Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Katalog > Dominik Grohmann

Dominik Grohmann

potulný sadař, konzultant a lektor se specializací na extenzivní ovocnářství

Dominik Grohmann
Dominik Grohmann - logo

Chcete mít zdravé, samostatné a dlouhověké ovocné stromy, které pravidelně plodí spoustu ovoce? Jako potulný sadař se věnuji extenzivnímu ovocnářství a pomáhám lidem, obcím i krajině pečovat o ovocné stromy:

K ovocným stromům přistupuji s úctou a pokorou. Vycházím z biologických znalostí o stromech a vím, které věci jim prospívají a které nikoliv. Preferuji a praktikuji takzvaný extenzivní přístup. Tedy takový, kdy se stromům věnuje relativně málo energie (založí se koruna a v dospělosti se provádí udržovací řez jednou za cca 5–15 let), ale získá se mnohem víc. Vždy, když se věnuji stromům (při sázení, péči, řezu), tak chci, aby se jim dařilo, aby mohly žít co nejdéle (až několik stovek let), dosahovaly velkých rozměrů a zároveň poskytovaly dost úrody.

Ovocné stromy učí člověka trpělivosti. Dá to práci je zasadit a pak se musí několik let čekat, než začnou plodit. I proto s takovou oblibou koluje přísloví: Nejlepší čas na výsadbu stromů byl před deseti lety, druhý nejlepší je teď.

Vystudoval jsem environmentalistiku a filosofii na Masarykově univerzitě v Brně a vždy mě zajímala krajina i lidé. A ovocný strom je jakýmsi symbolem vztahu člověka a krajiny. I proto se ze mě stal potulný sadař. Snažím se do krajiny navrátit staré odrůdy ovocných stromů na kmenných tvarech (vysokokmen, polokmen).

V rámci osvěty extenzivního ovocnářství píšu blog a občas vystupuji v médiích, viz přehled níže. Moji činnost můžete sledovat i na Instagramu.

Fotogalerie:

Výchovný řez ovocného stromu a oprava protiokusové ochranyVýsadbu ovocných stromů je nejvhodnější provádět na podzimOstré ruční nářadí je základním předpokladem pro kvalitně provedený řezUkázka citlivého řezu ovocných dřevinUkázka výchovného řezu ovocného stromu
Zobrazit všech 22 náhledů této galerie >

Status:

k vašim službám

Působnost:

celá ČR a zahraničí

Kategorie katalogu:

Výchovný řez ovocných stromů – představení online kurzu:

Rozhovor pro Na volné noze TV

Výstupy v médiích:

Kontaktní informace

Dominik Grohmann
Hrušky 80 (Jihomoravský kraj)
683 52
Mobil:603 297 218
Email:grohmann.dominik@gmail.com
Web:www.potulnysadar.cz
Facebook:Facebook potulnysadar
Instagram:Instagram potulnysadar
:03784355 (plátce DPH)
DIČ:CZ9010254176

Doporučení z první ruky

Ing. Jan Křivonožka
S Dominikem je radost spolupracovat. Organizoval jsem několik ovocnářských kurzů a pokaždé byl Dominik skutečnou jistotou, že akce bude silným zážitkem pro všechny účastníky. Dominik má skvěle rozmyšleno, co a proč chce lidem předat. Navíc velmi intenzivně pracuje na tom, aby teoretická část akce byla skvěle strukturovaná a pochopitelná. Veškeré informace míří k věci a vše má smysl a lze zdůvodnit. V praktické části si pak každý může pod Dominikovým dohledem řemeslo na vlastní kůži zkusit, a to je teprve zážitek, což jsem sám poznal u nás v sadu v Dolejších Kunčicích či na Horní Bečvě. Velký smysl mi dává Dominikova činnost lektorská a velmi propracované mi přijdou i jeho videa a videokurzy, které určitě mohu doporučit. Jako zastupitel města si troufnu říci, že Dominik by byl ideálním lektorem i pro pracovníky města, kteří se starají o obecní sady, parky, stromořadí či novou výsadbu. Ušetřilo by to mnoho nákladů na nevhodnou péči a my všichni bychom kolem sebe mohli mít zdravější a funkčnější ovocné stromy, na které budou hrdá i naše vnoučata.
kamnář se zaměřením na akumulační stavby

2005 – 2022 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS