Žijte dlouho a blaze — jako freelanceři. Tady je 6 praktických rad na dlouhověkost od japonského lékaře Shigeaki Hinohara, který se dožil úctyhodných 105 let:
„Chtěl jsem vstát z postele, vtom jsem si ale uvědomil, co všechno ten den musím zvládnout, a nedokázal jsem se najednou postavit, nemohl jsem ani zvednout ruku. Tělo mi dávalo najevo, že je něco špatně.“
Náš člen, expert na sociální sítě a e-mail marketing David Artur Fiedler zažil krátce po škole vyhoření — své zkušenosti dnes sdílí mj. v rámci osvětového projektu Nevyhasni, který založil společně s kolegy. Davidovu osobní cestu zachycuje článek na Aktuálně.
Miloš Čermák sdílel před třemi roky úspěšný článek, kde sepsal 53 věcí, které v životě považuje za důležité. Teď, u příležitosti svých 56. narozenin, na text navazuje — novou sérií cenných postřehů, faktů a rad pro život i práci.
„Víc se dozvíte od lidí, kteří v něčem neuspěli. Ale musíte se umět jich na to zeptat. Když se nám něco nepovede, vždycky přemýšlíme o tom, co jsme udělali špatně a co šlo udělat líp. Své neúspěchy velmi detailně analyzujeme, protože doufáme, že se nestaly naší vinou. O svých úspěších moc nepřemýšlíme, protože je přičítáme své skvělosti a genialitě.“
Jedno z témat, které jsme probírali v podcastu s Tomášem Vachudou, byl perfekcionismus. Tom s jeho negativními projevy sám dlouho bojoval a teď k tomu vydal velmi obsáhlý článek s vševypovídajícím názvem: Jak léčit perfekcionismus.
„Většina lidí umí včas zastavit. Všimnou si hranice, za níž už jsou dostatečně blízko dokonalosti a nemá už smysl ladit poslední pomyslná procenta. Ta vložená energie, čas, nebo peníze, už prostě nepřinesou úměrný posun k lepšímu. Jenže pak jsme tu my. Perfekcionisté. My neumíme zastavit. My hranice nevidíme. Žádné nemáme. Vidíme jen cíl: dokonalost. Té chceme dosáhnout. Stůj co stůj.“
Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.
Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:
PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.
Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.
Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:
Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.