Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
O víkendu jsme uspořádali členský sraz pro 100 freelancerů v krásném coworkingu Impact Hub Praha K10.
Report s fotkami a ohlasy účastníků najdete brzy na blogu. Tady je zatím půlminutové video z páteční části od fotografky a videotvůrkyně Zuzany Havlínové:
Další akce z jarní série setkání Na volné noze Na cestě se konají 7.6. v Liberci a 20.6. v Plzni — jste srdečně zváni!
Seriálů o drobném podnikání je zatraceně málo a i těch pár je dost romantických a odtržených od reality.
Medvěd (The Bear) je bezkonkurenční výjimkou, stejně jako Clarksonova farma na svém vlastním „poli“. Tady je krátká citace z minirecenze od Roberta Vlacha:
„Medvěd je jedním z nejlepších televizních kusů, jaké jsem KDY viděl.
Vypráví fiktivní příběh světoznámého šéfkuchaře, který zdědil po svém bratrovi zadluženou restauraci v Chicagu a rozhodl se dát výpověď, aby z ní udělal skvělý podnik.
Jeho střet s realitou je však krutý. Zaměstnanci na sebe neustále řvou a házejí si klacky pod nohy. Všechno je staré, rozbité, špinavé. V podniku vládne totální chaos.
Dá se to vůbec spravit?
Přinejmenším jeden člověk si myslí, že ano…“
Medvěda najdete na Disney+ (2022) a ČSFD (82 %), případně tady je trailer:
V kontextu nástupu umělé inteligence je dobré věnovat se taky právní stránce a přesně o tom, konkrétně ve vztahu k autorskému právu, mluvila před pár dny advokátka Petra Dolejšová.
Během hodinového streamu, který cílí primárně na kreativní profesionály, Petra odpovídala na dotazy mj. k tomu, jak lze výstupy AI nástrojů aktuálně využít.
„Jedna myšlenka. Říkala jsem, že aby to bylo autorské dílo, musí to vytvořit člověk, ne stroj, ne AI. A teď si představte třeba několik desítek let zpátky, kdy jsme neměli foťáky. A najednou z foťáku vylezla fotka. Taky to byl obrovský problém a říkalo se: Bude to mít autorská práva? Vždyť to nevytvořil člověk. Vytvořil to ten foťák…“
Další epizoda naší nové série rozhovorů je venku a má opět skoro 4 hodiny!
Pavel Houba je spoluzakladatel webu Válka online, který informuje o dění na ukrajinském bojišti přes známou FB stránku Válka se nikdy nemění. Projekt na pomezí občanské publicistiky a OSINTu rozvíjí s kolegy jako bokovku při zaměstnání, na volné noze.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jaká je budoucnost programování? A připraví AI během pár let většinu vývojářů o práci?
O tom debatují Jan Romportl a Robert Vlach v nově zveřejněné části mega-dlouhého 4,5hodinového rozhovoru, který jsme vydali před 19 dny a už překonal hranici 10.000 poslechů/zhlédnutí:
„Je nástup AI ohrožením či příležitostí pro vývojáře? Mnozí se obávají, že AI nahradí lidské softwarové inženýry nebo ztíží juniorním programátorům vstup do profese jako takové. Ale co když je to ve skutečnosti právě naopak?“, píše v úvodu pozoruhodného článku Empowered by AI: Why junior devs have the winning edge jeho autor Honza Javorek.
Honza stojí za osvětovým projektem Junior.guru pro začínající vývojáře, jejichž potřebám a zkušenostem rozumí jako málokdo. Jeho dlouhý text je tak plný hlubokých postřehů a silných argumentů proti rozšířenému názoru, že ChatGPT, GPT-4 a podobné nástroje připraví juniorní a méně schopné vývojáře o práci.
Tip: Dlouhou pasáž na podobné téma najdete také v našem novém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem.
Tohle je fakt dobré a navíc vtipné! Náš člen, kreativec Michael Petrus, se nechal inspirovat stylem youtuberů a natočil svižnou 5minutovou video vizitku pro svou prezentaci Na volné noze a další síťové profily:
Narazili jste na podobně vytuněnou video prezentaci freelancera, nebo máte dokonce svou vlastní? Hoďte odkaz do komentářů na Facebooku či LinkedIn.
Datový novinář na volné noze Jiří Burýšek založil před zhruba dvěma roky YouTube kanál Jirka vysvětluje věci, kde v krátkých videích srozumitelně popisuje a rozebírá aktuální témata a fenomény současnosti. Dnes zde má už přes 250 tisíc odběratelů. V nedávných epizodách se věnoval např. tomu, co se děje s tělem, když málo spíme, nebo jaké jsou negativní dopady zahlcení informacemi.
Za svou práci byl dvakrát nominován na ocenění Křišťálová lupa a v loňském rozhovoru pro Radio Wave mj. přiblížil, jak jeho videa vznikají a že za přípravou jednoho videa bývá klidně 100 hodin práce: „Jen vymyšlení, co od videa chci, trvá dny.“
Mimochodem, Jirka je také autorem analytického webu Bezfaulu.net, který se zabývá argumentačními fauly, manipulacemi a zkreslením ve zpracování informací.
Psycholožka a lektorka ze Stanfordovy univerzity Kelly McGonigal v této sice starší, ale hodnotné TED přednášce popsala, proč změnila svůj pohled na stres a jak toto odlišné vnímání může být dlouhodobě prospěšné.
„Může změna pohledu na stres dopomoci k lepšímu zdraví? Věda tvrdí, že ano. Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres,“ říká McGonigal v záznamu, který si můžete pustit i s českými titulky (případně si přečíst český přepis).
Mimochodem, v této souvislosti stojí za připomenutí také výborná přednáška předního českého psychiatra Tomáše Rektora, kterou měl v rámci našeho setkání think-tank v Praze — předložil v ní pozitivní a naprosto srozumitelný pohled na to, jak předcházet problémům s pracovním přetížením.
4,5hodinový rozhovor o umělé inteligenci?
S top AI expertem Honzou Romportlem, který je navíc čerstvě na volné noze?
To chceš! — 2. epizoda nového podcastu Na volné noze je zde 🤩
Jan Romportl je AI–člověk. Vystudoval kybernetiku a umělou inteligenci, pak vedl vyhlášené AI centrum O2. Teď je na volné noze jako AI expert a konzultant. V novém rozhovoru si s Robertem Vlachem povídali o nástupu umělé inteligence.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.