Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Služby jako produkt

Služby jako produkt

12. 6. 2008, napsal Robert Vlach

Služby nabízené jako hotový produkt za předem stanovenou cenu se většinou prodávají lépe než běžným způsobem za smluvní cenu. Mimo jiné tím odpadá složité obchodní jednání u každé zakázky a podnikání pak může snáze růst.

Velkou předností nezávislých profesionálů je pružnost, s jakou mohou okamžitě reagovat na nové trendy a potřeby zákazníků. Zatímco firmám často trvá dlouhé roky, než se novinkám přizpůsobí, aktivní jednotlivci je mohou začít nabízet prakticky ihned. Pružnost ale může představovat také nevýhodu, nemá-li profesionál jasně stanovený podnikatelský záměr s rozumně vymezeným jádrem podnikání.

Jádro podnikání jako to, co podnikatele na volné noze živí především, by mělo být kompaktní a vysoce efektivní. V případě služeb to znamená, že tato hlavní nabídka musí být jednoduchá, promyšlená a samozřejmě zisková. Kromě toho může profesionál nabízet také širší portfolio vedlejších služeb či novinek, ale tyto dvě oblasti by měl jasně rozlišovat, aby neohrožoval základy, na kterých jeho podnikání stojí. Tvoří-li jádro podnikání služby, lze jej zlepšovat prakticky donekonečna a tedy například:

Pokud profesionál na svém jádru podnikání usilovně pracuje, bude jeho nabídka časem natolik konkrétní, že se bude navenek jevit jako hotový produkt. Také zákazníci často raději nakupují služby jako produkt, protože tak mají větší pocit jistoty a kontroly nad výdaji. Jindy zdlouhavé vyjednávání o ceně a rozsahu služby tím z velké části odpadá a o to dříve lze přistoupit k realizaci zakázky.

Další výhodou tohoto jednoduššího prodeje služeb je obvykle vyšší obrat při současném snížení rizika – opakovaný prodej stejné služby vede logicky k rychlejšímu odbytu a úměrně tomu klesá četnost chyb, což má pozitivní dopad na kvalitu. Zdánlivou nevýhodou takového prodeje je pak především nemožnost natahovat zákazníka na smluvní ceně, jakkoli je tato praktika nežádoucí s ohledem na pravděpodobné poškození dobrého jména v oboru.

Služba jako produkt v praxi

Definici služby jako produktu lze vyjádřit jako předem stanovený rozsah služeb za konečnou cenu. Pro konkrétní příklad nemusíme chodit daleko: je jím registrace na tomto portále a další desítky podobných webových služeb. Pro podnikatele je výhodou, že takto postavená nabídka je často výsledkem přirozeného vývoje za předpokladu, že se nad svým podnikáním pravidelně zamýšlí.

Idea služby jako produktu se také obvykle zamlouvá začátečníkům, kteří navštěvují má školení. Pro ně je tato forma prezentace služeb vítaným řešením řady problémů, s nimiž se v praxi setkávají, od neschopnosti vést úspěšné obchodní jednání po neuvážené stanovení ceny. Co tedy při tvorbě nabídky zohlednit:

Nezávislí profesionálové zpravidla nabízejí odborné služby, jejichž technické detaily mohou být pro zákazníky jen velice těžko srozumitelné. O to více úsilí je zapotřebí věnovat přípravě podkladů a prodejní strategii, která dokáže tuto bariéru překonat. Nabízet službu jako hotový produkt je většinou mnohem lepší nežli každému zájemci zvlášť vysvětlovat základní pojmy.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS