Pokud často pracujete s textem a nejste si občas jistí, jak správně použít uvozovky, kam patří pomlčka a spojovník nebo jestli jste třeba někde nepřehlédli nadbytečné mezery, mohlo by se vám hodit Typopo.
Tenhle bezplatný online nástroj sice neopravuje gramatiku, zvládá ale nejběžnější mikrotypografické chyby. Stojí za ním produktový designér na volné noze Braňo Šandala. Vedle češtiny a slovenštiny, umí Typopo automatické opravy taky v angličtině, němčině a rusínštině.
Jste z okolí Ostravy a zajímáte se o AI, nebo se tam chystáte na našlapanou konferenci Černá AI?
Jeden z hlavních přednášejících, Miloš Čermák, bude mít o den dříve 20.5. od 12 do 15 hod. v Impact Hubu Ostrava školení AI Masterclass a rád by vás na něj coby členy naší komunity pozval. Při uvedení kódu NAVOLNENOZE30 se můžete přihlásit s 30% slevou.
„K programování mě přivedla touha vytvářet hry,“ vzpomíná vývojář Martin Pánek. Jak ale dodává, brzy si uvědomil, že více než hry ho baví programování jako takové. Webovým a mobilním aplikacím se dnes na volné noze věnuje přes 15 let a za sebou má spolupráce s klienty jako Monery.io, B2Bpartner.cz, Zonky.cz a desítkami dalších.
Když se ohlíží za svou kariérou, největší pracovní posun připisuje právě zakázce pro Monery.io: „Jde o aktivně navštěvovanou platformu, u které je nutné dbát na optimalizaci výkonu. Práce s velkým objemem dat představuje výzvu, a udržení rychlosti a efektivity systému je klíčové.“ A řešení technologických výzev je přesně jednou z věcí, která Martina na programování baví nejvíce.
Nabídku jeho služeb a reference najdete v prezentaci.
Lupeny jenom lítají!
Už jen 30 lístků ze 300 zbývá na konferenci Černá AI 21.5. v Ostravě.
Můžete tam vidět naživo přednášet třeba Jana Romportla nebo Miloše Čermáka a potkat spoustu místních i přespolních freelancerů mezi účastníky. Za konferencí stojí hybatel místní ostravské AI scény Dalibor Mráz, pročež i my akci podporujeme jako partneři 🖤
Hezký začátek týdne! Krátce před Velikonocemi vyšly výsledky každoročního průzkumu Freelancer Study 2025, kterého se účastní zejména muži (84 %) s VŠ vzděláním (81 %) ze 73 zemí (95 % Evropa) a převážně technických a manažerských profesí (85 %). Jde tedy o poměrně úzký, ale zato hlubší pohled do podnikání 3.571 freelancerů, kterým se evidentně docela daří:
Do výsledného reportu přispělo také 16 expertů na freelancing z celého světa, včetně Roberta Vlacha. Pro srovnání mrkněte na výsledky našeho loňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, do kterého se naopak zapojilo o něco více žen než mužů.
Tomáš Baránek na svém blogu zveřejnil překlad článku profesorky Joanny Bryson, odbornice na etiku a technologie. V několika jasných bodech popisuje, kdy a proč může být používání generativní AI nejen zbytečné, ale dokonce nebezpečné – zvlášť pokud spoléháte na její výstupy bez kritického myšlení.
„Ve srovnání s tím, co dokáže většina lidí, produkuje generativní AI sice nadprůměrný, ale jen zřídkakdy špičkový výstup. Budete-li generativní AI nadužívat, možná vytvoříte průměrnější věci, než jaké dokážete vytvořit sami,“ píše Joanna.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.