Dali jste si přes svátky pořádné volno? Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz nedávno popsala jeho benefity a naopak i rizika zanedbání odpočinku pro fyzické a psychické zdraví — ať už jde o snížení stresu a prevenci vyhoření nebo vystoupení ze zaběhnuté pracovní rutiny.
„Žádná nemocenská prvních 14 dnů. Žádné proplacené sick days. Žádná placená dovolená. To je jedna z okolností typických pro podnikatelky a podnikatele, ať už jsou na volné noze nebo řídí svou vlastní firmu, a to s plnou zodpovědností za svůj byznys a sami za sebe, což je druhá strana svobody. Nejde o stížnost, jen o strohý popis situace. Nikdo pochopitelně nepodniká proto, aby pak brečel, že mu nikdo neproplatí volno. Zřejmě ale také nikdo nepodniká kvůli tomu, aby ‚padal na ústa' a po pár letech dřiny fyzicky i psychicky vyhořel.“
V článku Jana mimo jiné odkazuje i na náš starší průzkum z roku 2015, do kterého se zapojilo 2.300 freelancerů. V jednom z dotazů jsme se volnonožců ptali právě i na to, kolik mají ročně celých týdnů dovolené, kdy nepracují — 35 % tehdy odpovědělo, že jsou to 2-3 týdny.
Kvalitní spánek je základ. A lifehacker Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing teď přesně na tohle téma vydává svůj očekávaný videokurz Spěte sladce. Know-how sdílí v celkem 18 videích a pro potřeby kurzu sestavil i unikátní spánkový deník, ke kterému na webu píše:
„Čím více se o spánku v průběhu kurzu dozvíte, tím více ovlivňujících faktorů na sobě budete zkoumat. Výsledkem bude váš vlastní dokument plný konkrétních dat, ze kterých snadno vyčtete, co vám dělá dobře, čeho se vyvarovat a jak svůj spánek hacknout.“
V předprodeji si můžete kurz koupit s výraznou slevou.
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často si dopřáváš cvičení, sport nebo jiný zdravý pohyb?
Otázku jsme vybrali z našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Miloš Čermák sdílel před třemi roky úspěšný článek, kde sepsal 53 věcí, které v životě považuje za důležité. Teď, u příležitosti svých 56. narozenin, na text navazuje — novou sérií cenných postřehů, faktů a rad pro život i práci.
„Víc se dozvíte od lidí, kteří v něčem neuspěli. Ale musíte se umět jich na to zeptat. Když se nám něco nepovede, vždycky přemýšlíme o tom, co jsme udělali špatně a co šlo udělat líp. Své neúspěchy velmi detailně analyzujeme, protože doufáme, že se nestaly naší vinou. O svých úspěších moc nepřemýšlíme, protože je přičítáme své skvělosti a genialitě.“
Profesionální sloganistka a názvotvůrkyně Lenka Paprok, která mj. napsala enormně čtený článek Názvověda pro náš blog, byla nedávno hostem Českého rozhlasu.
V nebývale otevřeném rozhovoru s Kateřinou Huberovou mluvila Lenka nejen o své práci na volné noze, ale vůbec poprvé také o tom, jaké je to být jedním z vyléčených adolescentních onkologických pacientů. Od Lenčiny diagnózy uplynulo 19 let a dnes se aktivně angažuje v organizacích zaměřených na jejich podporu.
Starší, ale stále aktuální článek, kde Nick Maggiulli píše o tom, jak přemýšlet o čase ve vztahu k ekonomickým aktivitám, jako je investování nebo podnikání, a penězům optikou udržení dlouhodobého zdraví.
Maggiulli vysvětluje, že i relativně malá časová investice do pravidelného cvičení (např. čtyři hodiny týdně) může přinést značné výhody a přidat roky zdravého života – tedy např. i více času na investování.
„Neexistuje samozřejmě žádný ‚správný' způsob cvičení, stejně jako neexistuje ‚správný' způsob budování bohatství. Lidé se stali silnými (a bohatými) různými způsoby, takže hádat se o konkrétních věcech mi přijde většinou zbytečné. Doufám však, že když vás seznámím s určitými detaily, budete dále experimentovat a najdete to, co vám vyhovuje.“
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.