Jedním z nejlepších způsobů, jak říci ne jako nezávislý profesionál, je určitě věta: „Jsem plně vytížen/á.“
Jak poznamenal Oliver Burkeman v nedávném vydání newsletteru The Imperfectionist, tato věta je stejně silná jako zdvořilá:
„[Tato fráze] může vyhrát cenu v dlouhotrvajícím hledání správného spojení slov, jak říci ne na žádost o váš čas – aniž byste ponechali prostor pro manévrování, ale také aniž byste byli vůči žadateli zbytečně nepříjemní. … Je to silnější než pouhé konstatování, že toho máte momentálně hodně, což ponechává možnost přidat něco dalšího. Ale také to přebírá zodpovědnost za situaci; neznamená to, že požadavek druhé osoby má nízkou hodnotu, jen že můj rozvrh je náhodou plný.“
Eliška Šestáková je zamilovaná do tzv. personal knowledge managementu. Propaguje metodu zettelkasten, která je popsána v knize Jak si dělat chytré poznámky od Sönkeho Ahrense. Hodně čte, píše, učí informatiku na ČVUT a její vášní je pomáhat lidem lépe se učit a organizovat své znalosti.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Míváte problém soustředit se na jednu věc bez vyrušování? Dan Gamrot tomu věnoval jeden z nedávných příspěvků na blogu, kde popsal jednoduché cvičení, které s tím může pomoct.
„Kdysi mi někdo řekl, že stav naší pozornosti určuje kvalitu našeho života. Pro mě to byl boží zlom. V tu chvíli jsem nepomýšlel na práci. V hlavě jako první naskočily situace, ve kterých jsem já ve své nepozorné roli šmudlal při hraní si s Oliverem nějaké nesmysly na telefonu. U rozhovorů nenaslouchal, ale přemýšlel o tom, co odpovím, až druhý člověk konečně utichne. A taky ty, kdy jsem měl být pár minut sám se sebou. A děsně mě to nudilo.“
Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.
Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:
Stejně jako před rokem ukazuje Jiří Benedikt svůj kompletní produktivní workflow — v letošním videu se zaměřil hlavně na návyky, které od loňska nově zařadil nebo zásadně vylepšil. Předvádí například, jak pracuje s aplikacemi ChatGPT Plus, Workflowy, Gmail, Trello a dalšími.
Video má skoro 4,5 hodiny, je ale přehledně rozdělené do kapitol, takže si můžete pustit třeba jen tu část, která vás zaujme. Jirka k tomu navíc připravil i podrobnou osnovu.
Jak se zbavit e-mailového chaosu a pracovat s poštou efektivně? Náš člen Martin Michálek ve výborném článku názorně popisuje osvědčenou metodu Inbox Zero pro systematické zpracovávání e-mailů. Její cíl? Snížit stres spojený s elektronickou poštou, zvýšit produktivitu a udržet si pocit kontroly nad e-mailovou komunikací.
„Elektronická pošta má své výhody. Příjemce by neměl očekávat okamžitou reakci, takže máte čas na rozmyšlenou. Konverzace v něm poskytují prohledávatelný a trvalý záznam. E-mail není tak předurčený k vyrušování jako IM a díky tomu více podporuje režim hluboké práce.“
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.