Má lovestory s prací vestoje trvá už dobrých 7 let. Doma, v kanceláři i na chatě máme celkem 8 vyvýšených nebo polohovatelných stolů, takže je co srovnávat. Zde jsou vítězové, poražení a pár skutečných kuriozit.
Začínají letní prázdniny a já si slíbil, že napíšu lehkým perem blogísek jako ohlédnutí za tématem Práce na počítači vestoje — ten článek jsem napsal v roce 2010, od té doby jej četlo přes 30 tisíc lidí, kteří mi občas pošlou i nějaké tipy na nové stoly či vychytávky. I to je důvod, proč se po letech k tématu vracím s praktickými postřehy.
Dobrých důvodů pro střídání práce vsedě a vestoje je spousta. Týkají se hlavně zdraví a ergonomie, která má zase vliv na produktivitu. Sedavá práce unavuje pozornost. Je spojována se sklony k obezitě, depresím, nemocem oběhové soustavy, s bolestmi zad, slábnutím zraku a dalšími neduhy, které zná asi každý, kdo pracuje vsedě 15 a více let.
Osobní počítač používám prakticky denně od svých 12 let, tedy přes 25 let. Pozice vsedě mi dlouho nevadila, dokud se nedostavily problémy se zády, zrakem a hemeroidy. Pár let jsem zkoušel měnit sezení: gymnastický míč, klekačku, nafukovací podušky, drahé ergonomické křeslo, pojízdné židle… nic nepomáhalo. Všechny problémy ale postupně odezněly do jednoho roku poté, co jsem začal denně střídat práci vsedě a vestoje.
Práce vestoje je dnes pro mě stejně důležitá jako sport, dobré jídlo a dostatek spánku. A protože hodně cestujeme a pracuji dlouhodobě na různých místech, snažím se vytvořit vhodné pracovní podmínky všude, kde to jen jde. Vyzkoušel jsem všechno možné i nemožné. Dost jsem si tím utříbil názory, co skutečně funguje a co spíše ne. Tady jsou.
Za nejlepší řešení pro střídání práce vsedě a vestoje dnes považuji polohovatelný stůl s elektrickým pohonem. Stiskem tlačítka jednoduše změníte výšku pracovní desky a plynule pokračujete v práci. Počítač a jeho periferie nemusíte přenášet, odpojovat a zase zapojovat. Polohovatelné stoly něco stojí, ale zároveň je to investice do zdraví.
Když jsem s prací vestoje začínal, nebyly elektricky polohovatelné stoly na českém trhu běžně dostupné a když, tak z dovozu za přemrštěné ceny. Řešení, s nimiž jsem tehdy nadšeně experimentoval, jsou dnes již překonaná, ale protože se s nimi stále setkávám u jiných freelancerů, stojí za to shrnout jejich nevýhody.
Práce vestoje, zdá se, přitahuje vynálezce a zlepšovatele. Už při psaní prvního článku jsem se podivoval nad stoly, před kterými pochodoval u počítače člověk na běžícím pásu. Pokud vám to přijde bláznivé, ještě jste neviděli tohle:
Křečkostůl, WTF?!
Altwork umožňuje i práci vleže
Refold je přenosný stůl pro práci vestoje
IKEA Skarsta je stůl polohovatelný mechanicky klikou. Ale utočíte se a je celkem drahý, spíše se vyplatí koupit si levnější stůl s elektro pohonem.
Ombee je s přehledem nejošklivější koncept stolu pro práci vestoje ever
Opěrka Lean Body Support pro líné stavače je další z nekonečné řady kuriozit a zlepšováků. Nejvíc se prodávají rohože na stání a nízké opěrky pro nohy. Osobně jsem je už přestal používat, ale výrobci je stále běžně doporučují jako doplněk.
Největším překvapením po vydání mého prvního článku o práci vestoje byly ty desítky emailů a tipů, které mi od vás dodnes chodí. Stále mě to zajímá. Máte zkušenost s nějakým stolem, který neznám? Vyvíjíte nějaký vlastní produkt? Určitě mi napište a třeba si najde cestu i do našich novinek na sociálních sítích. Nebo do mé pracovny.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.