Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Finanční rozvaha volnonožce

Finanční rozvaha volnonožce

29. 1. 2015, napsal Robert Vlach

Mícháte běžně osobní a rodinné finance s těmi pracovními? Sloučení dává na volné noze smysl, ale nesmí to být pomatený kočkopes. Co pomáhá, je finanční rozvaha. A v tomto článku si ji rovnou můžete zkusit vyplnit online.

Vím, co si teď říkáte: „Já přece nejsem účetní!“ — Tuhle obavu jsem slyšel nesčetněkrát. Podnikatelé přece nenávidí účetní výkazy. Ale není rozvaha jako rozvaha. Může být i jednoduchá a pomáhat tak moc, že se do ní zakoukáte a už ji nebudete chtít opustit. Ani já už si bez ní neumím podnikání představit. Věřte nevěřte, i rozvaha může být sexy.

…i rozvaha může být sexy!

Ach, ty peníze…

Udržet si na volné noze finanční přehled není snadné. Freelanceři si zpravidla založí podnikatelský účet a tím jejich sledování financí končí. S podobným přístupem se setkávám i ve firmách, kde mají majitelé přehled o zůstatcích na účtu, ale výdaje plánují od oka. Dokud je byznys v plenkách, lze intuitivní přístup chápat. Později ale hraničí s hazardem a bývá příčinou vážných problémů, které už přivedly řadu lidí na buben.

Pro zaměstnance může být plánování financí hračka: Z výše měsíčního příjmu odečtu měsíční náklady a zbývá mi částka, s níž mohu celkem bezpečně disponovat. Ne tak v podnikání. Příjmy na volné noze nejsou zdaleka tak předvídatelné. A vedle osobních nákladů vám přibudou až stovky provozních útrat, nemluvě o vyšších jednorázových výdajích, jako jsou daně nebo nový počítač.

Jistě i vám se stalo, že se v jednom měsíci sešly nečekaně slabé příjmy, k tomu vysoké náklady, nějaké neplánované výdaje a výsledkem byl depresivní skluz do mínusu. Stačí, aby se zpozdila větší zakázka, navíc zapomenete na roční doplatek za energie, ve stresu škrábnete sousedovi na parkovišti auto a hned je průvan na účtu. Dokážete si představit zaměstnance, který neví, jaká bude jeho příští mzda ani splátka hypotéky? Já ne.

Ale na volné noze to musíme zvládnout všichni. I za krajně nepříznivých okolností.

Krotitelé nákladů

„Ušetřený dolar je vydělaný dolar.“ — Benjamin Franklin

Neřízené výdaje v podnikání vedou společně s nestálými příjmy k velkým finančním výkyvům, ne nepodobným střídání mánie s depresí: Jeden měsíc hopsa hej, další achich ouvej. Jako každá horská dráha, i tahle se jednou omrzí. Ale jak z ní vystoupit?

Příjmy jsou méně předvídatelné než náklady. Proto se krocení osobních financí obvykle zakládá na sledování nákladů a postupně i na jejich plánování se vzrůstající mírou jistoty. Cílem je posvítit si na výdaje, zamezit plýtvání a připravit se na horší časy. V běžné praxi jsem se setkal se třemi způsoby evidence nákladů:

  1. tabulkový přehled nákladů z účtenek a faktur (viz třeba evidence Víti Války)
  2. obálková metoda členění rozpočtu podle účelu (např. pomocí Goodbudget)
  3. rozbor výpisů z účtů a platebních karet (barevné zvýrazňovače a jedem…)

Výsledkem je každopádně lepší přehled o rozložení nákladů v čase a černých dírách, kudy odtékají peníze nepozorovaně, ale zato dlouhodobě a vydatně.

Nevýhodou všech tří metod je bohužel pracnost. U tabulkové a obálkové metody musíme navíc počítat s otravným doplňováním údajů zpětně, pokud jsme se k tomu v pracovním zápalu třeba týden nedostali. A výpisová metoda zase vyžaduje omezení plateb v hotovosti a dobrou paměť, co která položka ve výpise znamená.

Nejsem proti pečlivému sledování nákladů. (Pokud jste zadlužení a chcete mít klidné spaní, je to téměř nutnost.) Trvale vedená evidence však vyhovuje jen metodickým, či snad až puntičkářsky přesným lidem. My ostatní vytrváme, jen dokud to bude nutné pro získání ucelené představy a zamezení únikům.

Znáte dobře svůj nákladový kalendář? Víte, kdy co platíte a na které měsíce bude nutné se finančně připravit? Základní přehled postačí. Ale musíte ho mít.

Rozvaha = rozvážnost

Nejste-li dost vytrvalí na vedení podrobné evidence nákladů, nevadí. Největší hrozbou rozpočtu volnonožce totiž nejsou ani tak běžné každodenní výdaje, jako spíš nepříznivý souběh nárazových a periodických nákladů. S dobrou rozvahou se tak můžeme soustředit přednostně na tvorbu finanční rezervy a plánování velkých výdajů, zatímco k těm běžným přistupujeme nadále intuitivně, s přihlédnutím k aktuálnímu zůstatku.

Nejde ovšem o formální účetní rozvahu. V našem případě podnikání na volné noze je finanční rozvaha především osobitým přehledem dostupných peněžních prostředků a nákladů či závazků, které musí být pokryty. Díky ní získáváme nadhled a neztrácíme ze zřetele nevyhnutelné budoucí náklady, i když se právě topíme v penězích. Rozvaha klade hlavní důraz na to, co všechno musíme těmito prostředky výhledově pokrýt.

Modelová rozvaha na hraní

Pro tento článek jsem připravil funkční příklad jednoduché finanční rozvahy. Zkuste si to. O smysluplnosti rozvahy vám prozradí víc než má slova. Všechny popisky i čísla jsou samozřejmě fiktivní a hodnoty, které do formuláře zadáte, se nikam neposílají, ani neukládají :) Jde opravdu jen o ukázku, abyste si později mohli vytvořit rozvahu vlastní.

  1. část tvoří prostředky, které máme kdykoli k dispozici; zde je nazývám prostě aktiva.
  2. část představují vlastní potřeby a cizí závazky, které na těchto prostředcích váznou; zjednodušeně pasiva.
  3. je aktuální zůstatek z aktiv po odečtu pasivních položek. Kladný zůstatek indikuje volné prostředky; záporný, že bychom se měli začít krotit, pořádně máknout a popohnat dlužníky.
  4. jsou investice a nelikvidní aktiva; peníze, které sice máme, ale nemůžeme (či nechceme) s nimi disponovat z důvodu storno poplatků či jiných omezení.

hotovost v Kč
hotovost v €
podnikatelský účet
soukromý účet
eurový účet
peníze na cestě od klienta
spořící účet
AKTIVA CELKEM596500
měsíční výdaje za byt-
měsíční rodinné nákupy-
měsíční splátka hypotéky-
aktuální dluh na kreditce-
odloženo na fakturu za kancl-
odloženo na kvartální DPH-
odloženo na nové auto (+10 tis. měsíčně)-
odloženo na doplatky daní a pojištění-
finanční rezerva (+10 % z obratu měsíčně)-
PASIVA CELKEM- 568100
AKTUÁLNÍ ZŮSTATEK28400
termínovaný vklad splatný 2016
rodinná pohledávka
stavební spoření
penzijní spoření
investiční portfolio
INVESTICE & NELIKVIDNÍ AKTIVA909100

Poznámka: Pokud chcete mít rozvahu vyrovnanou, jako je tomu u konvenční účetní rozvahy, nepočítejte aktuální zůstatek zvlášť a udělejte rezervu plovoucí, jako rozdíl mezi aktivy a ostatními pasivy tabulky. Toto řešení zvažte, pokud je vaše rezerva opravdu vysoká a už vás tolik nepálí pohyby zůstatku. S rozvahou si můžete opravdu hrát, což ostatně doporučuji.

Rozvaha jako tlumič a teploměr

Rozvaha vypadá jednoduše, a právě v tom je její síla. Fakticky jde o mocný nástroj pro plánování osobních financí — přehledný a ohebný pro všechny drobné podnikatele.

Zřejmým přínosem rozvahy je okamžitý i průběžný přehled, zejména pokud si zvyknete s ní denně pracovat. Postupné odkládání prostředků na vysoké budoucí výdaje tlumí následný dopad na vaše finance a podnikání. Dobře naplánovaný výdaj ani nepocítíte, stejně jako nevnímáte nerovnosti cesty v terénním voze. Jinak řečeno, rozvaha dělá z horské dráhy vyhlídkovou projížďku po zvlněné krajině, bez nepříjemných překvapení.

Další výhodou rozvahy je, že vám skýtá ucelený pohled na stav vašich financí, ale zároveň jej redukuje na prostý zůstatek, který jasně indikuje vaše finanční zdraví. Zůstatek v červených číslech hlásí zvýšenou teplotu a měl by být budíčkem pro nasazení nákladové diety, protože fakticky už jedete na rezervu. Naopak vysoký zůstatek vypovídá o slušné kondici a nějakém tom prostoru pro útraty či investice.

Důsledkem používání rozvahy je rozvážnější a konzervativnější přístup k osobním financím. I kdybyste měli kapsy nadité penězi, neutratíte víc, než kolik je rozumné.

Jedinou nevýhodou je, že rozvahu moc neuplatníte v podnikání složitějším, než je to na volné noze. Mám sice i klienta, který stejnou tabulku používá pro udržení každodenního přehledu o své společnosti s mnohamiliónovým obratem, ale doma to raději nezkoušejte ;)

Vysvětlivky & komentáře

Namísto závěru připojuji ještě pár poznámek pro ty, kteří budou mít chuť experimentovat a sestavit si rozvahu vlastní. Variant, jak může rozvaha vypadat, je totiž nepřeberné množství a sám jsem jich postupem času vyzkoušel nejmíň tucet.

Minisérie o postupech a nástrojích pro freelancery:

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2020 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS