Vysoké napětí

14. února 2009 Robert Vlach

Desková hra Vysoké napětí je momentálně nejlepším herním titulem s podnikatelskou tematikou v češtině. Jednoduchá pravidla s malým podílem náhody, strhující hratelnost a velká různorodost herních situací jsou zárukou napínavé zábavy na mnoho večerů.

Společenské a stolní hry mají oproti multimediální vřavě, kterou nabízejí počítače a herní konzole, jednu obrovskou výhodu, a tou je bezprostřední komunikace mezi hráči. Hraní deskové hry je svého druhu společenská událost – přátelé se sejdou, aby se společně zabavili a zároveň poměřili své schopnosti strategie, psychologie, vyjednávání nebo alespoň štěstí ve hře. Každý zaujatý hráč přitom ví, že jen velmi málo her je dost dobrých na to, aby se po několika opakováních zcela neomrzely.

Jedním z takových vzácných klenotů je právě Vysoké napětí – desková hra pro 2 až 6 hráčů od 12 let, jejímž autorem je Friedemann Friese (Brémy 2004, v německém originále Funkenschlag). V domácím Německu byla nominována na nejprestižnější ocenění Spiel des Jahres 2005 (hra roku 2005) a na českém serveru Hrajeme je stálicí výběru deseti nejlepších deskových a karetních her, který je sestavován na základě hodnocení hráčů. V současnosti jde tedy o celkově nejlépe hodnocenou hru na podnikání.

Provedení a popis hry

Bohatě ilustrovaná krabice z tvrdého papíru má velikost 37×27×5 cm. Není to zrovna cestovní balení, ale do batohu se většinou vejde. Kompletně počeštěná hra obsahuje herní peníze, karty elektráren, dřevěné žetony surovin, šest sad barevných domečků, pravidla a složený herní plán o rozměru 72×52 cm, který na stole zabere dost místa.

Herní plán je oboustranný, což umožňuje hrát buď na mapě Německa, a nebo s mírně pozměněnými pravidly na straně druhé celou Střední Evropu (Česko, Slovensko, Polsko, Rakousko a Maďarsko). Stranu si hráči vyberou a stejně tak oblasti herní mapy, na kterých se bude hrát (jejich množství musí odpovídat počtu hráčů).

Úkolem hráče je vybudování energetického impéria, které bude v posledním kole hry s to dodat elektřinu do co největšího počtu připojených měst. Kola se skládají z fází, které zahrnují dražbu nových elektráren, nákup energetických surovin (uhlí, ropa, odpadky a uran), připojování nových měst do vlastní sítě a konečně prodej vyrobené elektřiny. Hra prochází třemi epochami, které odpovídají postupnému rozvoji energetiky, zajímavě ovlivňují tržní podmínky, a tím i celý vývoj partie.

Hratelnost

Vysoké napětí má fantastickou hratelnost, která se opírá především o skvěle vybalancovaný model podnikání na volném trhu. Ten je samozřejmě oproti skutečnosti hodně zjednodušený, ale zároveň je dost propracovaný na to, aby hráče nutil neustále sledovat jednání konkurence. Výsledkem je intenzivní komunikace mezi hráči, kvůli které se může partie protáhnout až na 4 nebo 5 hodin (oproti výrobcem uvedeným 2 hodinám hrací doby).

Vzrušujícím prvkem jsou dražby, při nichž vzrůstá napětí úměrně nabízené částce a omezenosti nabídky dalších elektráren k prodeji. Většina elektráren je uzpůsobena pouze na jednu surovinu, takže hráči musí kromě pořizovací ceny a výkonu elektrárny zvažovat také její zásobování. Surovin je v nabídce pouze omezené množství, přibývají pomalu a při snižující se dostupnosti cena vzrůstá. Někteří hráči pak proto raději vsadí na větrnou energii z obnovitelných zdrojů, což se jim může i nemusí vyplatit. Stejně tak připojování měst do vlastní sítě je předmětem ostré soutěže mezi hráči, usilujícími o co nejlepší pozice.

Prakticky každá herní partie je jiná díky mnoha faktorům, které její vývoj ovlivňují. Celkový podíl náhody je minimální, a proto zpravidla vítězí ten hráč, který dokáže po celou dobu hry pružně reagovat a přizpůsobovat svou strategii všem okolnostem. Jedna či dvě hloupé chyby mohou hráče snadno připravit o vedení. O vítězi tak často rozhodují až poslední kola, což je skvělé, protože se hráči v závěsu nenudí a mohou stále usilovat o výhru. Díky relativně jednoduchým pravidlům se také běžně stává, že zvítězí někdo, kdo hraje Vysoké napětí poprvé ve společnosti zkušenějších hráčů.

Závěrečné hodnocení

Vysoké napětí je špičková hra na podnikání, která zatím nemá v Česku konkurenci (populární, ale mizernou hru Cashflow překonává ve všech myslitelných ohledech). Didaktická funkce hry osvětlující principy volného trhu a podnikání je rovněž velmi přínosná, zejména pak pro starší děti. Vysoké napětí tedy vřele doporučuji bez jediné výhrady všem, kteří se rádi pobaví u deskové hry s rodinou nebo přáteli. Uvážíme-li dlouhodobou hratelnost, kvalitu zpracování i hry samotné, je investice kolem 800 Kč do jejího pořízení více než dobrá.

Názory dalších hráčů

"Ačkoliv pravidla této hry zpočátku vypadají složitě, během hry se ukáže, že je na pochopení poměrně jednoduchá. Jelikož se jedná o strategickou hru, je opravdu nutné po celou dobu přemýšlet a na přemýšlení je tu toho opravdu dost: jakou elektrárnu koupit, kolik jich zapojit, kolik materiálu nakoupit do zásoby atd. Líbí se mi, že pořadí hráčů není pevně dané a hráč jej může ovlivnit. Na posledního v pořadí obvykle moc surovin nezbude nebo jsou dost drahé, s připojením dalších měst je to obdobné. Perličkou je dražba elektráren, která hře dodává napětí a hráč se tak odtrhne od neustálého počítání :) Zatím kdykoliv jsem tuto hru hrál, tak byla téměř po celou dobu vyrovnaná a o vítězi se rozhodovalo až v závěru. Už teď se těším na její další zahrání." Vláďa Novotný
"Vysoké napětí je hodně zábavná hra ve velmi konkurenčním prostředí, kde se každého hráče přímo či nepřímo dotýká chování ostatních hráčů. Kdo chce vyhrát, musí neustále vnímat situaci na trhu a odhadovat budoucí vývoj hry. Hlavně změny epoch představují nečekané zvraty, které mohou z posledního udělat náhle prvního, je-li na to dobře připraven. Zároveň je hra při více hráčích natolik vyvážená, že vítězství nemá do poslední chvíle nikdo jisté. O vítězi tak nakonec rozhodne většinou nejen dobré načasování, ale i těžko předvídatelné chování ostatních hráčů…" Mira Vlach
"Musím hned předem říci, že hra Vysoké napětí mne zaujala a v současné době patří na poli deskových her mezi mé favority. K dosažení cíle si hráč může zvolit různé cesty (zkusit držet se na první pozici od začátku do konce, vézt se v pozadí za skupinou a ve vhodnou dobu všechny přeskočit atd.). Oceňuji dlouhodobou hratelnost, a to především ve vyšším počtu hráčů, dále minimální faktor náhody. Aby hra nepůsobila zdlouhavě, je nutný aktivní přístup jednotlivých hráčů a dopředu si ujasnit kroky, které budou následovat při tahu. Hráči, kteří jsou v průběhu hry na zadních pozicích, mají velké zvýhodnění (někdy možná až přespříliš). I prvohráč se zpravidla po pár kolech rychle zorientuje a může Vysoké napětí vyhrát. Hru Vysoké napětí jednoznačně doporučuji, užijete si při ní spoustu zábavy a zároveň procvičíte mozek." David Herbinger

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí