Marian Friedl

hudebník, producent a publicista

Status: k vašim službám Působnost: celý svět

Marian Friedl je absolventem jazzového oddělení VOŠ Jaroslava Ježka (DiS.) a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (etnologie – PhDr., muzikologie – Ph.D.). Je stálým členem několika hudebních projektů různého zaměření, v nichž zpívá, hraje na kontrabas, lidové flétny, klarinet nebo malý cimbál. Free jazz hraje například s norsko-českým kvartetem NOCZ, avantgardní soudobou hudbu s Didrik Ingvaldsen Orchestra, world music se věnuje v projektu Jitka Šuranská Trio nebo Mateřština Jiřího Slavíka, archaickou hudbu Beskyd hraje s kapelou RukyNaDudy.

Koncertoval mj. v Berlíně, Londýně, Stavangeru či Rijádu, v roce 2010 vystoupil na prestižní konferenci TEDxPrague. Účinkuje na dvou desítkách CD (mj. s Ivou Bittovou v roce 2014 či s Martinem Chodúrem v letech 2012 a 2015). V roce 2016 vydal například album Bluesky společně s kanadským hráčem na ragmakamtar Edwardem Powellem, album Divé Husy s Jitkou Šuranskou a Martinem Krajíčkem (nominováno na hudební cenu Anděl 2016) či s Jiřím Slavíkem album Mateřština (Anděl 2016 v kategorii world music). Svou osobní vizi moravské world music vtělil do autorského projektu Beránci a vlci, jehož stejnojmenné album získalo ocenění Anděl 2017 v kategorii folk.

Vedle své hudební praxe je též pedagogem ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, katedry muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci, redaktorem stanice Vltava, dramaturgem (např. Swingové Vánoce, Beskydský jazzmaraton) a výzkumníkem v oblasti tradičního instrumentáře severozápadních Karpat (viz například jeho kapitolu o hudební kultuře Beskyd a Javorníků nebo dizertaci Alikvotní flétna v karpatských regionech ČR. Je také autorem dvou hraných pohádek, které má v repertoáru kapela RukyNaDudy.

Kompletní portfolio Mariana Friedla »

Kalendář hraní a dostupnost

Rozhovor pro Na volné noze TV

Vybraná videa

NOCZ a Iva Bittová

Jitka Šuranská Trio (z alba Divé Husy)

Beránci a vlci (teaser)

RukyNaDudy (z alba Písně Hukvaldských Beskyd)

Marian Friedl na TEDxPrague 2010

Marian Friedl

Kontakty

Marian Friedl
PhDr. Marian Šidlo Friedl, PhD.
Kozlovice 294 (Moravskoslezský kraj)
739 47
Mobil:737 978 928
Email:mandaf@seznam.cz
Web:marianfriedl.cz
Skype:marianfriedl
Účet:670100 – 2215256694/6210 (mBank)

Doporučení
z první ruky

Marian Friedl je špičkový muzikant a producent s obrovským záběrem od jazzu a folklóru, přes komponované hudebně-vzdělávací programy, až po organizaci výjimečných hudebních a zábavních podniků. Seznámil jsem se s ním před lety na jednom hudebním soustředění a od té doby jsem každoročně využíval jeho služeb. Pro náš 5. sraz nezávislých profesionálů sestavil vynikající jazzové trio a měl také na starosti hudební program tří předchozích ročníků, vždy s velkým úspěchem u účastníků srazu. Marian je mimořádně spolehlivý profesionál, což je klíčový předpoklad pro jakoukoli kvalitní spolupráci. Velice si také cením jeho osobního přístupu a ohromujících hudebních znalostí. Vřele doporučuji.

Robert Vlach
Robert Vlach

podnikatelský poradce a provozovatel portálu Na volné noze