#6 David Grudl o AI

7. srpna 2023

Nový megadlouhý rozhovor (nejen) o praktickém použití AI je zde!

David Grudl je autorem Uměligence, nejlepšího českého webu o základech používání ChatGPT. Jinak je na volné noze jako hlavní vývojář celosvětově úspěšného PHP frameworku Nette a řady dalších open-source projektů.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Podobné novinky

#26 Miloš Čermák

Pusťte si spekulativní rozhovor s Milošem Čermákem o tom, jak může vypadat naše budouc(t)nost! Miloš píše o technologiích už od 80. let a aktuálně se jako lektor i publicista nejvíce věnuje tématu umělé inteligence. Jako kmotr našeho podcastu a ostravského QQ podcast studia, kde natáčíme, je zároveň prvním vracejícím se hostem, kterého jsme pozvali na dlouhý rozhovor podruhé.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Dlouhé podcasty

Nová epizoda Tvůrcastu od Martina Kavky a Forendors je celá o dlouhých podcastech včetně toho našeho, který natáčíme Na volné noze! Martin má jako vždy skvělý přehled v trendech, které hýbou světem online tvůrců, a vysvětluje, proč se dlouhé Xhodinové rozhovory těší stále větší oblibě. Částečně tak jde o volné pokračování povídání s Robertem Vlachem, které Martin připravil pro únorové Newslettery.cz.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#25 Markéta Ubíková

Markéta Ubíková je jedním slovem hybatelka. Rozbíhala ostravskou neziskovku Čisté nebe, freelance komunitu Volnonožci F≈M ve Frýdku-Místku i s ní spojený coworking CowoLibre. Zabývá se podporou podnikání žen a má za sebou 4 roky veřejné služby jako místní zastupitelka. Je také lektorkou Google Workspace a nedávno se vrátila z cesty po Americe, která jí tak trochu obrátila život vzhůru nohama.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

TOP5 podcastů Na volné noze

Před rokem a půl jsme rozjeli novou sérii hlubokých rozhovorů s nezávislými profesionály. 24 z nich už je online a na další se chystáme (a těšíme!).

Pokryli jsme přitom celou řadu profesních, ale často i velmi osobních témat — život hudebníka na volné noze, nástrahy literárního byznysu nebo taky profi cestování a natáčení reportáží ze světa.

Šli jsme do tohoto dlouhého formátu (některé podcasty mají přes 5 hodin) s velkým nadšením a samotné nás popravdě překvapilo, jak moc jsou sledované. Dohromady už posbíraly přes 230 tisíc zhlédnutí a nespočet poslechů. Děkujeme!

Tady je TOP5 těch (zatím) nejsledovanějších:

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí