Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Komunikace

Komunikace

22. 3. 2010, napsal Robert Vlach

Mezilidská komunikace patří mezi naše základní potřeby. Proto má její bezchybné zvládnutí zásadní vliv na úspěšnost nezávislého profesionála. Chyby v komunikaci jsou velmi časté, přestože vedou ke ztrátě klientů a poškození dobrého jména. Jak tedy můžeme komunikovat lépe?

Od spuštění portálu Na volné noze v roce 2005 jsem měl jako jeho provozovatel příležitost osobně komunikovat se stovkami členů naší komunity a přinejmenším tisícovkou dalších profesionálů na volné noze. Poskytlo mi to cenný základ pro vlastní zlepšení i tento článek, který úzce navazuje na má doporučení ohledně spolehlivosti a správné péče o zákazníky.

Jak jsme na tom? Nic moc. Nezávislí profesionálové to podobně jako většina firem neřeší a komunikují jaksi civilně, aniž by zkoumali, jak to působí navenek. Tři příklady za všechny:

Jakkoli jsou tyto a mnohé jiné chyby v komunikaci časté a běžní zákazníci jsou na ně celkem zvyklí, u náročných klientů s nimi spolehlivě narazíte. Nároční zákazníci nesnášejí šlendrián, nedochvilnost, nespolehlivost, nepružnost, alibismus a problémovou komunikaci:

Proč bych měl, proboha, někoho uhánět, když jsem platící zákazník a má to být přesně naopak? Tenhle člověk si mých peněz neváží, a proto si je ani nezaslouží.

Nemívají občas vaši zákazníci také podobné myšlenky?

Hlavní zásady

Především: komunikace by měla být kultivovaná ve smyslu cílevědomého zlepšování a odstraňování nedostatků. Měla by být soudržná v celé šíři veřejného projevu, ať už vedeme obchodní jednání, setkáváme se s kolegy, telefonujeme, píšeme email, blog, anebo používáme sociální sítě. Všechny tyto projevy mohou posílit naši důvěryhodnost, anebo ji naopak podkopávat. Důležitá je nejen vstřícnost, otevřenost a příjemné vystupování, ale také asertivita, argumentace, ochota přiznat chybu a předcházet konfliktům.

Aniž si to mnozí uvědomují, zásady komunikace se mění v důsledku revolučních telekomunikačních technologií a internetu. Například známý futurolog a zakladatel vídeňského Institutu budoucnosti Matthias Horx odhaduje, že budoucnost bude o rozhodování na úrovni sítí a jednotlivců. Tedy o nás, našem talentu a spolupráci v rámci rozmanitých komunit. Schopnost komunikace bude hrát tím významnější roli.

100% spolehlivost a bezchybná komunikace tvoří neporazitelný tandem. Zní to možná až příliš jednoduše, ale zamyslete se sami, jak málo takových profesionálů znáte a čeho byli schopni za svou kariéru dosáhnout? A kolikrát se vás naopak dotklo, že s vámi někdo nekomunikoval vůbec, anebo zcela špatně? Jako zákazníci většinou nepožadujeme zázraky. Chceme jen slušné zacházení a poctivě odvedenou práci za své peníze.

Komunikační technologie

Z praxe vím, že velká část problémů v komunikaci nezávislých profesionálů pramení z nepochopení či nezvládnutí nových technologií a prostředků komunikace (nebo naopak těch starých v případě mladé generace, která už si pro napsání obchodního dopisu najímá copywritera). Před časem jsem například v rámci přípravy podkladů pro článek dotazoval emailem asi tucet znalců. Dva z nich mi odepsali po více než roce – pro mne nepochopitelné, pro ně zjevně přijatelná doba odezvy.

Zde jsou tedy základní doporučení pro užití dostupných technologií v pracovní komunikaci:

Tipy pro další zlepšení

Řada potíží v komunikaci se samozřejmě technologií vůbec netýká. Jejich příčina je spíše psychologická:

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS