Mistrovský kurz Dana Gamrota

1. března

Před časem jsme sdíleli tip na sérii Mistrovských kurzů, kterou vydává Český rozhlas, a nově teď mezi nimi najdete i kurz našeho člena, lektora osobní produktivity Dana Gamrota — o tom, jak plánovat svůj čas tak, abychom byli spokojeni v pracovním i osobním životě.

„Při plánování doporučuju brát v potaz několik věcí. Ta první je třeba to, že se v průběhu dne potýkáme s kolísáním energie. Hromada lidí plánuje správné věci, ale na špatný čas. Na období, kdy mají největší útlum.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Jak na kvalitní spánek

Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.

Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:

  • Vytvořte si pravidelný spánkový režim: snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu každý den, i o víkendu. Neplatí zde, že si naspíte deficit z pracovního týdne.
  • Omezte stimulaci před spaním: vyhněte se modrému světlu z obrazovek nebo alespoň nasaďte brýle s filtrem. Pozor i na LED zářivky, nahraďte je v domácnostmi teplejšími barvami.
  • Hýbejte se: Pravidelná fyzická aktivita usnadní usínání a zlepší kvalitu spánku. Pozor ale, vyhněte se intenzivnímu cvičení těsně před spaním.

PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Huberman o prokrastinaci

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

„Jsem plně vytížen/á“

Jedním z nejlepších způsobů, jak říci ne jako nezávislý profesionál, je určitě věta: „Jsem plně vytížen/á.“

Jak poznamenal Oliver Burkeman v nedávném vydání newsletteru The Imperfectionist, tato věta je stejně silná jako zdvořilá:

„[Tato fráze] může vyhrát cenu v dlouhotrvajícím hledání správného spojení slov, jak říci ne na žádost o váš čas – aniž byste ponechali prostor pro manévrování, ale také aniž byste byli vůči žadateli zbytečně nepříjemní. … Je to silnější než pouhé konstatování, že toho máte momentálně hodně, což ponechává možnost přidat něco dalšího. Ale také to přebírá zodpovědnost za situaci; neznamená to, že požadavek druhé osoby má nízkou hodnotu, jen že můj rozvrh je náhodou plný.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak říkat ne.

Je pro vás náročné říkat lidem „ne“? Nebojte, bojujeme s tím všichni. A v této sbírce 31 šablon se můžete podívat, jak se dá říci ne v různých situacích — ať už se to týká nového projektu, pozvánky na schůzku nebo třeba účasti na nějaké akci. Ve výběru jsou i ukázky reakcí známých osobností jako Naval Ravikant, Tim Ferris nebo James Clear.

Většina z nich představuje poměrně zdvořilé a přátelské způsoby odmítnutí nabídek, pozvání apod. Výjimkou je snad jen tato odpověď Steva Jobse jménem PR týmu společnosti Apple: „Prosím, nechte nás na pokoji.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

10 lifehacků na podnikání při mateřské

„Jsem 10 let na volné noze, z toho skoro 8 let jako podnikající matka,“ píše špičková fotografka a naše nová členka Evka Neuman v článku, kde popsala svých 10 lifehacků na podnikání při mateřské, které jí ušetřily nervy, čas, energii i peníze.

„Před nedávnem se k nám připojilo třetí dítko a vždycky, když někde fotím, dostávám dotaz: ‚Jak to s těmi třemi dětmi zvládáte? A to u toho ještě pracujete?' Trochu pokrčím rameny, zadívám se do dálky. ‚Noo…' a usměju se.“

Jak Eva zmiňuje hned v úvodu, záleží na řadě faktorů — mj. na tom, jestli máte podporující prostředí, kolik máte hlídání, jaké jsou vaše děti a taky, jak se v tom celém vůbec cítíte. V podnikání i v mateřství.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí