(R)evoluce vyhledávání?

14. února 2023

O umělé inteligenci ChatGPT a vyhlášené AI válce vyhledávačů Google a Bing od Microsoftu už toho média napsala hodně.

Co v tom humbuku ale trochu chybí, je pohled architekta fulltextového vyhledávače. A právě ten nabízí poslední epizoda seznamáckého podcastu Stopáž, jejímž hostem byl spolutvůrce vyhledávače Seznam Dušan Janovský (alias Yuhů).

Pozoruhodný rozhovor dává nahlédnout do zákulisí bitvy vyhledávačů. Pokud tvoříte obsah pro webové stránky, ať už jako copywriteři či jejich provozovatelé, tohle povídání si rozhodně pusťte. Zasvěcenější technický brífink k možným důsledkům nastávajících změn jen tak nenajdete:

P.S. Další dva rozhovory s Dušanem teď vyšly i na Lupě a v podcastu Online Plus.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Klub Lifehacků

Zajímají vás lifehacky? Zakladatel Melvilu Tomáš Baránek na svém blogu a v newsletteru sdílí skvělé vychytávky, tipy na gadgety, které sám testuje, i řadu praktických doporučení z oblasti zdraví, produktivity a osobního růstu.

Co rozhodně stojí za pozornost je taky Tomův uzavřený Klub Lifehacků s bonusovým obsahem. Za měsíční nebo roční poplatek v něm totiž získáte přístup nejen do komunity podobně nastavených lidí, ale taky na pravidelné Q&A cally. K těm si Tomáš coby hosty často zve i odborníky z různých oblastí, se kterými můžete diskutovat a řešit vlastní témata. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že poměr cena/výkon je rozhodně špičkový.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Think-tank AI v práci

Tento týden jsme (think-)tankovali plnou!

Dvě setkání think-tanku Na volné noze na téma AI v práci v Praze a Brně pokryla nejrůznější praktické i kariérní aspekty technologie umělé inteligence v souvislosti s prací na volné noze.

Bylo to našlapané do poslední minuty, zejména díky našim vzácným hostům: Jirka Benedikt, Eva Žáčková, Pavel Minář, Katka Švidrnochová a Roman Věžník naprosto excelovali v každém ohledu.

#32 Dušan Janovský

Dušan Janovský je jeden z nejrespektovanějších českých expertů na vyhledávání a internetové technologie. Na volné noze působí jako spolutvůrce a konzultant vyhledávání Seznamu a je autorem legendární stránky Jak psát web i dalších užitečných webů. V našem rozhovoru jsme s Dušanem probrali zásadní otázku dneška: Končí éra klasického webu? A jak umělá inteligence mění způsob, jakým hledáme informace? Došlo ale i na jeho vášeň pro cestování – a věřte, že i tady má co vyprávět.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

AI Masterclass v Ostravě

Jste z okolí Ostravy a zajímáte se o AI, nebo se tam chystáte na našlapanou konferenci Černá AI?

Jeden z hlavních přednášejících, Miloš Čermák, bude mít o den dříve 20.5. od 12 do 15 hod. v Impact Hubu Ostrava školení AI Masterclass a rád by vás na něj coby členy naší komunity pozval. Při uvedení kódu NAVOLNENOZE30 se můžete přihlásit s 30% slevou.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí