Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Komunikace

Komunikace

22. 3. 2010, napsal Robert Vlach

Mezilidská komunikace patří mezi naše základní potřeby. Proto má její bezchybné zvládnutí zásadní vliv na úspěšnost nezávislého profesionála. Chyby v komunikaci jsou velmi časté, přestože vedou ke ztrátě klientů a poškození dobrého jména. Jak tedy můžeme komunikovat lépe?

Od spuštění portálu Na volné noze v roce 2005 jsem měl jako jeho provozovatel příležitost osobně komunikovat se stovkami členů naší komunity a přinejmenším tisícovkou dalších profesionálů na volné noze. Poskytlo mi to cenný základ pro vlastní zlepšení i tento článek, který úzce navazuje na má doporučení ohledně spolehlivosti a správné péče o zákazníky.

Jak jsme na tom? Nic moc. Nezávislí profesionálové to podobně jako většina firem neřeší a komunikují jaksi civilně, aniž by zkoumali, jak to působí navenek. Tři příklady za všechny:

Jakkoli jsou tyto a mnohé jiné chyby v komunikaci časté a běžní zákazníci jsou na ně celkem zvyklí, u náročných klientů s nimi spolehlivě narazíte. Nároční zákazníci nesnášejí šlendrián, nedochvilnost, nespolehlivost, nepružnost, alibismus a problémovou komunikaci:

Proč bych měl, proboha, někoho uhánět, když jsem platící zákazník a má to být přesně naopak? Tenhle člověk si mých peněz neváží, a proto si je ani nezaslouží.

Nemívají občas vaši zákazníci také podobné myšlenky?

Hlavní zásady

Především: komunikace by měla být kultivovaná ve smyslu cílevědomého zlepšování a odstraňování nedostatků. Měla by být soudržná v celé šíři veřejného projevu, ať už vedeme obchodní jednání, setkáváme se s kolegy, telefonujeme, píšeme email, blog, anebo používáme sociální sítě. Všechny tyto projevy mohou posílit naši důvěryhodnost, anebo ji naopak podkopávat. Důležitá je nejen vstřícnost, otevřenost a příjemné vystupování, ale také asertivita, argumentace, ochota přiznat chybu a předcházet konfliktům.

Aniž si to mnozí uvědomují, zásady komunikace se mění v důsledku revolučních telekomunikačních technologií a internetu. Například známý futurolog a zakladatel vídeňského Institutu budoucnosti Matthias Horx odhaduje, že budoucnost bude o rozhodování na úrovni sítí a jednotlivců. Tedy o nás, našem talentu a spolupráci v rámci rozmanitých komunit. Schopnost komunikace bude hrát tím významnější roli.

100% spolehlivost a bezchybná komunikace tvoří neporazitelný tandem. Zní to možná až příliš jednoduše, ale zamyslete se sami, jak málo takových profesionálů znáte a čeho byli schopni za svou kariéru dosáhnout? A kolikrát se vás naopak dotklo, že s vámi někdo nekomunikoval vůbec, anebo zcela špatně? Jako zákazníci většinou nepožadujeme zázraky. Chceme jen slušné zacházení a poctivě odvedenou práci za své peníze.

Komunikační technologie

Z praxe vím, že velká část problémů v komunikaci nezávislých profesionálů pramení z nepochopení či nezvládnutí nových technologií a prostředků komunikace (nebo naopak těch starých v případě mladé generace, která už si pro napsání obchodního dopisu najímá copywritera). Před časem jsem například v rámci přípravy podkladů pro článek dotazoval emailem asi tucet znalců. Dva z nich mi odepsali po více než roce – pro mne nepochopitelné, pro ně zjevně přijatelná doba odezvy.

Zde jsou tedy základní doporučení pro užití dostupných technologií v pracovní komunikaci:

Tipy pro další zlepšení

Řada potíží v komunikaci se samozřejmě technologií vůbec netýká. Jejich příčina je spíše psychologická:

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS