Japonsko: Práce z nástupiště

23. března 2023

Dan Šácha korespondenčně z Japonska:

Tohle je novinka i pro mě.

Původně jsem vám dneska chtěl napsat o něčem jiném, ale cestou na schůzku mě na nádraží ve městě Mitaka (v podstatě Tokio) něco zaujalo. Station Work. Místnost přímo na nástupišti, kterou si můžete pronajmout pro klidnou práci. K dispozici máte stůl, WiFi, zásuvku a klimatizaci. Někde i monitor s HDMI připojením, případně další služby. Myšlenka za tím? Využijte svůj čas efektivně, když čekáte např. na přestup a nechcete opouštět nádraží. Cena vychází cca 45 Kč za 15 minut.

Menší boxy jsou pro jednu osobu, do větších se vejde i malý tým, takže si můžete dát třeba společnou pracovní seanci nebo meeting. Platit se dá jednoduše i kartou, kterou využíváte pro cestování vlakem, jen se musíte dopředu registrovat. Web je sice v japonštině, každopádně s překladačem to nebude takový problém.

Při minulých cestách po Japonsku jsem na nádražích sepsal pár článků (právě z důvodu čekání na další spoj), ale to svištění rychlovlaků v soustředění zrovna nepomáhá. Teď to každopádně vypadá, že bych mohl mít příjemnou alternativu. Někdy to určitě zkusím! Mimochodem, najít se dají taky v dalších městech.

Přidávám dnešní momentku focenou z vlaku i odkaz na ofiko web.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Podobné novinky

Praktická kniha o AI

Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.

Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.

Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.

#19 Eva Pavlíková

Eva Pavlíková vedla několik let úspěšný projekt Česko.digital, který propojuje profesionály a stát, aby mu pomáhali s digitalizací a zaváděním inovací. Kromě toho se věnuje rozvoji českého úřednictva v organizaci Byro a studuje teologii. Eva miluje otužování a tak jsme se šli před natáčením rozhovoru vykoupat do ledové lednové Ostravice.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

AI generátor videí Sora

Kam se budou vyvíjet AI nástroje? Generátor videí Sora od OpenAI ukazuje další možnosti umělé inteligence, když dokáže na základě jednoduchých promptů vytvořit komplexní, reálně vypadající až minutové FullHD záběry.

Služba je zatím v testovací fázi, v oficiální ukázce už se ale můžete podívat na její výstupy včetně textových zadání, podle kterých vznikly.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

25 top freelancerů o AI

Otto Bohuš zkompletoval svůj velký rozhovor s předními českými profesionály. Třetí a poslední část je zaměřená na umělou inteligenci:

  1. Napiš VERZÁLKAMI jediné slovo, které vystihuje tvůj pocit z nástupu umělé inteligence. Poté ho krátce vysvětli.
  2. Jaký máš nejpřekvapivější „aha efekt“ ze své dosavadní práce s novými AI nástroji? O co přesně šlo?
  3. Představ si, že máš k dispozici neomezený nástroj zcela podle svých přání. Co by uměl a jak by se tím proměnila tvá práce?

Předchozí dvě části:

Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Pavel Minář, Hana Jadavan, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Patrick Zandl o AI

Jaký bude rok 2024 s umělou inteligencí? Patrick Zandl v předposledním vydání svého newsletteru sepsal podrobný výhled na další měsíce. Popisuje obecnější trendy kolem personalizovaných chatbotů a videa, ale věnuje se např. taky energetické náročnosti AI ekosystému nebo nedostatku dat, na kterých lze umělou inteligenci trénovat.

„Šéf Open AI Sam Altman nedávno prohlásil, že očekává, že na trénink se budou používat v blízké budoucnosti syntetická data, tedy data uměle vytvořená. Je to dnes rychle rostoucí trh v AI ekosystému, má řešit problematiku ”předsudků”, jež jsou do AI zavlečeny prostřednictvím neetických nebo problematických vstupních dat,“ píše Patrick.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí