„Peníze pro mě do značné míry znamenají svobodu dělat si to, co chci, a říkat ne věcem, které se mi dělat nechtějí. Svobodu v tom, že si můžu vybrat, s kým a na čem budu spolupracovat.“ Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka se nedávno v podcastu Teorie peněz rozpovídal na důležité téma financí — hned v úvodní části např. přibližuje, jak pracuje s penězi v podnikání i osobním životě nebo jak má rozložené své investiční portfolio. Mluví ale mj. taky o nástrojích, které mu v podnikání a produktivitě obecně pomáhají, a proč má finanční rezervu až na tři roky:
„Je to pro mě důležité právě v té svobodě. Když se teď rozhodnu, že už jsem unavený a chci se naučit něco nového, změnit své podnikání a třeba odjet na rok do Skotska studovat, tak to můžu udělat.“
PS: Nejen o přístupu k financím Broňa mluvil i v našem dřívějším rozhovoru z mini-série Jak krotit finance a mít bohatý život:
Americká autorka Sarah Duran, která píše skvělé články pro Freelancers Union, natočila s Robertem Vlachem interview pro svůj podcast The Hustler’s Manifesto. Konverzace se točila kolem témat Robertova bestselleru The Freelance Way a zejména pak cenotvorby na volné noze.
Jedna z klíčových myšlenek, která v rozhovoru zazněla, je jak cenotvorba ovlivňuje celkovou subjektivní zkušenost freelancerů s podnikáním. Robert poukázal na to, že pokud nás nějaká práce nebaví, může to být i tím, že ji děláme přepracovaní a pod cenou. Dělat tutéž práci v plně odpočatém stavu nebo za mnohem lepší peníze pak může být pocitově radikálně odlišná zkušenost.
Poslouchejte na Spotify či YouTube:
Náš člen Roman Věžník napsal a vydal eknihu AHAbook s výmluvným podtitulem Cenotvorba (nejen) pro copywritery.
Roman se cenotvorbě systematicky věnuje a samozřejmě k ní má blízko i jako zkušený autor prodejních textů. O svých AHA momentech v cenotvorbě měl ostatně předloni přednášku i na našem think-tanku:
Rychlý tip jak přistupovat k cenotvorbě při dlouhodobé spolupráci freelancerů s klienty — Robert Vlach a Dan Tržil v ukázce z nového rozhovoru pro Danův Byznyscast:
Robert Vlach byl hostem zatím nejdelší epizody BYZNYScastu Dana Tržila. Řeč byla o podnikání na volné noze. Jak jinak!
Ale pozor: První hodinová část je volně k dispozici na Spotify i YouTube, kde končí položenou otázkou — a právě na ni (i mnohé další) pak najdete odpověď v druhé hodince, která je k dispozici pro Danovy předplatitele na Pickey.
Dan Tržil je přední český expert na téma podcastingu, zakladatel portálu České podcasty a producent řady úspěšných klientských i autorských podcastů, jako je Proti proudu či nový BYZNYScast. Nejlepší rozhovory vydal v knize Proti proudu.
Robert Vlach je podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a autor mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.
Udělejte si hodinu čas a pusťte si praktický, názorný úvod Roberta Vlacha do toho, jak přemýšlet o řízení svých financí, když jste na volné noze.
Záznam z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO můžete sledovat na našem podcastu a YouTube:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.