Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Katalog > Dominik Grohmann

Dominik Grohmann

potulný sadař, konzultant a lektor se specializací na extenzivní ovocnářství

Dominik Grohmann
Dominik Grohmann - logo

Chcete mít zdravé, samostatné a dlouhověké ovocné stromy, které pravidelně plodí spoustu ovoce? Jako potulný sadař se věnuji extenzivnímu ovocnářství a pomáhám lidem, obcím i krajině pečovat o ovocné stromy:

  • Poradenství k výsadbám a péči o stávající ovocné stromy – přijedu k vám, obhlédnu pozemek, pobavíme se o vašich představách nové výsadby a požadavcích na ovoce. Zároveň zhodnotím stav stávajících ovocných stromů a poradím vám, co s nimi. Do 2 týdnů vám pak pošlu seznam nejvhodnějších odrůd přímo pro vaše podmínky, návod pro správnou výsadbu a následnou péči. Součástí může být i plán extenzivní výsadby.
  • Výsadby ovocných stromů – zajišťuji extenzivní výsadby ovocných stromů na klíč, případně formou asistované výsadby. Také provádím komunitní výsadby ovocných stromů ve spolupráci s obcemi či spolky. Výsadby často dělám s týmem sadařů a sadařek.
  • Citlivý řez ovocných stromů – provedu udržovací/zmlazovací řez a povýsadbový/výchovný řez vašich ovocných stromů. V rámci individuálního workshopu vás je mohu naučit citlivě ořezávat.
  • Kurzy a přednášky – během zimy lektoruji kurzy citlivého řezu ovocných stromů. Spustil jsem online videokurz Výchovný řez ovocných stromů. A během podzimu přednáším o správné výsadbě.

K ovocným stromům přistupuji s úctou a pokorou. Vycházím z biologických znalostí o stromech a vím, které věci jim prospívají a které nikoliv. Preferuji a praktikuji takzvaný extenzivní přístup. Tedy takový, kdy se stromům věnuje relativně málo energie (založí se koruna a v dospělosti se provádí udržovací řez jednou za cca 5–15 let), ale získá se mnohem víc. Vždy, když se věnuji stromům (při sázení, péči, řezu) ,tak chci, aby se jim dařilo, aby mohly žít co nejdéle (až několik stovek let), dosahovaly velkých rozměrů a zároveň poskytovaly dost úrody.

Ovocné stromy učí člověka trpělivosti. Dá to práci je zasadit a pak se musí několik let čekat, než začnou plodit. I proto s takovou oblibou koluje přísloví: Nejlepší čas na výsadbu stromů byl před deseti lety, druhý nejlepší je teď.

Vystudoval jsem environmentalistiku a filosofii na Masarykově univerzitě v Brně a vždy mě zajímala krajina i lidé. A ovocný strom je jakýmsi symbolem vztahu člověka a krajiny. I proto se ze mě stal potulný sadař. Snažím se do krajiny navrátit staré odrůdy ovocných stromů na kmenných tvarech (vysokokmen, polokmen).

V rámci osvěty extenzivního ovocnářství píšu blog a občas vystupuji v médiích, viz přehled níže. Moji činnost můžete sledovat i na Instagramu.

Fotogalerie:

Výchovný řez ovocného stromu a oprava protiokusové ochranyVýsadbu ovocných stromů je nejvhodnější provádět na podzimOstré ruční nářadí je základním předpokladem pro kvalitně provedený řezUkázka citlivého řezu ovocných dřevinUkázka výchovného řezu ovocného stromu
Zobrazit všech 22 náhledů této galerie >

Status:

k vašim službám

Působnost:

celá ČR a zahraničí

Kategorie katalogu:

Výchovný řez ovocných stromů – představení online kurzu:

Výstupy v médiích:

Kontaktní informace

Dominik Grohmann
Hrušky 80 (Jihomoravský kraj)
683 52
Mobil:603 297 218
Email:grohmann.dominik@gmail.com
Web:www.potulnysadar.cz
Facebook:Facebook potulnysadar
Instagram:Instagram potulnysadar
:03784355

Doporučení z první ruky

Luboš Moravec
Dominikovu práci s nadšením sleduji už dlouho. A když se nám s přítelkyní podařilo získat velký pozemek se starými ovocnými stromy, hned jsem zašel na jeho víkendový kurz citlivého řezu. První den jsme probrali nezbytnou teorii a v praxi si ukázali, jak neubližovat, ale pomáhat ovocným stromům. Druhý den jsme vlezli přímo na stromy a s pilkou v ruce si vyzkoušeli všechny nabyté vědomosti. Dominik nám dal i spoustu tipů na vhodné nářadí, které jsem si na netu hned po kurzu zakoupil. Díky Dominikovi nyní o naše ovocné stromy pečujeme vědomě a s neutuchající radostí :) Do budoucna plánujeme celou řadu výsadeb v rámci našeho extenzivního sadu, ale i do volné krajiny. Rádi si pak Dominika najmeme na individuální konzultaci, protože to je investice, kterou jistě ocení i naše pra… pra… pravnoučata, až budou pojídat ovoce ze stromů, které jsme my správně zasadili a opečovávali.
copywriter a rešeršér pro domácí cestovní ruch, krajinoznalec

2005 – 2020 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS