a prezentují nejlepší výsledky s přehlednými souhrny a citacemi. K dokonalosti mají ještě daleko, ale za uložení do záložek ve vašem prohlížeči rozhodně stojí.
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Přední český expert na sociální média Adam Zbiejczuk v podcastu WebTop100 prochází klíčové milníky své profesní kariéry a mj. mluví o tom, jakým způsobem se marketing na sociálních sítích v Česku vyvíjel. Specificky se pak věnuje taky LinkedInu coby platformě pro influencing digitálních (a jiných) profesionálů.
„Je hrozná škoda a to platí v českém online marketingu obecně, že valná většina online markeťáků má jako jediný cizí jazyk angličtinu. A tím pádem všichni čteme ty stejné americké nebo anglické zdroje, zatímco to, co se děje v sousedních zemích, nám často uniká,“ říká Adam, když vzpomíná na projekt Babel Guide, resp. komunitní akce Babel Camp a Babel Talk, které dlouho pořádal. Jak ale v rozhovoru naznačuje, myšlenka na pořádání akcí v něm pořád zůstává.
V souvislosti s tématem vývoje sociálních sítí se vyplatí připomenout i výborný Adamův článek pro Voxpot Konec éry sociálních sítí? Byla to možná jen malá a nedůležitá epizoda, ale byla to jízda.
Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.
Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:
Na 4.11. se v pražském Operu chystá sympatická konference Lamaday.ai o základech používání umělé inteligence včetně praktických AI workshopů. Úvodní přednášku bude mít Petr Koubský a mezi přednášejícími jsou i známí čeští freelanceři Petra Dolejšová a David Grudl.
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.