Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Práce na počítači vestoje

Práce na počítači vestoje

22. 2. 2010, napsal Robert Vlach

Sedavá práce u stolu obnáší řadu zdravotních rizik: přibírání na váze, bolesti zad, hemeroidy, slábnoucí zrak atd. Jedním z nejúčinnějších prostředků prevence těchto problémů je kancelář, která umožňuje práci vsedě i vestoje.

První osobní počítače a monitory ze 70. let byly tak velké a těžké, že nevyhnutelně skončily na kancelářském stole. Jejich vývoj se sice nezastavil, zmenšily se a přiblížily uživatelům, ale na našich stolech už zůstaly. V podstatě jde o zažitý zvyk, který většina z nás nekriticky přejímá, aniž bychom zkoumali jeho opodstatněnost a hledali lepší alternativy. Z hlediska ergonomie se jako staronová inovace docela osvědčuje práce vestoje.

Stůl pro práci vestoje
Náš stůl pro práci vestoje na dvou počítačích (výška pracovní desky 111 cm, židle 80 cm, má výška 181 cm)

Jestliže sedíte u počítače prakticky denně po dobu deseti a více let, jako třeba někteří překladatelé nebo programátoři, je velmi pravděpodobné, že pocítíte nepříjemné důsledky jednostranné tělesné zátěže. Můžete kvůli tomu začít cvičit, koupit si ergonomické křeslo nebo lepší monitor, ale problém s udržováním strnulé tělesné pozice to vlastně neřeší. Práce vestoje naštěstí tento potenciál má:

V odborných publikacích o bezpečnosti a ergonomii práce se obvykle doporučuje častější střídání dobře vyvážených pracovních pozic dle potřeby pracovníka. Jinými slovy, ideální kancelář by nám měla umožňovat práci vsedě i vestoje tak, abychom mohli snadno přecházet z jednoho režimu práce do druhého. Máme tedy na výběr z několika možností:

  1. dva samostatné stoly, pro sezení a stání (zabírají prostor)
  2. jeden pracovní stůl s polohovatelnou výškou (většinou drahé)
  3. pracovní stůl pro stání + vyvýšená židle (finanční kompromis)
  4. polohovatelná nástavba na běžný stůl (trochu neohrabané)

Než se pustíte do nákupů a úprav kanceláře, je dobré si práci vestoje nejdříve někde zkusit. Já jsem si zezačátku provizorně vystačil s notebookem položeným na krabici, která byla připevněna ke dvěma kuchyňským židlím:

Provizorní stolek pro práci vestoje
Provizorní stolek pro mé experimenty…
Stolky pro práci vestoje
…a dva prostorově nenáročné, sklápěcí stolky pro práci vestoje na notebooku

Praktické tipy

Přestože mám s tímto netradičním způsobem práce již delší zkušenost a nastudoval jsem si o něm dost informací, necítím se být povolán někomu radit. Každý člověk je jiný, proto vám mohu doporučit jen to, abyste změnu svých pracovních návyků konzultovali s fyzioterapeutem nebo jiným specialistou. Sami se pak na vlastní zodpovědnost rozhodnete, zdali a v jakém rozsahu můžete vestoje pracovat.

Následující poznámky shrnují mé vlastní zkušenosti a informace z různých zdrojů:

Poznámka: Volný anglický překlad tohoto článku vyšel na známém blogu Lateral Action pod názvem Stand By Your Computer.

Chcete pokračování? S velkým časovým odstupem jsem v roce 2016 zrekapituloval 7 let zkušeností s prací na počítači vestoje v článku U stolečku stál. Najdete v něm hodnocení polohovatelných stolů, nevyhovujících řešení i pár opravdových kuriozit. Číst dál >

Margit Slimáková bude speciálním hostem školení podnikání na volné noze Roberta Vlacha 21. března v Praze. Za jediný den se dozvíte vše, co by měl o podnikání vědět každý freelancer, a Robertův bestseller Na volné noze dostanete navíc jako dárek. Potkáte jiné volnonožce na stejné cestě a Margit vám do ní dodá kuráž svým závěrečným proslovem. Ale pozor: termín je pouze jeden jediný — už za pár týdnů v Animice, nejútulnějším školícím prostoru v Praze! 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2020 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS