Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Sociální sítě

Sociální sítě

11. 12. 2009, napsal Robert Vlach

Facebook, Twitter, LinkedIn a jiné internetové sociální sítě mohou naše podnikání citelně podpořit. Dobrého účinku dosáhneme zejména volbou vhodného média a optimálního způsobu užívání.

Podle řady nezávislých zdrojů se sociální sítě staly nejčastější aktivitou na internetu, čímž sesadily pornografii. A to je pravděpodobně jen začátek. Běžní uživatelé tráví v online komunitách tolik času, že se již začíná hovořit o generační proměně webu jako takového. Zatímco jeho současná podoba je formována vizí zakladatelů firmy Google o maximální přístupnosti a dohledatelnosti všech informací, konkurenční Facebook na tyto pravidla hry drze odmítá přistoupit. Jeho úspěšná vize staví na rozlišitelné online identitě jednotlivce a více či méně uzavřených komunitách.

Uživatelé internetu mají již zjevně jasno v tom, že sociální sítě jsou pro ně přínosem. Tím pádem jsou zajímavé také pro firmy, ať už jako médium přesně cílené reklamy, či jako účinný prostředek pro budování značky.

Nezávislí profesionálové se nacházejí na pomyslném rozmezí mezi těmito dvěma skupinami a sociální sítě používají tu pro soukromou, tu pro pracovní komunikaci. S ohledem na úzkou provázanost osobního podnikání s psychologickým profilem jednotlivce je takový způsob užití přirozený a v podstatě správný. Přesto mnozí profesionálové používají sociální weby způsobem, který jejich podnikání poškozuje.

Sociální sítě ano či ne?

V praxi vidím, že mnoho lidí na volné noze tuhle otázku řeší, stejně jako jsme dříve zvažovali mobil nebo vlastní webové stránky. Individuální postoje se pohybují od zatvrzelého odmítání po nekritické a bezvýhradné přijetí. Argumenty obhajoby jsou skutečně působivé:

Uznejme, že uvedené přednosti tvoří velmi atraktivní objekt zájmu. O to více bychom se ale měli zajímat o tušené zápory, nedostatky či problémy:

Jak s těmito klady a zápory naložit? Obecné doporučení zní, že pokud umíte pracovat s počítačem, informacemi a časem, pak se do sociálních sítí můžete bez obav aktivně zapojit (viz dále). V opačném případě můžete jejich obsah alespoň sledovat, případně vyzvat ke spolupráci nějakého specialistu na internetový marketing.

Facebook, Twitter či LinkedIn?

České sociální sítě jako Lidé, Spolužáci či Líbím se ti jsou sice relativně oblíbené, ale pro nezávislé profesionály se bohužel příliš nehodí. Buď mají příliš úzké zaměření, anebo jejich uživatelé typově neodpovídají naší klientele. Podle cílové skupiny, kterou chceme oslovit, se tedy většinou budeme rozhodovat mezi následujícími možnostmi:

Z výše uvedeného srovnání mi až překvapivě jasně vyplývá, že čím dále máte k webovým aplikacím a internetu, tím přirozenější volbou pro vás bude Facebook (mé osobní závěry jsou stejné, přestože mám k informatice blízko). Nic vám ovšem nebrání vyzkoušet také druhé dvě sítě, případně jejich používání kombinovat.

Několik rad do začátku:

  1. Vyplňte svůj osobní profil. Nezapomeňte také přidat fotku, na které vás přátelé a zákazníci poznají.
  2. Zkontrolujte nastavení. Projděte přinejmenším všechny volby, které se týkají soukromí a zasílání upozornění na email.
  3. Zezačátku pište méně. Pochopte nejdřív, jak síť funguje a najděte své přátele. Uvažujte, jak na vás různí uživatelé z toho, co píšou, působí.
  4. Pište stručně a s nadhledem. Je dobré mít trochu koncepci a představu, o čem chcete psát a kam. Kvalitní obsah s trvalou platností je lepší umístit na vlastní web.
  5. Zkuste více dávat než brát. Pasivních uživatelů má síť dost, zajímavých osobností podstatně méně. Jako ve skutečnosti.
  6. Nezahlcujte síť odpadem. Vaši přátelé na síti vám za to budou vděční. Buďte ekologičtí a ohleduplní online.
  7. Nepřehánějte to. Nekontrolujte neustále svůj stav a cvrkot na síti. I když je to občas zábava, práce stojí.

A ještě jedno doporučení pro ty, kteří mají spisovatelské střevo: zvažte publikační web. Každý dobrý blog vytváří kolem sebe komunitu a představuje tak malou sociální síť samu o sobě.

Návykovost sociální sítí

Na závěr připojuji téma, které je sice okrajové, ale o sociálních sítích toho dost vypovídá. Protože někteří uživatelé dokáží hlavně na Facebooku trávit dennodenně dlouhé hodiny a odeslat desítky aktualizací svého statusu, zajímalo mne, jak moc jsou sociální sítě návykové? Zeptal jsem se Davida ŠmahelaInstitutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. David je mimo jiné editorem odborného serveru CyberPsychology a na tuto problematiku se specializuje:

Úvodem: co je to návykovost? S dovolením si přeformuluji otázku: Objevuje se závislostní chování na online sociálních sítích? Online závislostní chování definuji s pomocí symptomů, které by se měly objevovat: zahlcení činností, změny nálady (zlepší se nálada při činnosti), konflikty (s rodinou, přáteli, partnery či sama se sebou), zvyšování tolerance, abstinenční příznaky při přerušení činnosti a recidivy (člověk činnost na čas přeruší, ale zase se k ní excesivně vrátí). Při přítomnosti všech těchto symptomů můžeme mluvit o závislostním chování. Zatím jsem nečetl žádný výzkum, který by se zabýval přímo sociálními sítěmi a závislostním chováním. Nicméně nejčastěji se mluví o třech oblastech: online hrách (hlavně MMORPG), cybersexu (sexuální komunikaci mezi dvěma a více účastníky) a právě potenciální závislosti na online komunikaci (e-mailu, messengerech atp.). Závislostní chování na sociální síti tedy patří do zmíněné třetí kategorie a je myslím jisté, že se objevuje, stejně jako v případech online messengerů. V tomto kontextu se objevují dvě hypotézy: a) internet je příčinou osamělosti, jinak řečeno, lidé se stávají závislými na online komunikaci a jsou proto osamělí, nebo b) osamělí vyhledávají komunikaci přes internet, jinak řečeno, lidé, kteří vykazují symptomy závislostního chování na online komunikaci, byli osamělí již před používáním internetu a internet je pro ně náhražkou reálné komunikace. Výzkumy většinou potvrzují spíše druhou hypotézu. Tedy osamělí komunikují více přes internet než v běžném životě. V případě závislostního chování, které je definováno poměrně striktně (rozhodně se nejedná o vágní větu "jsem závislý na internetu"), se však většinou mluví o tom, že jen výjimečně je internet příčinou jakýchkoliv problémů, nejčastěji je spíše jejich symptomem. Jinak řečeno, lidé mající problémy v běžném životě, mohou mít tendenci používat internet excesivním způsobem v různých oblastech. Místem útěku pro ně mohou být ať už online hry nebo sociální sítě.
Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS