Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Placené poradenství a konzultace

Placené poradenství a konzultace

14. 3. 2008, napsal Robert Vlach

Poradenské služby jsou pro nezávislé profesionály tou nejschůdnější cestou, jak relativně snadno zúročit své těžce nabyté zkušenosti za přiměřenou finanční odměnu.

Když jsem v roce 2005 zakládal oborový katalog portálu Na volné noze, záměrně jsem do něj nedal kategorii pro poradenství. Jelikož poradenství může nabízet každý nezávislý profesionál, připadala mi až příliš obecná, podobně jako kategorie Služby.

Čas ukázal, že ačkoliv byl můj základní předpoklad správný, zdaleka ne každý poradenství nabízí a příčinou jsou většinou nesprávné pracovní návyky nebo nedostatek sebedůvěry. Obě tyto překážky se dají překonat za předpokladu, že má profesionál dostatečnou motivaci a uvědomuje si četné výhody, které mu poradenská činnost může přinášet:

První kroky

Profesionál, který se odhodlává s poradenstvím začít, má v podstatě dvě možnosti: Je-li jeho problémem nedostatek sebedůvěry, může tu a tam poskytovat poradenství zdarma pro přátele či neziskové organizace, které jeho pomoc jistě uvítají. Důvěra ve vlastní schopnosti časem vzroste a s ní také odvaha nabízet poradenství za úplatu.

Špatné obchodní a podnikatelské návyky představují tvrdší oříšek, ale i zde existuje jednoduchá rada: Zavedený profesionál dostává často poptávky, které již nemůže z časových důvodů pokrýt. Nejčastější reakcí je prostě zákazníka odmítnout nebo přesměrovat na jiného specialistu. Mnohem lepším řešením je ovšem právě nabídka placeného poradenství za vyšší taxu. Řada zákazníků takovou příležitost využije.

Poznámka: Nezasvěceným není někdy jasné, proč by si měl někdo platit drahého poradce, když se může v dané problematice dost dobře zorientovat sám anebo oslovit jiného, méně vytíženého profesionála. — Důvodem může být například nedostatek vlastního času, ale také opatrnost při posuzování nabídek jiných dodavatelů. V praxi se zkrátka i drahý poradce většinou mnohonásobně vyplatí.

Praktické rady

Nezávislí profesionálové jsou jako poradci úplně jiní než poradenské firmy, jejichž pojetí poradenství je mnohem více formální. Každý profesionál na volné noze volí osobité prostředky, jak tyto konzultace poskytovat – někteří upřednostňují osobní setkání, jiným vyhovuje více písemná forma, účelové přednášky či školení anebo stále populárnější telefonické konzultace přes běžné linky a internet. Možností je opravdu dost a pro většinu z nich platí následující doporučení:

Kodex nezávislého poradce

Omezení zodpovědnosti při běžném poradenství neznamená, že by poradce mohl slevit ze svých profesionálních zásad. Závěrem bych si tedy dovolil nastínit několik základních pravidel, kterými by se měl nezávislý poradce za všech okolností řídit:

  1. Spolehlivost – poradce by měl především dobře radit a jednat v nejlepším zájmu klienta bez jakýchkoli postranních úmyslů nebo zamlčování důležitých informací
  2. Nezávislost – poradce by měl být zcela nezávislý na předmětu poradenství a případně klienta předem upozornit na svůj možný střet zájmů v majetkové, poradenské či jiné oblasti
  3. Mlčenlivost – poradce by měl zachovat absolutní mlčenlivost s ohledem na důvěrné informace klienta, nepřinutí-li jej zákon jednat jinak
  4. Poctivost – poradce by neměl zklamat důvěru, kterou do něj klient vložil, tj. nenatahovat zbytečně dobu poradenství a poctivě vykazovat odčerpaný čas i provedené výkony (nápověda: nezávazný pokec u oběda nemá s odborným poradenstvím nic společného)
Udělejte krok vpřed v podnikání na volné noze díky virtuální asistentce Timi20% SLEVOU na první objednávku. Timi je unikátní služba, která si za krátkou dobu získala řadu věrných příznivců mezi freelancery a vřele ji doporučuje i Dan Gamrot ve svém článku Mikroslužby. Na Timi můžete snadno delegovat operativu, která vás nebaví či odvádí od hlavní náplně vaší práce. Outsourcovat můžete osobního asistenta, úkoly související s administrativou, marketingem, obchodem, plánováním cest či eventů a spoustu jiné práce, navíc za rozumnou cenu a v kvalitě, která vás nejspíš velmi příjemně překvapí. Akce platí do konce roku 2019 při uvedení kódu KROKVPŘED v objednávce. Krok vpřed >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS