Bronislav Sobotka: Ohlédnutí

25. června 2021

Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, v krátkém příspěvku shrnul své ohlédnutí za uplynulým rokem.

Nesvobodný rok svobody

Myslím si, že hodně učitelů jazyků zažilo paradoxně během uplynulého roku, plného různých zákazů a omezení, větší míru pracovní svobody než kdy předtím.

Najednou se věci začaly dělat od nuly a šlo si je tedy upravit k obrazu svému, snadněji se vystupovalo ze zažitých věcí, které se „tak prostě vždycky dělaly a dělají“. Snáze se experimentovalo a zkoušelo nevyzkoušené. Člověk byl donucen si znovu ujasnit, co chce dělat a jak to chce a může dělat.

Najednou jsme s údivem zjišťovali, že věci mohou fungovat úplně jinak, a přitom skvěle. Zažívali jsme radostný pocit vnitřní svobody z toho, že já sám mohu rozhodovat o tom, jak bude má práce vypadat.

Jasně to vidím na sobě i na lektorech v naší virtuální jazykovce. U nás si můžou vybrat, koho budou učit, za kolik budou učit, jak často a jakým stylem budou učit. Opravdu nemám pocit, že by se někdo z nich chtěl vracet do situace, kdy mu někdo jiný bude říkat, kdy a kde má učit, jakou má používat učebnici a s kolika penězi si musí vystačit.

Myslím, že díky skokové akceptaci online komunikace je Česká republika zase o kousek menší, propojenější a svobodnější. Skvělí lektoři již nejsou omezeni tím, kolik studentů je tam, kde bydlí oni, či kolik je u nich obvyklá cena. Je to více o tom, co umíte, a méně o tom, kde sedíte. A to je vážně skvělé.

Publikováno 16.6. v článku 62 spoluautorů Na volné noze: Rok poté — Jak se změnilo podnikání 62 českých freelancerů a kam míří.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Osobitý svářeč sdílí své řemeslo

Jiří Valášek šéfoval svářečské firmě a o řemeslu nevěděl nic. Pak si ale jednou vzal elektrody do ruky, na hlavu nasadil svářečskou kuklu a rozhodl se, že za psací stůl se už nevrátí.

Dneska je z něj vášnivý svářeč a propagátor řemesla, který ve své Kovosdílně na Štvanici předává zkušenosti a umožňuje lidem rozvíjet nové dovednosti a objevit magii sváření.

„Dřív nám sem kromě studentů chodili bankéři, právníci, ale dneska jsou to hlavně ajťáci. Tedy, já nevím, jestli jsou to přímo ajťáci, říkám tak každému, kdo se živí mačkáním entru. Jsou vyhořelý na troud. Je to z nich cítit. Když se jich zeptáš na práci, tak vzdychnou a nic neřeknou. Ale dobrý je, že dva z nich se svou prací sekli, myslím, že dělali v PR, a odešli to bouchat do nějaké designové dílny,“ říká Valášek v obsáhlém rozhovoru na Finmagu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na dotek Petra Viziny

Petr Vizina natáčí pro Aktuálně výborný podcast Na dotek, jehož hosty jsou lidé ze světa kultury — spisovatelé, hudebníci a jiní umělci, často profesionálové na volné noze. Petr má kultivovaný styl moderování a inteligentní otázky, na které dostává neméně chytré odpovědi. V archivu pořadu tak snadno najdete témata, osobnosti a příběhy, které vás inspirují a obohatí.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Martin Kavka o komunikaci

Specialista na newslettery a náš člen Martin Kavka mluvil před pár dny v Radiu Prostor o svém projektu Čeština 2.0 a knize Hacknutá čeština, která na něj navázala. V rozhovoru se věnuje i vývoji jazyka obecně a jak ho sami umíme používat např. při psaní.

„Mrzí mě, že se neučíme psát prakticky pro život. Je to jedna z nejlepších dovedností, psát stručně, jasně, srozumitelně. Chtěl bych to změnit.“

V souvislosti s tím se určitě vyplatí zmínit Martinův nový projekt Filtr, který odstartoval v září:

„Je to můj drobný příspěvek ke srozumitelné komunikaci. Chci učit lidi psát stručně a jasně. Věřím, že to může pomoci na mnoha úrovních – s Filtrem zprvu cílím na interní komunikaci ve firmách. Do budoucna chci jeho záběr rozšiřovat.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Miloš Čermák a Zuzana Bílková z Besky

Mega-skvělý rozhovor o podnikání se Zuzkou Bílkovou z manufaktury na vlněné přikrývky Besky v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka!

Zuzka se rozpovídala o tom, jak funguje řemeslná výroba lůžkovin, jak je možné fungovat se staletými stroji, co ji k podnikání přivedlo i na jakých hodnotách své podnikání staví. Příjemný poslech a zároveň obrovská nálož zkušeností pro každého, kdo chce něco vyrábět a uspět v konkurenci s masovou globální produkcí.

Tuhle epizodu si určitě dejte:

Oslava podnikání

„Živnostník roku je oslavou podnikatelů a podnikání,“ říká zakladatel Na volné noze Robert Vlach v novém krátkém rozhovoru o soutěži Živnostník roku, se kterou každoročně spolupracujeme.

Robert také komentuje své působení ve finálové porotě a vyjmenovává vynikající české i zahraniční freelancery jako zdroj podnikatelské inspirace:

„Česká freelance ekonomika je už poměrně vyspělá, takže těch inspirativních osobností předních freelancerů bych v podstatě mohl jmenovat desítky, ne-li stovky. Dobrý obrázek si můžete udělat třeba podle hostů, které si zvu do našeho podcastu…“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí