Dan Šácha korespondenčně z Japonska:
Tohle je novinka i pro mě.
Původně jsem vám dneska chtěl napsat o něčem jiném, ale cestou na schůzku mě na nádraží ve městě Mitaka (v podstatě Tokio) něco zaujalo. Station Work. Místnost přímo na nástupišti, kterou si můžete pronajmout pro klidnou práci. K dispozici máte stůl, WiFi, zásuvku a klimatizaci. Někde i monitor s HDMI připojením, případně další služby. Myšlenka za tím? Využijte svůj čas efektivně, když čekáte např. na přestup a nechcete opouštět nádraží. Cena vychází cca 45 Kč za 15 minut.
Menší boxy jsou pro jednu osobu, do větších se vejde i malý tým, takže si můžete dát třeba společnou pracovní seanci nebo meeting. Platit se dá jednoduše i kartou, kterou využíváte pro cestování vlakem, jen se musíte dopředu registrovat. Web je sice v japonštině, každopádně s překladačem to nebude takový problém.
Při minulých cestách po Japonsku jsem na nádražích sepsal pár článků (právě z důvodu čekání na další spoj), ale to svištění rychlovlaků v soustředění zrovna nepomáhá. Teď to každopádně vypadá, že bych mohl mít příjemnou alternativu. Někdy to určitě zkusím! Mimochodem, najít se dají taky v dalších městech.
Přidávám dnešní momentku focenou z vlaku i odkaz na ofiko web.
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Přední český expert na sociální média Adam Zbiejczuk v podcastu WebTop100 prochází klíčové milníky své profesní kariéry a mj. mluví o tom, jakým způsobem se marketing na sociálních sítích v Česku vyvíjel. Specificky se pak věnuje taky LinkedInu coby platformě pro influencing digitálních (a jiných) profesionálů.
„Je hrozná škoda a to platí v českém online marketingu obecně, že valná většina online markeťáků má jako jediný cizí jazyk angličtinu. A tím pádem všichni čteme ty stejné americké nebo anglické zdroje, zatímco to, co se děje v sousedních zemích, nám často uniká,“ říká Adam, když vzpomíná na projekt Babel Guide, resp. komunitní akce Babel Camp a Babel Talk, které dlouho pořádal. Jak ale v rozhovoru naznačuje, myšlenka na pořádání akcí v něm pořád zůstává.
V souvislosti s tématem vývoje sociálních sítí se vyplatí připomenout i výborný Adamův článek pro Voxpot Konec éry sociálních sítí? Byla to možná jen malá a nedůležitá epizoda, ale byla to jízda.
Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.
Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:
Na 4.11. se v pražském Operu chystá sympatická konference Lamaday.ai o základech používání umělé inteligence včetně praktických AI workshopů. Úvodní přednášku bude mít Petr Koubský a mezi přednášejícími jsou i známí čeští freelanceři Petra Dolejšová a David Grudl.
Novinka na poli AI: Generátor obrázků DALL·E 3 od OpenAI bude od října součástí placené verze ChatGPT Plus.
Jde o další krok od čistě textového AI chatbota směrem k multimodální AI, která může časem komunikovat i obrazem a hlasem, jak o tom mj. mluvil Jan Romportl v našem rozhovoru.
Významným zlepšením by měla být lepší práce s texty v obrázcích, což dosud činí potíže konkurenčním nástrojům Midjourney či Stable Diffusion (Adobe Firefly přistupuje k problému trochu jinak).
Už jen úvodní prezentační video Dalle 3 bere dech — v rukou šikovných tvůrců (nejen) na volné noze půjde bezpochyby o nesmírně silný nástroj kreativní práce:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.