Výborný tip Tomáše Baránka z rozhovoru z minulého týdne: Jednodušší dohledávání vědeckých studií, publikací a dalších zdrojů je jedním z prvních hmatatelných přínosů umělé inteligence pro freelancery pracující hlavou.
Člověka, který není vědec, přivede hledání studií v Google Scholar spíš k frustraci a otázkám než k dobrým odpovědím. A právě zde přicházejí na pomoc AI nástroje jako Elicit či Consensus. Oba umožňují uživatelům prohledávat mnoho milionů vědeckých publikací pomocí dotazů v přirozeném jazyce (zejména angličtině) a prezentují nejlepší výsledky s přehlednými souhrny a citacemi. K dokonalosti mají ještě daleko, ale za uložení do záložek ve vašem prohlížeči rozhodně stojí.
Bezpečnostní expert Michal Špaček byl hostem podcastu Vzhůru dolů. S moderátory Martinem Michálkem a Robinem Pokorným si povídal o IT bezpečnosti obecně a specificky pak pro vývojáře — mj. jak se stavět k dvoufaktorovému zabezpečení nebo proč je důležité hlásit bezpečnostní chyby.
Pusťte si spekulativní rozhovor s Milošem Čermákem o tom, jak může vypadat naše budouc(t)nost! Miloš píše o technologiích už od 80. let a aktuálně se jako lektor i publicista nejvíce věnuje tématu umělé inteligence. Jako kmotr našeho podcastu a ostravského QQ podcast studia, kde natáčíme, je zároveň prvním vracejícím se hostem, kterého jsme pozvali na dlouhý rozhovor podruhé.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Pokud se s nástroji umělé inteligence teprve seznamujete a chtěli byste své znalosti prohloubit, koukněte na termíny školení, které pořádají Miloš Čermák a Senta Čermáková v rámci svého projektu Inspiruj se. Jejich nejoblíbenější, cenově přístupné školení AI Masterclass se koná pravidelně v Praze, ale 15. října bude např. i v Ostravě.
Miloš mj. píše o AI newsletter a často o používání AI mluví v rozhovorech — nedávno třeba s Danem Tržilem či loni v našem podcastu Na volné noze, na který už tento měsíc navážeme novou epizodou!
Jak využít AI v praxi? Patrick Zandl sdílí na svém webu praktické články, jak pracovat s umělou inteligencí a nástroji jako ChatGPT nebo Claude — nedávno např. připravil text k tomu, jak pomocí AI nastudovat téma a připravit lepší článek nebo návod na programování s AI, když sami programovat neumíte.
„Programování má oproti mnoha jiným tvůrčím postupům zásadní nevýhodu: něco o tom musíte vědět. Pokud si otevřete vývojové prostředí, musíte tušit, jak za sebe skládat příkazy a dokud to neuděláte správně, nic nefunguje. To ale AI mění,“ píše Patrick v úvodu.
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.