Dominik Grohmann

potulný sadař, konzultant a lektor se specializací na extenzivní ovocnářství

Status: k vašim službám Působnost: celá ČR a zahraničí

Chcete mít zdravé, samostatné a dlouhověké ovocné stromy, které pravidelně plodí spoustu ovoce? Jako potulný sadař se věnuji extenzivnímu ovocnářství a pomáhám lidem, obcím i krajině s výsadbou a péčí o ovocné stromy:

  • Výsadby ovocných stromů – Zajišťuji extenzivní výsadby ovocných stromů na klíč, případně formou asistované výsadby. Také provádím komunitní výsadby ovocných stromů ve spolupráci s obcemi či spolky. Výsadby často dělám s týmem sadařů a sadařek. Samotné výsadbě vždy předchází vypracování projektu, kdy se na pozemku pobavíme o vašich představách nové výsadby a požadavcích na ovoce. Zároveň zhodnotím stav stávajících ovocných stromů a poradím vám, co s nimi. Do 4 týdnů vám pak pošlu seznam nejvhodnějších odrůd přímo pro vaše podmínky a další podrobnosti k výsadbě včetně výsadbového plánu. Výsadbu plánuji zpravidla v období květen–červen.
  • Citlivý řez ovocných stromů – Provedu udržovací/zmlazovací řez a povýsadbový/výchovný řez vašich ovocných stromů. V rámci individuálního workshopu vás je mohu naučit citlivě ořezávat.
  • Kurzy a přednášky – Během zimy lektoruji kurzy citlivého řezu ovocných stromů. Spustil jsem online videokurzy Výchovný řez ovocných stromů, Řez dospělých stromůVýsadba ovocných stromů.

K ovocným stromům přistupuji s úctou a pokorou. Vycházím z biologických znalostí o stromech a vím, které věci jim prospívají a které nikoliv. Preferuji a praktikuji takzvaný extenzivní přístup. Tedy takový, kdy se stromům věnuje relativně málo energie (založí se koruna a v dospělosti se provádí udržovací řez jednou za cca 5–15 let), ale získá se mnohem víc. Vždy, když se věnuji stromům (při sázení, péči, řezu), tak chci, aby se jim dařilo, aby mohly žít co nejdéle (až několik stovek let), dosahovaly velkých rozměrů a zároveň poskytovaly dost úrody.

Ovocné stromy učí člověka trpělivosti. Dá to práci je zasadit a pak se musí několik let čekat, než začnou plodit. I proto s takovou oblibou koluje přísloví: Nejlepší čas na výsadbu stromů byl před deseti lety, druhý nejlepší je teď.

Vystudoval jsem environmentalistiku a filosofii na Masarykově univerzitě v Brně a vždy mě zajímala krajina i lidé. A ovocný strom je jakýmsi symbolem vztahu člověka a krajiny. I proto se ze mě stal potulný sadař. Snažím se do krajiny navrátit staré odrůdy ovocných stromů na kmenných tvarech (vysokokmen, polokmen).

V rámci osvěty extenzivního ovocnářství píšu blog, vydávám audio podcast Krajinou ovoce a občas vystupuji v médiích, viz přehled níže. Moji činnost můžete sledovat i na InstagramuFacebooku.

Výchovný řez ovocných stromů – představení online kurzu:

Rozhovor pro Na volné noze TV

Výstupy v médiích:

Dominik Grohmann
Logo či doplňková grafika

Kontakty

Dominik Grohmann
Hrušky 80 (Jihomoravský kraj)
683 52
Mobil:603 297 218
Email:grohmann.dominik@gmail.com
Web:www.potulnysadar.cz
Facebook:potulnysadar
Instagram:potulnysadar
IČ:03784355 (plátce DPH)
DIČ:CZ9010254176

Doporučení
z první ruky

S Dominikem je radost spolupracovat. Organizoval jsem několik ovocnářských kurzů a pokaždé byl Dominik skutečnou jistotou, že akce bude silným zážitkem pro všechny účastníky. Dominik má skvěle rozmyšleno, co a proč chce lidem předat. Navíc velmi intenzivně pracuje na tom, aby teoretická část akce byla skvěle strukturovaná a pochopitelná. Veškeré informace míří k věci a vše má smysl a lze zdůvodnit. V praktické části si pak každý může pod Dominikovým dohledem řemeslo na vlastní kůži zkusit, a to je teprve zážitek, což jsem sám poznal u nás v sadu v Dolejších Kunčicích či na Horní Bečvě. Velký smysl mi dává Dominikova činnost lektorská a velmi propracované mi přijdou i jeho videa a videokurzy, které určitě mohu doporučit. Jako zastupitel města si troufnu říci, že Dominik by byl ideálním lektorem i pro pracovníky města, kteří se starají o obecní sady, parky, stromořadí či novou výsadbu. Ušetřilo by to mnoho nákladů na nevhodnou péči a my všichni bychom kolem sebe mohli mít zdravější a funkčnější ovocné stromy, na které budou hrdá i naše vnoučata.

Ing. Jan Křivonožka
Ing. Jan Křivonožka

kamnář se zaměřením na akumulační stavby