Zavádějící průzkum

11. října 2022

Nový průzkum American Opportunity Survey od McKinsey uvádí, že v USA je 58 milionů (neboli 36 %) nezávislých pracovníků.

To je obrovské, ale i dost kontroverzní číslo: Kategorie „nezávislých pracovníků“ totiž hodila do jednoho pytle freelancery (na plný i částečný ‚úvazek‘) s kontraktory (včetně misklasifikovaných zaměstnanců s jediným ‚klientem‘) a také s přivýdělkáři a námezdníky, kteří jsou zpravidla všechno, jenom ne nezávislí (na různých platformách či zprostředkovatelích práce).

Jinými slovy, použitá klasifikace chápe i závislou či jinak prekarizovanou práci jako „nezávislou“. To je zavádějící a vede to i k nafukování odhadů počtu freelancerů.

Kompletní report zatím nebyl zveřejněn. Už tak je ale jasné, že nový průzkum je pouhým stínem uznávané a metodicky dotažené analýzy Independent Work od McKinsey Global Institute z roku 2016.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

❌ Nekonkurenční doložky

Federální obchodní komise v USA navrhuje zakázat nekonkurenční doložky ve smlouvách zaměstnanců na plný úvazek, ale také nezávislých kontraktorů (freelancerů) či stážistů.

The Economist návrh FTC vítá s odvoláním na odhad, že těmito dohodami o nekonkurenci je svázána až pětina amerických pracovníků, což omezuje šíření inovací a růst produktivity.

Náš pohled: Pokud se tento návrh v USA (a případně později v EU) prosadí, mohlo by jít o jeden z nejdůležitějších zákonů na podporu nezávislých profesionálů. Od mnoha freelancerů, kteří pracují pro velké firmy, se totiž očekává, že na nekonkurenční doložky přistoupí bez finanční kompenzace. Jejich odborné znalosti jsou tak méně dostupné a trpí tím i jejich konkurenceschopnost. Sejmutí těchto pout by tedy bylo prospěšné, přesně jak píše The Economist.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Neplatiči v USA

Guvernérka amerického státu New York vetovala zákon Freelancing Isn’t Free, který měl chránit freelancery před neplatiči nad úroveň ostatních podnikatelů. Vysvětlila to tím, že implementace zákona by stála dost peněz (nejspíš víc, než kolik by freelancerům vrátil), vyžadoval by regulaci obchodních smluv a nahradil funkci soudů.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Freelance Forward 2022

Upwork vydal další výroční report Freelance Forward 2022 o současném stavu americké freelance ekonomiky.

Jako obvykle použili velmi širokou definici práce na volné noze. Ta započítává jako freelancera každého, kdo dělal jakoukoli „doplňkovou, dočasnou, projektovou nebo smluvní práci v předchozích 12 měsících.“ Ano, včetně lidí, kteří kombinují několik úvazků, a zaměstnanců na plný úvazek, kteří měli stranou nějaký malý přivýdělek. Této velkorysé definici práce na volné noze pak odpovídalo 39 % amerického trhu práce. Jiné odhady zaměřené podnikající nezávislé profesionály jsou mnohem nižší.

Některá uváděná zjištění jsou nicméně pozoruhodná. Tady jsou ta nejzajímavější:

  • 43 % freelancerů za poslední rok zdražilo kvůli profesním zkušenostem (39 %), ekonomickým podmínkám (37 %), vyšší poptávce po jejich službách (36 %) nebo aby udrželi krok s konkurenčními sazbami (34 %)
  • 51 % poskytuje znalostní služby, jako je počítačové programování, marketing, IT a podnikatelské poradenství
  • 77 % vidí své příjmy a jejich růst v příštím roce optimisticky
  • 83 % pracuje na volné noze, aby si „přivydělali nějaké peníze“ (nejspíš nad rámec jiných příjmů, viz výše)
  • 91 % věří, že zlatá éra práce na volné noze je teprve před námi 💙

P.S. Více o taxonomii freelancerů se dozvíte v přednášce European Freelancers & Where to Find Them nebo článku 3 populární omyly o práci na volné noze.

Kreativní procházky

Chůze podporuje kreativitu. Pro kreativce na volné noze (a kreativní práci obecně) tak má smysl zakomponovat procházky do pracovního režimu.

„Chůze otevírá volný tok nápadů a je jednoduchým a robustním řešením cílů zvyšování kreativity," vysvětluje vědecká práce Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking (Rozchoďte své nápady: Pozitivní vliv chůze na kreativní myšlení), kterou nedávno znovu vydala s užitečnými komentáři Fermatova knihovna:

Lidé si už dříve všímali, že chůze má zřejmě zvláštní vztah ke kreativitě. Filozof Friedrich Nietzsche napsal: „Všechny skutečně velké myšlenky vznikají při chůzi.“ Současný výzkum staví tyto postřehy na pevný základ. Čtyři studie ukazují, že chůze zlepšuje kreativní myšlení. Tento účinek není dán pouze zvýšenou percepční stimulací při pohybu v prostředí, ale spíše chůzí jako takovou. Ať už je člověk venku, nebo na chodícím pásu, chůze zlepšuje generování neotřelých a zároveň případných nápadů, a tento efekt se dokonce vztahuje i na to, když si lidé krátce poté k tvůrčí práci sednou.

3 populární omyly o práci na volné noze

Mýlit se je lidské a v podnikání to platí jakbysmet. Pojďme tedy probrat typické omyly spojované s prací na volné noze a co si z nich lze pozitivního do podnikání odnést.

Číst dál

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí