Zavádějící průzkum

11. října 2022

Nový průzkum American Opportunity Survey od McKinsey uvádí, že v USA je 58 milionů (neboli 36 %) nezávislých pracovníků.

To je obrovské, ale i dost kontroverzní číslo: Kategorie „nezávislých pracovníků“ totiž hodila do jednoho pytle freelancery (na plný i částečný ‚úvazek‘) s kontraktory (včetně misklasifikovaných zaměstnanců s jediným ‚klientem‘) a také s přivýdělkáři a námezdníky, kteří jsou zpravidla všechno, jenom ne nezávislí (na různých platformách či zprostředkovatelích práce).

Jinými slovy, použitá klasifikace chápe i závislou či jinak prekarizovanou práci jako „nezávislou“. To je zavádějící a vede to i k nafukování odhadů počtu freelancerů.

Kompletní report zatím nebyl zveřejněn. Už tak je ale jasné, že nový průzkum je pouhým stínem uznávané a metodicky dotažené analýzy Independent Work od McKinsey Global Institute z roku 2016.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Tajemné nové poznámky

Jak si vybudovat poznámkový systém, lépe přemýšlet a spolehlivě a dlouhodobě se nachytřovat? Eliška Šestáková na tyto otázky odpovídá ve svém obsahovém newsletteru Tajemné nové poznámky, který posílám jednou za dva týdny. Před přihlášením odběru můžete na webu nahlédnout do předchozích vydání.

PS: S Eliškou jsme loni na tohle téma natočili i pěkně dlouhý rozhovor pro náš podcast:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Sedlář na volné noze

Milan Heitmar není vyučený sedlář a k práci s kůží se dostal relativně nedávno, díky zálibě ve vojenské historii. Dnes provozuje malou dílnu v Žipotíně, kde vyrábí unikátní, ručně zdobené kožené výrobky. Zákazníky už má ale po celém světě, k tomu dvě ocenění z významné soutěže v USA a taky titul Živnostník roku 2022 Olomouckého kraje. Své řemeslo teď přiblížil v článku na Finmagu.

„Dělal jsem sice nějaké věci na vojenskou historii, ale hlavně jsem si chtěl udělat pouzdro na nůž. To byl takový prvotní úkon. A tak jsem se ho naučil,“ vzpomíná na své začátky.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Robert Vlach o freelancingu

Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.

Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.

Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.

Tisícovka odpovědí

Podařila se nám úžasná věc — do měsíce od spuštění našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze? se nám sešla už tisícovka vašich odpovědí!

Vzhledem k tomu, že průzkum poběží až do srpna, máme jedinečnou příležitost počet respondentů ještě výrazně navýšit a získat tak mnohem hlubší pohled do podnikání, práce a života českých freelancerů.

Prakticky by to znamenalo, že byste si mohli výsledky průzkumu mírně zúžit a podívat se, jak např. odpovídali kolegové ve vašem oboru, nebo regionu, věkové kategorii, cenové hladině atd.

Platí tedy, že více odpovědí = větší datová hloubka a mnohem zajímavější výsledky.

Pokud jste dotazník průzkumu dosud nevyplnili a jste na volné noze (ať už zcela, nebo jen částečně), moc vás o to prosíme — každá další odpověď navíc má smysl a nezabere vám to více než 15 minut.

Přejít na dotazník průzkumu >

Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat — v září či říjnu je tu máte! Vřelé díky za váš čas, je to pro dobrou věc.

P.S. Nasdílejte prosím průzkum i svým kamarádům a sledujícím na sociálních sítích či kdekoliv uznáte za vhodné. Vyberte si některý z volně dostupných vizuálů průzkumu, nebo jednoduše přesdílejte příspěvek s ohláškou průzkumu na LinkedIn, Facebooku či X (Twitter).

3 populární omyly o práci na volné noze

Mýlit se je lidské a v podnikání to platí jakbysmet. Pojďme tedy probrat typické omyly spojované s prací na volné noze a co si z nich lze pozitivního do podnikání odnést.

Číst dál

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí