Které akcie a indexy koupit?

4. června 2020

Udržení hodnoty úspor a finančních rezerv pro budoucnost, jakož i jejich ochrana proti inflaci je jedním z dlouhodobých cílů finančního sebeřízení na volné noze. A když dojde na investice, jednou z nejlepších možností jsou akcie, jejichž annualizovaný roční výnos byl za posledních 120 let podle Credit Suisse 5,2 %.

Jenže akcie jsou na druhou stranu pro laiky těžce uchopitelné. Často tak dochází na dilema, jestli koupit nějaký širší index jako S&P 500 (prostřednictvím ETF) nebo vybírat jednotlivé růstové či hodnotové akcie (jako Berkshire Hathaway Warrena Buffetta). Investor a autor úspěšných knih o investování Daniel Gladiš se na toto dilema zaměřil v promyšleném článku: Berkshire Hathaway nebo index S&P 500?

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Bankovkovi

Tip pro freelancery s dětmi. Bankovkovi je originální naučný seriál České televize, který vychází z učebnice finanční gramotnosti a jeho cílem je ukázat mladším divákům, jak správně hospodařit nejen s penězi. V jednotlivých dílech se věnuje např. investicím, sestavení osobního finančního plánu nebo srovnání podnikání a zaměstnání. Sledovat můžete online na webu Déčka.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pricing power

Tady je naše Otázka týdne:

Dokážeš odhadnout, jaký je tvůj pricing power, neboli prostor pro další zdražení bez ztráty klientů?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Co čtu: Knihy roku 2023

Víkendová novinka z jiného soudku! Robert Vlach rozebral v podcastu Co čtu své knihy roku 2023 a je tam pár titulů, které by vás mohly jako freelancery zajímat:

Robertův půlhodinový komentář k těmto a dalším knihám najdete na Spotify:

O penězích se (ne)mluví

O penězích se (ne)mluví — tak se jmenuje nový podcast Michaely Rakové, který bude nabízet otevřené rozhovory se ženami o financích a jak je lépe zvládat.

Hostem první epizody byla naše členka, byznys konzultantka Dominika Špačková, která rozebrala téma rodinného rozpočtu.

„Pokud má každý svoje peníze a jeden platí jídlo, druhý nájem, tak většinou vznikají takové zvláštní dohady ohledně toho: Já platím víc, já platím víc. A to většina partnerů asi nechce do svého života zavádět. Málo u koho jsem viděla, že by to fungovalo.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kam s nimi?

Dobrý hospodář umí nakládat s věcmi. Že to není vaše věc? Ponořte se do světa bazarů, aukcí, swapů, sbírek …a nejspíš změníte názor. Možná při tom i vyděláte nějaké peníze a uděláte někomu radost. A každopádně zamezíte plýtvání.

Číst dál

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí