Ing. Tomáš Bílek

IT konzultant a Solution/Enterprise architekt pro digitalizaci a digitální transformaci firem

Hlavní náplní mé práce je podpora digitalizace a digitální transformace firem včetně návrhu digitální architektury celé firmy — ta propojuje všechny dílčí informační a e-commerce systémy, aplikace, procesy, weby, eshopy a data do jednoho funkčního celku.

Výsledkem je zvýšená efektivita, spolehlivost, bezpečnost a rychlost IT, stejně jako snadnější údržba i celkově nižší náklady na provoz. Celá firma bude díky tomu fungovat líp.

Formálně vzato spadá moje role do IT poradenství se specializací od Solution Architecture (dílčí projekty) po Enterprise Architecture (nastavení celé organizace či firmy) s důrazem na oblast digitalizace, digitální transformace a digitální architektury firem.

Prakticky to probíhá tak, že pro nové klienty typicky řeším nějaké menší zadání. Například:

  • Jednorázová konzultace či oponentura navrženého řešení, které poslal dodavatel. Prostuduji si dodané materiály a specifikaci včetně ceny. Řeknu vám, co je v ní špatně, kde chybí podstatné informace nebo kde může vzniknout problém. Zkrátka rychlá a precizní služba za balíčkovou cenu.
  • Jednodenní workshop, během kterého v rychlosti zmapujeme a projdeme hlavní informační systémy, aplikace a datové toky ve vaší firmě. Hned si také ukážeme, kde jsou rezervy, úzká hrdla, potenciální rizika a co by se s tím dalo dělat. Pro mě jeden práce, pro vás velmi cenné podněty.

Na úvodní spolupráci pak můžeme navázat dalším zadáním či etapou, a tím se postupně propracovat od dílčích IT projektů na posílení digitalizace až k celkové digitální architektuře vaší firmy či organizace na špičkové profesionální úrovni.

Uvnitř firmy se mé kompetence solution či enterprise architekta typicky překrývají s rolí CTO neboli technického ředitele, kterému jako externista pomáhám zvyšovat inteligenci a robustnost celkového řešení, společně zadáváme práci projektovým manažerům, vedoucím vývojářům, dodavatelům atd.

Mám odborné vzdělání v oboru Kybernetika a robotika na ČVUT FEL v Praze, výbornou znalost angličtiny a 15 let praxe v IT jako solution architekt, softwarový architekt, vývojář intranetových a internetových aplikací, informačních systémů a databází. Mám také rozsáhlé zkušenosti z mezinárodních společností a projektů se zahraničními klienty.

Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se mi emailem a já obratem navrhnu další postup.

Vybrané reference

  • ComAp — enterprise architektura jako IT Application Architect, dlouhodobá spolupráce na architektuře a integraci vnitropodnikových systémů světového lídra v genset technologiích
  • Roadmedia — návrh, implementace a datová integrace systému Aplikace Dopravních Staveb (APDOS) a specializovaných mapových aplikací napojených na APDOS pro ŘSD, Pardubický kraj a Středočeský kraj
  • LK Baits — návrh a implementace enterprise architektury, implementace a podpora datové komunikace mezi interním informačním systémem Pohoda a e-commerce řešením
  • M&M Technika — návrh a implementace můstků mezi informačním systémem Pohoda a e-shopy
  • Advent — internetová aplikace pro technickou podporu, napojení na již existující databázi na SQL Serveru a Windows Serveru
  • Gapanet — dlouhodobá spolupráce s digitální agenturou na návrhu a realizaci nestandardních řešení
  • HologramShop — návrh a vývoj aplikace pro generování tiskových podkladů pro holografické zabezpečení automobilových součástek
  • Nomce — CTO startupu a vývoj cloudového back-endu pro algoritmy počítačového vidění

Technologie

Vývojem aplikací se už přímo nezabývám, ale mám samozřejmě vynikající znalost řady technologií, které používám pro analýzu a propojování systémů:

  • Clojure a ClojureScript (6+ let)
  • Python (12+ let)
  • Java (12+ let)
  • SQL a databázové systémy (relační, dokumentové, časové)
  • cloudové platformy Microsoft Azure a Amazon AWS
Ing. Tomáš Bílek

Kontakty

Ing. Tomáš Bílek
Kaštanová 1482
Brandýs nad Labem - Stará Boleslav (Středočeský kraj)
250 01
Mobil:723 812 148
Email:tomas.bilek@fastmail.com
LinkedIn:tomasbilek
Skype:tomas.bilek
Účet:2400354771/2010 (Fio)
IBAN:CZ94 2010 0000 0024 0035 4771
IČ:76670830 (plátce DPH)
DIČ:CZ8601031197

Doporučení
z první ruky

S Tomášem Bílkem spolupracuji už dlouhá léta. Jsem webdesignér a mít za partnera zdatného programátora, jehož práci plně důvěřuji, je pro mé podnikání klíčové (a pro můj klidný spánek dvojnásob). Tomášovy služby jsou vždy kvalitní a doladěné do posledních detailů. Nepřestává mě překvapovat zajímavými nápady a tím, co vše dokáže naprogramovat nebo zrealizovat mnohem lépe a efektivněji. Vím, že má za sebou hlubokou programátorskou praxi. A ještě něco navíc – vždy je v technologiích a svých úvahách o krok napřed. Tomáše Bílka doporučuji.

Lukáš Juhász

webdesignér