„Jsem 10 let na volné noze, z toho skoro 8 let jako podnikající matka,“ píše špičková fotografka a naše nová členka Evka Neuman v článku, kde popsala svých 10 lifehacků na podnikání při mateřské, které jí ušetřily nervy, čas, energii i peníze.
„Před nedávnem se k nám připojilo třetí dítko a vždycky, když někde fotím, dostávám dotaz: ‚Jak to s těmi třemi dětmi zvládáte? A to u toho ještě pracujete?' Trochu pokrčím rameny, zadívám se do dálky. ‚Noo…' a usměju se.“
Jak Eva zmiňuje hned v úvodu, záleží na řadě faktorů — mj. na tom, jestli máte podporující prostředí, kolik máte hlídání, jaké jsou vaše děti a taky, jak se v tom celém vůbec cítíte. V podnikání i v mateřství.
Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.
Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:
PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.
Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.
Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:
Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:
Hana Jadavan v sérii pěti článků sdílí svůj osobní přístup včetně řady praktických postřehů, jak do života zapojit nové osobní i pracovní návyky.
„Osvojit si návyky není těžké, zvládne to každý. Stačí se jen naučit pár pravidel a zjistit, co funguje konkrétně na vás. Je to jako s učením jazyků – jakmile přijdete na to, jaký způsob vám vyhovuje, sekáte to jako Baťa cvičky. Nejtěžší je prostě vždycky jen přijít na to, jak udělat tu první cvičku.“
Pokud tvoříte nebo pracujete hlavou, Genius Foods je jedna z nejužitečnějších knih o tom, jak posilovat své mentální zdraví a výkon.
Max Lugavere a Paul Grewal odvedli skvělou práci v předání těch nejlepších vědecky podložených doporučení pro dlouhodobé zdraví mozku. Podtitul knihy říká vše: „Buďte chytřejší, šťastnější a produktivnější, zatímco chráníte svůj mozek po zbytek života“ — no prostě povinná četba pro všechny lifehackery a pracovité volnonožce, a za nás každopádně jedna z nej knih roku!
Genius Foods nám doporučil Tomáš Vachuda ve vynikající přednášce Chytrá práce je ta, která je udržitelná.
Audiorecenzi Roberta Vlacha si můžete poslechnout v podcastu Co čtu.
Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“
„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“
Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.