Karel Dytrych, náš člen a tvůrce projektové aplikace Freelo, sepsal užitečný návod Efektivní práce na dálku — aby váš tým kopal ligu mistrů i na home-office. Na freelancery nezapomněl, sám má s prací na volné noze bohaté zkušenosti.
Ani letos Jiří Benedikt nevynechal a sdílí svoje kompletní produktivní workflow. V nabitém videu (má přes 5 hodin) popisuje 100+ vychytávek, aplikací a tipů — od pracovních po osobní věci. Jednou z novinek pro tento rok je, že hned v úvodu Jirka ukazuje svých Top5 nástrojů, které používá.
„Za svých 11 podnikatelských let jsem zaplatil za používání online nástrojů zatím přesně 0 Kč. Ne, není to chyba, opravdu nulu,“ prozrazuje digitální konzultant, designér a Notion expert z Pardubic, Dála Musil hned v úvodu svého článku se všeříkajícím názvem Jak podnikat a neplatit měsíčně nic za aplikace. Předává v něm tipy, které ocení zejména začínající a šetřiví freelanceři.
Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?
Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.
NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.
Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“
Věřili byste, že něco tak jednoduchého a všudypřítomného jako seznam úkolů lze ještě podstatně vylepšit? Právě to se povedlo Tomovi Baránkovi, který nově zpřístupnil svůj plánovací nástroj ve veřejné webové betaverzi zdarma jako Nautilus Omnibus.
Webová aplikace si ukládá data jen lokálně ve vašem prohlížeči a umí vizualizovat zadaný denní checklist či to-do list formou jakéhosi šneka. Na něm pak vidíte, jestli stíháte, a pokud ne, můžete ještě úkoly průběžně upravovat.
Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.
Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.
Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.