Pokud se zajímáte o akciové investice a zvládnete lehčí text v angličtině, rozhodně by vás neměla minout kniha The Little Book of Common Sense Investing. Ta pojednává o důvodech, proč je pro běžné lidi extrémně výhodné investovat do indexů, jako je např. S&P 500.
Autorem knihy je legendární investor John Bogle, který indexové podílové fondy jako zakladatel skupiny Vanguard de facto stvořil. V aktualizovaném vydání z roku 2017 mj. srovnává tradiční podílové indexové fondy s fondy obchodovanými na burze (populární ETF) a rozebírá další desítky aspektů investování do nich.
Viz také krátká audiorecenze na Co čtu:
Cenotvorba freelancerů je závislá na řadě faktorů, které s ní na první pohled přímo nesouvisejí. Proto jsme přidali do posledního anglického newsletteru jednoduchý anonymní online formulář, díky kterému se můžete hlouběji zamyslet nad vlastním „pricingovým profilem“ — tj. právě oněmi faktory, které nastavení ceny ovlivňují. Jakmile formulář odešlete, zobrazí se vám přehled odpovědí ostatních freelancerů z celého světa.
Udělejte krok vpřed k lepší cenotvorbě s mimořádnou 38% slevou na AHAbook — praktickou eknihu Romana Věžníka o aha-momentech v cenotvorbě (nejen) pro copywritery. Sleva platí do konce října při uvedení kódu KROKVPRED v objednávce.
Náš člen Roman Věžník napsal a vydal eknihu AHAbook s výmluvným podtitulem Cenotvorba (nejen) pro copywritery.
Roman se cenotvorbě systematicky věnuje a samozřejmě k ní má blízko i jako zkušený autor prodejních textů. O svých AHA momentech v cenotvorbě měl ostatně předloni přednášku i na našem think-tanku:
Pokud jste zastánci jednotných transparentních cen v podnikání na volné noze, nejspíš vás hodně pobaví následující slovní přestřelka v klasickém příběhu Sherlocka Holmese z roku 1922, nazvaném Záhada na Thorském mostě 🤑
Miliardářský klient na Sherlocka Holmese:
„Peníze pro mě v tomto případě neznamenají nic. Pro mě za mě je klidně můžete pálit, pokud vám to osvítí cestu k pravdě. Tato žena je nevinná, musí být zbavena všech obvinění a je na vás, abyste to dokázal. Řekněte si částku!“
Sherlockova chladná odpověď:
„Mé ceny jsou stejné pro všechny. Neohýbám je pro nikoho vyjma případů, kdy se zřeknu odměny úplně.“
Miliardář:
„No, pokud pro vás dolary nic neznamenají, pomyslete na reputaci! Jestli uspějete, všechny noviny v Anglii i Americe vás budou oslavovat. Oba kontinenty budou mluvit jen o vás.“
Sherlock:
„Děkuji vám, pane Gibsone, ale sláva mě nezajímá. Možná vás překvapí, že dávám přednost práci v anonymitě a přitahuje mě vždy jen problém sám o sobě.“
Pár dalších poznámek:
Na belgicko-nizozemském serveru NextConomy vyšel anglický rozhovor s Robertem Vlachem k připravované přednášce The Freelance Way of Personal Finance, kterou bude mít 6. října v Bruselu na konferenci Day of the Freelancer.
Celý rozhovor se točí hlavně kolem osobních financí a cenotvorby freelancerů:
„Já například jsem na volné noze přes 20 let, ale měsíční obraty a výdaje mi kolísají stále, což je dané souběhem projektů i vlivem širších tržních podmínek,“ říká Robert k problému, který pálí spoustu volnonožců.
„Vyvažování takové míry nejistoty není snadné pro nikoho z nás, bez ohledu na zkušenosti. V tomhle jsme všichni na jedné lodi,“ dodává.
Součástí rozhovoru je také ukázka z nového vydání knihy The Freelance Way u HarperCollins o tom, proč je dobré mít účetního či daňového poradce.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.